Please don't wear that celebs

14 July 2011

I have nothing against the Kardashian sisters really. They just tend to give me a lot of material. See this photo of Kourtney Kardashian. We understand she got herself an orange Birkin. But once you get behind the Birkin, you see the jumpsuit that is just so wrong. When I see people dressed like her, I ask myself, "Don't these people a) have a mirror at their house b) anyone around them that loves them?". If she was my sister, hell even if I saw her walking down the street I would do her a favor and say "Please don't wear that!". And the Louboutins with that jumpsuit just doesn't go, well nothing would go with that jumpsuit but whatever..

(Kardashian kardeşlere karşı özel bir nefretim yok. Ama bana çok malzeme veriyorlar. Kourtney Kardashian'ın bu resmine bakın. Anladık, kendine turuncu bir Birkin almış. Ama çantanın arkasına da bakma fırsatı bulursanız, o tulumun gerçekten çok yanlış olduğunu görebilirsiniz. Böyle giyinen insanları görünce içimden diyorum ki "Bu insanların a) evlerinde ayna yok mu b) çevrelerinde onları seven birileri yok mu?" Eğer benim kardeşim olsaydı, kardeşim olmasını geç, sokakta yürürken görseydim "Lütfen bunu giyme!" derdim. Ve o tulumla o Louboutinler olmamış gerçi o tulumla hiçbişi olmaz ama neyse..)

I hate doing this but I feel I have to

(Bunu yapmaktan nefret ediyorum ama yapmak zorunda olduğumu hissediyorum)

Dolce & Gabbana is one of the most famous luxury brands. The designers are among the most talented. However, they have managed to make this hideous dress. They have not only made this dress, they also found it worth selling. AND they thought it was worth € 1,800. Heidi would have been so happy that one of the trendsetting brands made her a dress. For those who think I'm wrong, you can find the Swedish folk Dolce & Gabbana dress at netaporter.

(Dolce & Gabbana dünyadaki en ünlü lüks markalardan biri. Tasarımcıları da en yetenekli dediğimiz tasarımcılar arasında başta geliyor. Ancak, bu iğrenç elbiseyi yapmayı başarmışlar. Yalnızca bu elbiseyi yapmakla kalmamışlar, bunun satılabilir olduğunu düşünmüşler. VE 1,800€ değerinde olduğuna karar vermişler. Heidi böyle bir markanın kendisine bir elbise yaptığını bilseydi çok sevinirdi. Benim haksız olduğumu düşünenler bu İsveç halk elbisesini Dolce & Gabbanna elbiseyi netaporter'de bulabilirler.)

Oi

These lovely ladies would adore this dress
Bu tatlı hanımlar bu elbiseye bayılırlardı

See the resemblance?
Heidiiiiii Heidiiiiiii

Me wants these shoes

12 July 2011

(Ben bu ayakkabıları istiom)

While in Paris I saw these exact shoes in leather. They were a-mazing. Mommy said no. Me said ooooooohhhhh. But she won't be able to stop me from buying these babies. Noo.

The thing I like the most about these shoes is the vibrant color and also them being both sporty and chic with skinny pants.

(Paris'teyken bu ayakkabıların aynısının derisi vardı. Muhteşemlerdi. Annem hayır dedi ben yaaaaaa dedim. Ama bu bebekleri almamı engelleyemicek.

Bu ayakkabılarda en sevdiğim şey canlı renkleri ve hem spor hem de skinny bir pantalonla şık giyilebilicekleri.)


Love

Another model

 They also have it in black. (Siyahı da var)

www.topshop.com


Can you see the difference?

(Farkı görebiliyor musunuz?)

The girls in these pictures are two fellow bloggers. In fact, they are successful bloggers. I cannot see the difference between them in these pictures. They look ridiculous.

(Bu resimlerdeki kızlarımız iki blogger. Hatta, çok başarılı bloggerlar. Ben bu resimlerde aralarında bir fark göremiyorum. Baya komik görünüyorlar.)

Doniac of the Golden Diamonds
http://www.thegoldendiamonds.com/

Andy of Stylescrapbook
http://www.stylescrapbook.com/
Andy always looks like this so I need to say to Donia to get her own thing. Sorry.

(Andy hep böyle görünüyor bu yüzden Dnoia'ya kendine ait bir tarz yaratmasını söylemek zorundayım. Pardon.)

Hollywood greeting William and Kate

11 July 2011

(Hollywood William ve Kate'i karşıladı)

Since their beautiful wedding, the world has been following every step of Kate and William. William has always been under the spotlight but it must be admitted that after his marriage to Kate, they have become celebrity royalty (see the irony?) Anyhow, their visits to all over has been watched, commented on and blogged about (click). The most anticipated visit of theirs was of course their planned visit to California. On Saturday, they attended the BAFTA Brits to Watch Gala - and they did so in style. Kate rocked the red carpet in an Alexander Mcqueen gown like nobody did. And of course, our good old celebrities were there as well. Everybody who is a somebody attended the gala. While some of the ladies looked great, some unfortunately thought they were going to a day-time children's movie gala.

See the pics,

(Muhteşem düğünlerinden sonra tüm dünya Kate ve William'ın her adımını izler oldu. William her zaman dikkatleri üzerine çekiyordu ama kabul etmek lazım ki, Kate'le evlendiğinden beri ünlü kraliyeti (ironiyi anlatabildim mi?) oldular. Her neyse, bütün ziyaretleri izlendi, üzerine yorumlar yapıldı ve bloglar yazıldı (tık). Bütün bunlar arasında en çok bekleneni ise California'ya olan gezileriydi. Cumartesi gecesi -en şık halleriyle - BAFTA Brits to Watch Galasına katıldılar. Kate kırmızı halıda Alexander Mcqueen bir elbiseyle kimsenin beceremediği kadar parladı. Ve tabiki bizim eski ünlülerimiz de ordalardı. Birisi olan herkes galaya katıldı. Bazı hanımlar muhteşem görünürken, bazılıarı bir çocuk filminin gündüz galasına katılıyormuşçasına giyinmişlerdi.

Resimler,

Jennifer Garner in the blue dress. I did not like this. What is going on  in the middle?
(Jennifer Garner mavi elbisesiyle. Beğenmedim. Karın kısmında noluyo?)

Blake Lively Marchesa Dress. Undecided.
Karasızım. 
Prada Dress. Wrong Place. Wrong Dress.
Prada Elbise. Yanlış yer. Yanlış elbise.


Amazing.

Elie Saab Dress


Jennifer Lopez Pucci Dress
(click) for the same dress worn by Olivia Wilde
source: justjared.com

I'm sorry, you might think I've gone mad

10 July 2011

(Üzgünüm, delirdiğimi sanabilirsiniz)

But, I want these shoes with these socks. :) When Burberry introduced me to socks with sandals in 2008, I hated it. I thought this is bad. But I guess you never know what you might want come 3 years. (I hated Converses when I was in high school.) Wearing sandals with socks is quite the old news now, but you can still spice up the old friend with some crazy matches. See some of mine! Hopefully you might see me wandering down the street looking like this.

(Ama, bu ayakkabıları bu çoraplarla istiyorum. :) 2008'de Burberry beni sandaletle çorap giyme olayıyla ilk tanıştırdığında iğrenç bulmuştum. Ama 3 yıl sonra insanın ne isteyeceği hiç belli olmuyor (lisede Converseten nefret ederdim.) Sandaletle çorap giymek artık eskidi ama bu eski dostunuzu değişik eşleşmeler yaparak eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bakın bunlar benim eşleştirmelerim! Umarım bi gün beni bu şekilde sokakta yürürken görebilirsiniz. )

YSL Tribute Shoes, Topshop Socks
Jimmy Choo Shoes, Topshop Socks

YSL Tribute Shoes, Topshop Socks

Pierre Hardy Shoes, Topshop Socks
www.netaporter.com, www.topshop.com

From House to Hot!

(Bu başlığı çevirmeye çalışmıycam bile :) )

I don't now where you know Olivia Wilde from but I know her from House. Since Olivia stared starring in House, a lot has changed. She is now an A-lister and not only a TV actress anymore. Since she starred in Tron Legacy she has been getting a lot of attention. And after that gorgeous Marchesa gown she wore to the Golden Globes, she certainly has my attention. In this shoot for Marie Claire US August, she looks amazing. What I liked the most about this shoot is the lighting used. And the fact that they have used New York as a simple background, as if I was a poster. And Olivia, she looks especially great in the green Pucci dress.

(Olivia Wilde'ı siz nerden tanırsınız bilemem ama ben House sayesinde tanıdım. Olivia House'da oynadığı günden beri çok şey değişti. Kendisi dizi oyuncusundan Hollywood A-listesinde taşınmış durumda. Tron Legacy'de oynadığından beri kendisi daha çok dikkat çekmekte. Hele Golden Globe'da giydiği muhteşem Marchesa elbiseden sonra benim dikkatimi üzerine taşıdı. Bu Marie Claire US Ağustos çekiminde harika görünüyor. Bu çekimde en sevdiğim şey ise özellikle ışılandırması. Ayrıca, New York'un arka plan, sanki bir postermiş gibi olarak kullanılması da çok hoşuma gitti. Ve Olivia yeşil Pucci elbise ile muhteşem görünüyor.)

Pucci Dress

Haider Ackermann dress

Bottega Veneta dress

source: fashiongonerouge.com

Best off-runway looks of Paris Haute Couture Fashion Week

08 July 2011

(Paris Haute Couture Moda Haftasından en güzel sahne arkası resimleri)

Dior

Giambattista Valli

Valentino

Emma we're glad you're grown

(Emma büyüdüğüne çok seviniyoruz)

The World Premiere of the last Harry Potter Movie took place this week and Emma Watson was under the spotlight. She wore a gorgeous Oscar de la Renta gown and she looked fabulous.

(Son Harry Potter filminin premierı bu haftaydı ve herkesin gözü Emma Watson'ın üstündeydi. Harika bir Oscar de la Renta elbisenin içinde muhteşem görünüyordu.)

Like a princess...


source: vogue.com

Cuff craze

(Cuff deliliği)

Remember when you had a cuff on your left or on your right wrist? Well, those days are gone. Now, you need to cuff yourself on the both wrists. Or, you can go with both ankles!

(Sol ya da sağ bileğinizde bir cuff olduğu günleri hatırlıyor musunuz? O günler geçti. Şimdi, kendinizi iki bilekten "cuff"lamanız lazım. Ya da ayak bileklerinizi de deneyebilirsiniz!)


Luxury Shoppers wearing their own cuffs 
Cuffs on the ankle

Cuff-ish necklace from Luxury Shoppers

Maison Martin Margiela Cuff


To buy: netaporter.comluxuryshoppers.net

Sources: because im addicted, luxury shoppers

Fashion is getting younger, I'm getting irritated

07 July 2011

(Moda gençleşiyor, ben sinir oluyorum)

Yesterday, Elle Fanning (age 13) attended the Chanel Haute Couture Fashion Show in Paris. She said, and I quote "It's like a dream!". I thought, and I quote "Of course it was like a dream, you're 13!". 

Fashion is becoming more and more young-oriented by the minute and I find it to be a little disturbing. These girls are starring in campaign shoots (click for my previous blog about it) and they are attending high-end fashion shows. Even if these girls (Elle Fanning, Hailee Steinfeld and many others) are earning a fortune, I find high-end fashion to be more valuable than good-old dollars. No matter how much you earn, you need to have your OWN sense of style to wear a Chanel Haute Couture dress, let alone sit in the front row during Fashion Week. And let's admit it, at age 13, no matter what people say, you don't have a fashion sense yet. 

These fashion labels such as Chanel, Miu Miu and Marc Jacobs (who starred Elle for the Fall Campaign click to see pics) should not be aiming for 13 year-olds even if they are so "right now". A girl at the age of 13 cannot appreciate a fashion house of nearly 100 years and she cannot appreciate what it means to wear a Chanel tweed jacket. 
I sincerely hope that this "young girls" era is over. Asap.

(Dün, Elle Fanning (13) Paris'te Chanel Haute Couture defilesine katıldı. Tam olarak "Tam bir hayal gibi!" dedi. Bense tam olarak "Tabiki tam bir hayal gibi, 13 yaşındasın!!" diye düşündüm. 

Moda gün geçtikçe genç-odaklı oluyor ve ben bunu biraz rahatsız edici buluyorum. Bu kızlar reklam çekimlerinde yer alıyor  (daha önceki blogum için tıklayın.ve yüksek kalite defilelere katılıyorlar. Bu kızlar (Elle Fanning, Hailee Steinfeld) bir servet kazanıyor olsa da, ben yüksek kalite modanın bizim eski dolarlardan daha değerli olduğunu düşünüyorum. Ne kadar çok para kazanırsan kazan, diğil Fashion Week'de en ön sırada oturmak, bir Chanel Haute Couture elbise giyebilmen için bile kendine has bir stilin olması gerekir. Ve kabul edelim ki, kim ne derse desin hiç bir 13 yaşında kızın daha bir moda anlayışı olamaz. 

Chanel, Miu Miu ve Marc Jacobs (Elle Fanning ile yapılan reklam çekimi resimleri için tıklayın.) gibi markalar her ne kadar şuanda çok "moda" olsalar da, 13 yaşında kızları hedef olarak almamalı. 13 yaşındaki bir kız nerdeyse 100 yıllık bir moda evinin değerinin ve Chanel tüvit bir ceketi giymenin ne demek olduğunu anlayamaz.
Umarım bu genç kız furyası bir an önce biter.)


sources: vogue.com, people.com

It all depends on who's wearing it doesn't it?

(Herşey kimin giydiğine bağlı değil mi?)

I hated this Gucci dress in pink from the Fall 2011 collection when I saw it on Jennifer Lopez. Then I saw this shoot for Vogue Australia, using a yellow dress from the same line. The shoot stars Rachael Taylor by Nick Leary. And she looks amazing in the yellow dress. She made the dress even more beautiful than it already is. And I don't accept an argument saying that they are two different dresses.

(Bu Gucci 2011 Sonbahar koleksiyonundan olan elbiseyi Jennifer Lopez üstünde gördüğümde nefret etmiştim. Daha sonra Vogue Avustralya için yapılmış, aynı koleksiyondan sarı elbisenin kullanıldığı, bu çekimin resimlerini gördüm. Çekimde Rachael Taylor Nick Leary tarafından çekilmiş. Ve Rachael harika görünüyor. Elbiseyi zaten olduğundan çok daha güzel göstermiş. Ve ikisinin farklı iki elbise olduğunu iddia eden bir argümanı kesinlikle kabul etmiyorum.)


Rachael wearing the yellow dress

Jennifer in the pink dressRachael wearing the yellow dress

Yellow one on the runway

Pink one on the runway
sources: fashiongonerouge and vouge.com

Please don't wear that II

(Lütfen bunu giyme II)

10:00 am. Metro. I just want to ask why? Honey you look like you're going to a bad bar. Or you're coming from the bar. I mean, no. Literally, no!

(Sabah 10. Metro. Sadece neden diye sormak istiyorum. Canım kötü bir bara gidiyomuş gibi görünüyosun. Ya da döner gibi! Gerçekten, hayır. Hayır!)

Bad.

Really bad.

What a girl wouldn't do for cheap make up

(Biz kız ucuz makyaj malzemesi için ne yapmaz)

Yesterday, after a very long meeting, some of my colleagues and I went to what can only be described as heaven for girls. Thanks to Beste, who is one of my dearest followers, I found out that the Estée Lauder Factory Store was in the plaza just across the street from ours. Of course, even though I was very tired, I went there. The shop included Estée Lauder, Bobby Brown, MAC, Clinique and La Mer...

It got the best of us and we left with full hands :)

(Dün, çok uzun b,r toplantıdan sonra ben ve birkaç iş arkadaşım kızlar için cennet olarak tanımlanabilecek bir yere gittik. En sevgili takipçilerimden biri olan Beste sayesinde öğrendim ki, Estée Lauder Fabrika Mağzası hemen karşı plazadaymış! Tabiki çok yorgun olmama rağmen, ben de gittim. Mağaza, Estée Lauder, Bobby Brown, MAC, Clinique ve La Mer ürünlerinden oluşuyordu. 


Bizi kandırdı ve ellerimiz dolu çıktık :))

Mac Eye Shadow Palettes


Entrance Card :)

My sweetest follower Banu

Banu on the phone
Aldığım Bobbi Brown Gold Eyeliner
That I bought

Funky eh :)

Aldığım Mac Tartan Eye Shadow Palette
that I bought 

For gold shadows
Altın gölgeler için

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger