Are you kidding me with the Gucci Dress

20 July 2011

(Bu Gucci Elbiseyle benle dalga mı geçiyosun?)

This is a shoot from Harper's Bazaar Turkey July. And you see the Gucci Dress. You must remember my previous posts about this Gucci Dress (click and click). Is it me or is this dress is just seen too much and is becoming boring? I get it, orange and purple oh the colors of the season and oh color blocking great etc but come on. Enough is enough. Maybe it's because the fashion editors can't find good dresses or it's because they're just too lazy to look. This season we have been bombarded with the white Dolce Gabbana Dress, the stripes of Prada and this. And I'm just glad we will be seeing new things soon.

(Bu Harper's Bazaar Türkiye Temmuz sayısından bir çekim. Ve O Gucci Elbise. Bu Gucci Elbise ile ilgili önceki postlarımı (tık ve tık) hatırlıyorsunuzdur. Bana mı öyle geliyor yoksa bu elbise artık sıkıcı mı olmaya başladı. Anlıyorum, turuncu ve mor sezon renkleri ve color blocking sezonun olayı falan ama lütfen yeter yani. Belki moda editörleri yeterince iyi elbiseler bulamıyorlar diye belki de bakmaya üşeniyorlar diye. Ama bu sezon resmen beyaz Dolce Gabbana elbiseyle, Prada'nın çizgileriyle ve bu elbiseyle bombardımana tutulduk. Yeni şeyler görmemize az kaldığı için seviniyorum.)
Miu Miu you're killing me

The Resort 2012 Collection of Miu Miu is out. I am undecided. It's a bit too between 80's and 90's. With the lace gloves and everything. I cannot exactly say I'm a big fan of it. But, there are of course some looks which I really like. Let's see...

(Miu Miu 2012 Resort Koleksiyonu çıktı. Kararsızım. Biraz fazla 80ler ve 90lar arası sıkışmış gibi geldi bana. O dantel eldivenler falan. Çok beğendiğimi söyleyemiycem. Ama tabiki beğendiğim kıyafetler de var. Bakalım...)

Gloves are a NO
But I really like the coat
(Eldivenler tamamen HAYIR
Ama paltoyu beğendim
)

Vogue August the Age Issue is a-coming

(Vogue Ağustos Age Sayısı yolda!)

Yello. I know I have not been posting enough posts lately but it's because between work and IMA I have been really busy. Not that I don't care about my posts but I just could not find the time. Anyhow, talking about time, it's the Annual Age Issue of Vogue this month and the shoots for the theme are just wonderful. The other main theme of this month's issue is Sarah Jessica Parker, whom we adore. (Nazlı's adoration can also be called pure love.) (check her post ) So, needless to say, here are the best shoots for the Age Issue (SJP not included)...

Kissez

(Meraba. Son zamanlarda pek bişi yazamıyorum çünkü IMA ve işten pek zaman bulamadım. Blog umrumda olmadığından değil ama gerçekten hiç zamanım yoktu. Her neyse, zamandan bahsetmişken Vogue Yıllık Yaş Sayısı bu ay çıkıcak (Ağustosta) ve bu tema için yapılan çekimler gerçekten harika. Bu ayın Vogue'unun diğer konusu ise hepimizin çok sevdiği Sarah Jessica Parker. (Nazlı'nın beğenisi biraz aşk da denilebilir) (onun blog postu ) Her neyse, daha fazla söze gerek kalmadan, Yaş Sayısının en güzel çekimleri (SJP dahil olmadan) karşınızda.


Öptüm)


Teens
(everyone knows how I feel about Elle my blog post )

Twenties (adorable)
Courtin - Clarins Sisters

Thirties
Dylan Lauren

Forties
Virginie Mouzat

Fifties
Jane Lynch
source: vogue.com

Finally, something that merges Law and Fashion

17 July 2011

(Sonunda, hukuk ve modayı birleştiren birşey)

Ok, oil paint washed from hands, ready to surf through my favorite sites. I see an article in the nytimes blog site. Knockoffs vs. the real deal (the name of the Article is Designers Revisit Copyright Protection). The Article talks about what many of the designers supported in 2006 for copyright protection and the fact that many of those designers are planning on revisiting the Congress for another attempt.

So, I went back to 2006 and read what the hell happened in 2006. As many of you know, there are two types of items in fashion, the real deal and the steal (which is "inspired" from the real deal). While designers like Proenza Schouler, Zac Posen, Diane von Furstenberg are making pieces for $1,000, the same ones can be found at Zara, H&M and the Gap for not more than $50. While for some giving a $1,000 for a shirt can be too much and shops such as Zara and the Gap are probably their best choice, it may not seem so beneficial for the designers. They know that while some of their customers would always buy from their brands, there are people all around the world who are buying the same shirt for $50. Which also inspires the Steal vs. Splurge part of Marie Claire Magazine (which I presume Diane personally hates).

Accordingly, these designers want their designs to be protected under the copyright law just as a book or a song would be.

ABS Dresses
Article on NY Times states that this steal case has even gone further, with the brand ABS which is making the same dresses as Zac Posen, Elie Saab and even the wedding dress of Catherine Middleton. ABS has always been under the spotlight of brand designers says the Article but the wedding dress has made the CFDA Designers to want to visit the Congress once more.


One of the one thousand reasons why we love Karl Lagerfeld

16 July 2011

(Karl Lagerfeld'i sevmemizin bin sebebinden biri)

Before we went to Paris, my step dad said that he once saw Karl Lagerfeld at Café de Flore. His exact words was (and believe me I am not kidding) "I once saw that designer with that ponytail and the gloves." I said "That's Karl Lagerfeld!!!"! I don't understand why he gets to see him and I don't!  He is legendary designer, photographer and businessman. And in everything he does, he manages to surprise us. Since I've started attending IMA, I understood that to be a designer, you need to have a certain capability for photography. But his capability is of course beyond what I am talking about. He shot the 2011 Pirelli Calendar with the theme Mythology and it was great. When I was going through Fashion Gone Rouge today, I saw this Campaign Shoot for Fendi shot by Karl himself. And it is one of the best Campaign shoots so far. He does not need my saying so but hats off to Karl.

(Paris'e gitmeden önce, üvey babam bir keresinde Café de Flore'da Karl Lagerfeld'i gördüğünü söyledi. Kelimeleri tam olarak (ve emin olun şaka değil) "Bi keresinde o at kuyruklu ve eldivenli designer adamı gördüm"dü. Ben "O Karl Lagerfeld!!!" dedim! Onu neden ben değil o görebildi cidden anlamıyorum! Karl, efsanevi tasarımcı, fotoğrafçı ve iş adamı. Ve yaptığı herşeyde bizi bir kere daha şaşırtmayı başarıyor. IMA'ya başladıktan sonra anladım ki, iyi bir moda tasarımcısı olabilmek için belli bir fotoğraf yeteneğine de sahip olmak gerekiyor. Ancak, Karl'ın yeteneği benim bahsettiğimden çok daha fazla. 2011 Pirelli Takvimini Mitoloji temasıyla çekti ve tam anlamıyla muhteşemdi. Bugün Fashion Gone Rouge'da gezinirken, Karl tarafından çekilmiş bu Fendi Campaign çekimini gördüm. Ve bu sezon gördüğüm çekimler arasında en güzellerinden biri. Benim bunu dememe ihtiyacı yok ama Karl muhteşem.)

Fendi ShootKarl at work


Can't have a post without Freja :) Pirelli 2011 
sources: fashiongonerouge, frejabeha.blogspot (yes this exists but it's a fan's blog) (evet bu blog gerçekten var ama bir fan blogu)

Come on board the Ferris wheel with me

(Benimle dönme dolaba binin!)

You know, I am currently attending IMA and we have been given an assignment. We each choose a theme based on circles. And my theme is ferris wheels. Yes you've heard it right, ferris wheels! I don't know why I choose such a theme but I have been having the most fun this past week. I even dug out my old oil paints. I am not going to show you what I've done so far, I want it to be a final piece before I show it off. But no worries, it will end on Wednesday. A preview (a photo that I photoshoped)...

(Biliyorsunuz, şuanda IMA'ya gidiyorum ve burada bize bir ödev verdiler. Hepimiz daire üzerine kurulu bir tema seçtik. Ve benim temam dönme dolap. Evet doğru duydunuz, dönme dolap! Neden böyle bir tema seçtim ben de bilmiyorum ama geçtiğimiz haftadan beri gerçekten çok eğleniyorum. Hatta eski yağlı boyalarımı bile çıkarrtım. Size şimdiye kadar yaptıklarımı göstermiycem çünkü gösermeden önce tam olsun istiyorum. Ama merak etmeyin hepsi Çarşamba biticek. Bir öngösterim (photoshopladığım bir fotoğraf)...

Pinkish Ferris Wheel

I can't decide which one I like the best

(Hangisini daha çok beğendime karar veremiyorum)

The new Campaign Shoot for Balenciaga is a-mazing. I really like the colors used and the background. The thing I like the most is the shoes. These shoes have been seen around town. However I like the blue ones better than the red ones. I can't decide whether I like the shoot the best or the shoes :) Check them out!

(Balenciaga'nın yeni Campaign çekimi harika. Kullanılan renkleri ve arka planı çok beğendim. En sevdiğim şey ise ayakkabılar. Bunlar daha önce giyilmişti aslında. Ama ben mavileri kırmızılardan daha fazla beğendim. Ayakkabılarımı mı çekimi mi daha fazla beğendiğime karar veremedim :) İşte resimler!)Please don't wear that celebs

14 July 2011

I have nothing against the Kardashian sisters really. They just tend to give me a lot of material. See this photo of Kourtney Kardashian. We understand she got herself an orange Birkin. But once you get behind the Birkin, you see the jumpsuit that is just so wrong. When I see people dressed like her, I ask myself, "Don't these people a) have a mirror at their house b) anyone around them that loves them?". If she was my sister, hell even if I saw her walking down the street I would do her a favor and say "Please don't wear that!". And the Louboutins with that jumpsuit just doesn't go, well nothing would go with that jumpsuit but whatever..

(Kardashian kardeşlere karşı özel bir nefretim yok. Ama bana çok malzeme veriyorlar. Kourtney Kardashian'ın bu resmine bakın. Anladık, kendine turuncu bir Birkin almış. Ama çantanın arkasına da bakma fırsatı bulursanız, o tulumun gerçekten çok yanlış olduğunu görebilirsiniz. Böyle giyinen insanları görünce içimden diyorum ki "Bu insanların a) evlerinde ayna yok mu b) çevrelerinde onları seven birileri yok mu?" Eğer benim kardeşim olsaydı, kardeşim olmasını geç, sokakta yürürken görseydim "Lütfen bunu giyme!" derdim. Ve o tulumla o Louboutinler olmamış gerçi o tulumla hiçbişi olmaz ama neyse..)

I hate doing this but I feel I have to

(Bunu yapmaktan nefret ediyorum ama yapmak zorunda olduğumu hissediyorum)

Dolce & Gabbana is one of the most famous luxury brands. The designers are among the most talented. However, they have managed to make this hideous dress. They have not only made this dress, they also found it worth selling. AND they thought it was worth € 1,800. Heidi would have been so happy that one of the trendsetting brands made her a dress. For those who think I'm wrong, you can find the Swedish folk Dolce & Gabbana dress at netaporter.

(Dolce & Gabbana dünyadaki en ünlü lüks markalardan biri. Tasarımcıları da en yetenekli dediğimiz tasarımcılar arasında başta geliyor. Ancak, bu iğrenç elbiseyi yapmayı başarmışlar. Yalnızca bu elbiseyi yapmakla kalmamışlar, bunun satılabilir olduğunu düşünmüşler. VE 1,800€ değerinde olduğuna karar vermişler. Heidi böyle bir markanın kendisine bir elbise yaptığını bilseydi çok sevinirdi. Benim haksız olduğumu düşünenler bu İsveç halk elbisesini Dolce & Gabbanna elbiseyi netaporter'de bulabilirler.)

Oi

These lovely ladies would adore this dress
Bu tatlı hanımlar bu elbiseye bayılırlardı

See the resemblance?
Heidiiiiii Heidiiiiiii

Me wants these shoes

12 July 2011

(Ben bu ayakkabıları istiom)

While in Paris I saw these exact shoes in leather. They were a-mazing. Mommy said no. Me said ooooooohhhhh. But she won't be able to stop me from buying these babies. Noo.

The thing I like the most about these shoes is the vibrant color and also them being both sporty and chic with skinny pants.

(Paris'teyken bu ayakkabıların aynısının derisi vardı. Muhteşemlerdi. Annem hayır dedi ben yaaaaaa dedim. Ama bu bebekleri almamı engelleyemicek.

Bu ayakkabılarda en sevdiğim şey canlı renkleri ve hem spor hem de skinny bir pantalonla şık giyilebilicekleri.)


Love

Another model

 They also have it in black. (Siyahı da var)

www.topshop.com


Can you see the difference?

(Farkı görebiliyor musunuz?)

The girls in these pictures are two fellow bloggers. In fact, they are successful bloggers. I cannot see the difference between them in these pictures. They look ridiculous.

(Bu resimlerdeki kızlarımız iki blogger. Hatta, çok başarılı bloggerlar. Ben bu resimlerde aralarında bir fark göremiyorum. Baya komik görünüyorlar.)

Doniac of the Golden Diamonds
http://www.thegoldendiamonds.com/

Andy of Stylescrapbook
http://www.stylescrapbook.com/
Andy always looks like this so I need to say to Donia to get her own thing. Sorry.

(Andy hep böyle görünüyor bu yüzden Dnoia'ya kendine ait bir tarz yaratmasını söylemek zorundayım. Pardon.)

Hollywood greeting William and Kate

11 July 2011

(Hollywood William ve Kate'i karşıladı)

Since their beautiful wedding, the world has been following every step of Kate and William. William has always been under the spotlight but it must be admitted that after his marriage to Kate, they have become celebrity royalty (see the irony?) Anyhow, their visits to all over has been watched, commented on and blogged about (click). The most anticipated visit of theirs was of course their planned visit to California. On Saturday, they attended the BAFTA Brits to Watch Gala - and they did so in style. Kate rocked the red carpet in an Alexander Mcqueen gown like nobody did. And of course, our good old celebrities were there as well. Everybody who is a somebody attended the gala. While some of the ladies looked great, some unfortunately thought they were going to a day-time children's movie gala.

See the pics,

(Muhteşem düğünlerinden sonra tüm dünya Kate ve William'ın her adımını izler oldu. William her zaman dikkatleri üzerine çekiyordu ama kabul etmek lazım ki, Kate'le evlendiğinden beri ünlü kraliyeti (ironiyi anlatabildim mi?) oldular. Her neyse, bütün ziyaretleri izlendi, üzerine yorumlar yapıldı ve bloglar yazıldı (tık). Bütün bunlar arasında en çok bekleneni ise California'ya olan gezileriydi. Cumartesi gecesi -en şık halleriyle - BAFTA Brits to Watch Galasına katıldılar. Kate kırmızı halıda Alexander Mcqueen bir elbiseyle kimsenin beceremediği kadar parladı. Ve tabiki bizim eski ünlülerimiz de ordalardı. Birisi olan herkes galaya katıldı. Bazı hanımlar muhteşem görünürken, bazılıarı bir çocuk filminin gündüz galasına katılıyormuşçasına giyinmişlerdi.

Resimler,

Jennifer Garner in the blue dress. I did not like this. What is going on  in the middle?
(Jennifer Garner mavi elbisesiyle. Beğenmedim. Karın kısmında noluyo?)

Blake Lively Marchesa Dress. Undecided.
Karasızım. 
Prada Dress. Wrong Place. Wrong Dress.
Prada Elbise. Yanlış yer. Yanlış elbise.


Amazing.

Elie Saab Dress


Jennifer Lopez Pucci Dress
(click) for the same dress worn by Olivia Wilde
source: justjared.com

I'm sorry, you might think I've gone mad

10 July 2011

(Üzgünüm, delirdiğimi sanabilirsiniz)

But, I want these shoes with these socks. :) When Burberry introduced me to socks with sandals in 2008, I hated it. I thought this is bad. But I guess you never know what you might want come 3 years. (I hated Converses when I was in high school.) Wearing sandals with socks is quite the old news now, but you can still spice up the old friend with some crazy matches. See some of mine! Hopefully you might see me wandering down the street looking like this.

(Ama, bu ayakkabıları bu çoraplarla istiyorum. :) 2008'de Burberry beni sandaletle çorap giyme olayıyla ilk tanıştırdığında iğrenç bulmuştum. Ama 3 yıl sonra insanın ne isteyeceği hiç belli olmuyor (lisede Converseten nefret ederdim.) Sandaletle çorap giymek artık eskidi ama bu eski dostunuzu değişik eşleşmeler yaparak eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bakın bunlar benim eşleştirmelerim! Umarım bi gün beni bu şekilde sokakta yürürken görebilirsiniz. )

YSL Tribute Shoes, Topshop Socks
Jimmy Choo Shoes, Topshop Socks

YSL Tribute Shoes, Topshop Socks

Pierre Hardy Shoes, Topshop Socks
www.netaporter.com, www.topshop.com

From House to Hot!

(Bu başlığı çevirmeye çalışmıycam bile :) )

I don't now where you know Olivia Wilde from but I know her from House. Since Olivia stared starring in House, a lot has changed. She is now an A-lister and not only a TV actress anymore. Since she starred in Tron Legacy she has been getting a lot of attention. And after that gorgeous Marchesa gown she wore to the Golden Globes, she certainly has my attention. In this shoot for Marie Claire US August, she looks amazing. What I liked the most about this shoot is the lighting used. And the fact that they have used New York as a simple background, as if I was a poster. And Olivia, she looks especially great in the green Pucci dress.

(Olivia Wilde'ı siz nerden tanırsınız bilemem ama ben House sayesinde tanıdım. Olivia House'da oynadığı günden beri çok şey değişti. Kendisi dizi oyuncusundan Hollywood A-listesinde taşınmış durumda. Tron Legacy'de oynadığından beri kendisi daha çok dikkat çekmekte. Hele Golden Globe'da giydiği muhteşem Marchesa elbiseden sonra benim dikkatimi üzerine taşıdı. Bu Marie Claire US Ağustos çekiminde harika görünüyor. Bu çekimde en sevdiğim şey ise özellikle ışılandırması. Ayrıca, New York'un arka plan, sanki bir postermiş gibi olarak kullanılması da çok hoşuma gitti. Ve Olivia yeşil Pucci elbise ile muhteşem görünüyor.)

Pucci Dress

Haider Ackermann dress

Bottega Veneta dress

source: fashiongonerouge.com

Best off-runway looks of Paris Haute Couture Fashion Week

08 July 2011

(Paris Haute Couture Moda Haftasından en güzel sahne arkası resimleri)

Dior

Giambattista Valli

Valentino

Emma we're glad you're grown

(Emma büyüdüğüne çok seviniyoruz)

The World Premiere of the last Harry Potter Movie took place this week and Emma Watson was under the spotlight. She wore a gorgeous Oscar de la Renta gown and she looked fabulous.

(Son Harry Potter filminin premierı bu haftaydı ve herkesin gözü Emma Watson'ın üstündeydi. Harika bir Oscar de la Renta elbisenin içinde muhteşem görünüyordu.)

Like a princess...


source: vogue.com

Cuff craze

(Cuff deliliği)

Remember when you had a cuff on your left or on your right wrist? Well, those days are gone. Now, you need to cuff yourself on the both wrists. Or, you can go with both ankles!

(Sol ya da sağ bileğinizde bir cuff olduğu günleri hatırlıyor musunuz? O günler geçti. Şimdi, kendinizi iki bilekten "cuff"lamanız lazım. Ya da ayak bileklerinizi de deneyebilirsiniz!)


Luxury Shoppers wearing their own cuffs 
Cuffs on the ankle

Cuff-ish necklace from Luxury Shoppers

Maison Martin Margiela Cuff


To buy: netaporter.comluxuryshoppers.net

Sources: because im addicted, luxury shoppers

Fashion is getting younger, I'm getting irritated

07 July 2011

(Moda gençleşiyor, ben sinir oluyorum)

Yesterday, Elle Fanning (age 13) attended the Chanel Haute Couture Fashion Show in Paris. She said, and I quote "It's like a dream!". I thought, and I quote "Of course it was like a dream, you're 13!". 

Fashion is becoming more and more young-oriented by the minute and I find it to be a little disturbing. These girls are starring in campaign shoots (click for my previous blog about it) and they are attending high-end fashion shows. Even if these girls (Elle Fanning, Hailee Steinfeld and many others) are earning a fortune, I find high-end fashion to be more valuable than good-old dollars. No matter how much you earn, you need to have your OWN sense of style to wear a Chanel Haute Couture dress, let alone sit in the front row during Fashion Week. And let's admit it, at age 13, no matter what people say, you don't have a fashion sense yet. 

These fashion labels such as Chanel, Miu Miu and Marc Jacobs (who starred Elle for the Fall Campaign click to see pics) should not be aiming for 13 year-olds even if they are so "right now". A girl at the age of 13 cannot appreciate a fashion house of nearly 100 years and she cannot appreciate what it means to wear a Chanel tweed jacket. 
I sincerely hope that this "young girls" era is over. Asap.

(Dün, Elle Fanning (13) Paris'te Chanel Haute Couture defilesine katıldı. Tam olarak "Tam bir hayal gibi!" dedi. Bense tam olarak "Tabiki tam bir hayal gibi, 13 yaşındasın!!" diye düşündüm. 

Moda gün geçtikçe genç-odaklı oluyor ve ben bunu biraz rahatsız edici buluyorum. Bu kızlar reklam çekimlerinde yer alıyor  (daha önceki blogum için tıklayın.ve yüksek kalite defilelere katılıyorlar. Bu kızlar (Elle Fanning, Hailee Steinfeld) bir servet kazanıyor olsa da, ben yüksek kalite modanın bizim eski dolarlardan daha değerli olduğunu düşünüyorum. Ne kadar çok para kazanırsan kazan, diğil Fashion Week'de en ön sırada oturmak, bir Chanel Haute Couture elbise giyebilmen için bile kendine has bir stilin olması gerekir. Ve kabul edelim ki, kim ne derse desin hiç bir 13 yaşında kızın daha bir moda anlayışı olamaz. 

Chanel, Miu Miu ve Marc Jacobs (Elle Fanning ile yapılan reklam çekimi resimleri için tıklayın.) gibi markalar her ne kadar şuanda çok "moda" olsalar da, 13 yaşında kızları hedef olarak almamalı. 13 yaşındaki bir kız nerdeyse 100 yıllık bir moda evinin değerinin ve Chanel tüvit bir ceketi giymenin ne demek olduğunu anlayamaz.
Umarım bu genç kız furyası bir an önce biter.)


sources: vogue.com, people.com

It all depends on who's wearing it doesn't it?

(Herşey kimin giydiğine bağlı değil mi?)

I hated this Gucci dress in pink from the Fall 2011 collection when I saw it on Jennifer Lopez. Then I saw this shoot for Vogue Australia, using a yellow dress from the same line. The shoot stars Rachael Taylor by Nick Leary. And she looks amazing in the yellow dress. She made the dress even more beautiful than it already is. And I don't accept an argument saying that they are two different dresses.

(Bu Gucci 2011 Sonbahar koleksiyonundan olan elbiseyi Jennifer Lopez üstünde gördüğümde nefret etmiştim. Daha sonra Vogue Avustralya için yapılmış, aynı koleksiyondan sarı elbisenin kullanıldığı, bu çekimin resimlerini gördüm. Çekimde Rachael Taylor Nick Leary tarafından çekilmiş. Ve Rachael harika görünüyor. Elbiseyi zaten olduğundan çok daha güzel göstermiş. Ve ikisinin farklı iki elbise olduğunu iddia eden bir argümanı kesinlikle kabul etmiyorum.)


Rachael wearing the yellow dress

Jennifer in the pink dressRachael wearing the yellow dress

Yellow one on the runway

Pink one on the runway
sources: fashiongonerouge and vouge.com

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger