Fashion is getting younger, I'm getting irritated

07 July 2011

(Moda gençleşiyor, ben sinir oluyorum)

Yesterday, Elle Fanning (age 13) attended the Chanel Haute Couture Fashion Show in Paris. She said, and I quote "It's like a dream!". I thought, and I quote "Of course it was like a dream, you're 13!". 

Fashion is becoming more and more young-oriented by the minute and I find it to be a little disturbing. These girls are starring in campaign shoots (click for my previous blog about it) and they are attending high-end fashion shows. Even if these girls (Elle Fanning, Hailee Steinfeld and many others) are earning a fortune, I find high-end fashion to be more valuable than good-old dollars. No matter how much you earn, you need to have your OWN sense of style to wear a Chanel Haute Couture dress, let alone sit in the front row during Fashion Week. And let's admit it, at age 13, no matter what people say, you don't have a fashion sense yet. 

These fashion labels such as Chanel, Miu Miu and Marc Jacobs (who starred Elle for the Fall Campaign click to see pics) should not be aiming for 13 year-olds even if they are so "right now". A girl at the age of 13 cannot appreciate a fashion house of nearly 100 years and she cannot appreciate what it means to wear a Chanel tweed jacket. 
I sincerely hope that this "young girls" era is over. Asap.

(Dün, Elle Fanning (13) Paris'te Chanel Haute Couture defilesine katıldı. Tam olarak "Tam bir hayal gibi!" dedi. Bense tam olarak "Tabiki tam bir hayal gibi, 13 yaşındasın!!" diye düşündüm. 

Moda gün geçtikçe genç-odaklı oluyor ve ben bunu biraz rahatsız edici buluyorum. Bu kızlar reklam çekimlerinde yer alıyor  (daha önceki blogum için tıklayın.ve yüksek kalite defilelere katılıyorlar. Bu kızlar (Elle Fanning, Hailee Steinfeld) bir servet kazanıyor olsa da, ben yüksek kalite modanın bizim eski dolarlardan daha değerli olduğunu düşünüyorum. Ne kadar çok para kazanırsan kazan, diğil Fashion Week'de en ön sırada oturmak, bir Chanel Haute Couture elbise giyebilmen için bile kendine has bir stilin olması gerekir. Ve kabul edelim ki, kim ne derse desin hiç bir 13 yaşında kızın daha bir moda anlayışı olamaz. 

Chanel, Miu Miu ve Marc Jacobs (Elle Fanning ile yapılan reklam çekimi resimleri için tıklayın.) gibi markalar her ne kadar şuanda çok "moda" olsalar da, 13 yaşında kızları hedef olarak almamalı. 13 yaşındaki bir kız nerdeyse 100 yıllık bir moda evinin değerinin ve Chanel tüvit bir ceketi giymenin ne demek olduğunu anlayamaz.
Umarım bu genç kız furyası bir an önce biter.)


sources: vogue.com, people.com

0 comments:

Post a Comment

Hey! I want to know what you think :)

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger