Is your green fur ready for fall

27 July 2011

(Sonbahar için yeşil kürkünüz hazır mı?)

I know, it's crazy hot out and the crazy girl is talking about furs. But I couldn't help myself. I needed to share this with you before fall so everyone is (somehow) ready. See Chiara Ferragni of the Blonde Salad. And then, look at all the green furs on the runway for Fall/Winter 2012. You will not be seeing me in a green fur coat or gilet, but you may see our finest fashionistas.

(Biliyorum hava bu kadar sıcakken kürklerden bahsetmek delilik. Ama kendimi tutamadım. Bunu herkes (bir şekilde) sonbahar için hazırlanmadan sizinle paylaşmak zorundaydım. Resimde Chiara Ferragni (the Blonde Salad) var. Onun resminden sonra bir de Sonbahar/Kış 2012 koleksiyonları defilelerinden resimler var. Beni bu kış yeşil bir kürk ya da kürk yelekle görmiyceksiniz ama en harika fashionistalarımızı görebilirsiniz.)

First came brown&black

(Önce kahverengi ve siyah geldi)

We always had some fashion no-nos. There was no black&brown, no socks with sandals, your bag and shoes must match, no black&navy and no red&pink. First, the no black&brown rule went to pieces. Then we started looking at those who matched their bags and shoes as no-nos. Then everyone started wearing their sandals with socks. One day we saw Reese Witherspoon with a black and navy dress and said nothing. And now, we have been introduced to another rule break. Welcome to red&pink.

(Her zaman moda yasakları vardı. Siyah ve kahverengi giyilmez, sandaletle çorap olmaz, ayakkabıların ve çantan eşleşmeli, lacivertle siyah olmaz ve kırmızıyla pembe olmaz. Önce, kahverengi ile siyah olmaz kuralını yıktık. Sonra, çantasıyla ayakkabısını eşleştirenlere aman tanrım diye bakmaya başladık. Sonra, herkes sandaletlerinin içine çorap giymeye başladı. Bir gün Reese Witherspoon'u lacivert ve siyah bir elbiseyle gördük ve hiçbir şey demedik. Ve şimdi, bir başka kuralı yıkıyoruz. Pembe ve kırmızı birliğine hoşgeldiniz.)

Zeynep Tosun I did not like this

(Zeynep Tosun bunu beğenmedim)

I was looking at enmoda.com when I saw that Zeynep Tosun (a Turkish Designer) had a special collection for enmoda.com. I was interested and checked it out. There were some dresses and this belt and bracelet. To be honest, I did not like this. They look a lot like Hermes Collier de Chien. Yes the sides are different but don't you feel the middle is a little bit too influenced? Zeynep Tosun is a very successful  designer and I think she would be even more successful if she did not put out pieces like this. You might think the target clientele of enmoda.com would not understand the fact that these pieces look a lot like Collier de Chien but actually there are people who do know their shit.

(Geçen gün enmoda.com'a bakıyordum ve Zeynep Tosun'un enmoda.com için özel bir koleksiyon yaptığını gördüm. Merak ettim ne olduğunu ve bir bakiyim dedim. Birkaç elbise ve bu kemer ve bilezik vardı. Dürüst olmak gerekirse, beğenmedim Hermes Collier de Chien'e çok benziyor. Evet, kenarları faklı ama ortası sizce de çok fazla ilham alınmış değil mi? Zeynep Tosun çok başarılı bir tasarımcı ve bence bu tür parçalar yapmasa daha da başarılı olur. enmoda.com'un müşteri kitlesinin bunların Collier de Chien'e benzediğini anlamıcağını düşünebilirsiniz ama işini bilenler de enmoda.com'a giriyorlar.)

Zeynep Tosun Bracelet


Zeynep Tosun Belt


Collier de Chien Belt

Collier de Chien Bracelet

enmoda.com

Tribal-ish Mini Skirts

(Yerli deseni (ya da güzel hatrınıza kabile diyelim) Mini Etekler)

The Resort Collections of many of our favorites (Balmain, Thakoon etc) included tribal patterns. However, before all the Resort collections were out, we had started seeing tribal-ish mini skirts floating in the air :) and also during Fashion Week in Paris. I really like these colorful little skirts. Especially on Ezgi of Luxuryshoppers.net. If you ever want to sport a mini skirt in the near future see that it is at least tribal-ish and colorful. Don't go safe with plain-old black.

(En sevdiğimiz markaların Resort Koleksiyonlarında (Balmain, Thakoon vs) kabile desenleri gördük. Ancak, daha Resort koleksiyonlarının hepsi çıkmadan önce bile kabile desenli mini etekler görüyorduk. Hatta Paris Moda Haftasında bile. Ben bu renkli minik etekleri çok beğeniyorum. Özellikle Luxuryshoppers.net'ten Ezgi'nin üzerindekine bayıldım. Eğer yakın gelecekte mini etek giymek isterseniz, mutlaka kabile desenli ve renkli olmasına özen gösterin. Eski siyahla kolaya kaçmayın.)


Balmain Resort 2012

Givency Resort 2012


Ezgi of Luxury Shoppers.net
Paris Haute Couture FW photo
sources: vogue.com, luxuryshoppers.net and jakandjill blog

What does your shopping bag look like

(Sizin alışveriş torbanız neye benziyor?)

Everyone loves shopping from high-end brands for one because it's nice and for two, the shopping bags are always so cute :). Well even if you are shopping from Prada or Chanel, your shopping bag can never look like the one Karl personally doodled on for Lad Gaga :)

(Herkes kaliteli markalardan alşveriş yapmayı seviyor. Çünkü, birincisi herşey güzel ikincisi de alışveriş torbaları her zaman çok şeker :). Ama isterseniz Prada'dan isterseniz Chanel'den alışveriş yapın tobanız Karl Lagerfeld'in Lady Gaga için özel olarak karaladığı bu torba gibi güzel olamaz :))sources: fashionista.com, Stockholmstreetstyle.com

Waiting for Carine Roitfeld

26 July 2011

(Carine Roitfeld'ı bekliyoruz)

After Carine decided to leave Vogue Paris, the fashion nuts (including myself) were devastated. Was this the end of her career? Was this the end of Vogue Paris? Would the sky be blue ever again?

Well, Vogue Paris survived with Emmanuelle Alt.

What was happening for Carine though was much more exciting though. She has since styled many of your favorite campaign looks (including Chanel Fall 2011 Campaign starring Freja (who else?)) and she wrote a book, she modeled for Barney's and bada bada bada. She was also rumored to go along with YSL, Dior and even opening up Harper's Bazaar Paris.


Looking for new banner

(Yeni banner aranıyor!!!)

Hey all, after my colleague Ugur told me 12134456 times to change it, I finally decided to change my banner. I am currently looking for pics which suite my color pallet but if you have any suggestions send them through!!!

(Merhaba, iş arkadaşım 12324455 defa söyledikten sonra bannerımı değiştirmeye karar verdim. Şuanda renk paletime uygun resimler arıyorum ama herhangi bir öneriniz varsa, gönderiniz!!!!)

Karl and Macy's

25 July 2011

(Karl ve Macy's)

We knew that Karl Lagerfeld and Macy's were going to put out a collection together for a long time (or at least we knew of the gossips). Here is the shoot in this month's Vogue and True Blood's Deborah Ann Woll is wearing one of the dresses.

I don' know what you think of it but I find it too secure. I mean, flowers ok.. However, the colors chosen for the flowers are really "this season". Check out some of his designs as well!!!

(Uzun zamandır bu işbirliğinden haberdardık (ya da dedikoduları duyuoduk). İşte Karl'ın bu koleksiyon için yaptığı elbiselerden biri Vogue Ağustos sayısında True Blood'ın Deborah Ann Woll'u üzerinde!


Siz ne dersiniz bilmem ama bence çok güvenli bir seçim. Yani çiçekli elbise. Ama çiçekler için seçilmiş renkleri çok beğendim. Bu renkler bu sezona çok uygun. Ha bu arada, bir kaç designınız resimlerine de bakın!!!)


Hailee, Hailee, Hailee.

24 July 2011

Today I was reading Fashionista.com as I always do, and look what I found...

http://fashionista.com/2011/07/hailee-steinfeld-on-why-shes-not-too-young-to-be-the-face-of-miu-miu/

My previous post on the issue: click

(Bugün Fashionista.com'u okuyodum ve bulduğuma bakın:


http://fashionista.com/2011/07/hailee-steinfeld-on-why-shes-not-too-young-to-be-the-face-of-miu-miu/


Konuyla ilgili önceki postum: tık)


It's so hot, I can't even think

(O kadar sıcak ki, düşünemiyorum bile)

I was out since this morning. Burcu honeyboo brought me my bracelet she bought me from Monica Vinader bracelet that I fell in love with (admittedly, I saw it on Evos). We had breakfast at House Cafe (whilst we were sweating like crazy) and then we continued our day to get her father a birthday gift. Anyhow, Burcu knew what she was going to buy and I went along with her. Sort of a street research. We went to Louis Vuitton. And, we decided that we don't like the brand anymore (except for the Mon Monogram Models). And Burcu even picked up a sandal and called it "Nine West Sandal" and made me burst out a laugh. Last but not least, while we were looking at key chains, I couldn't help myself and called them very bad (in fact the Turkish word I used cannot be properly translated, apologies). So, we continued our journey in Topshop and I bought another maxi skirt which will make my mom not so happy with me. Then we had coffee in Kitchenette and then went to Beymen. And fyi, I should be congratulated for not losing myself and buying those shoes. :)

(Sabahtan beri sokaklardaydım. Burcu kuşum Londra'dan gelirken aşık olduğum (Evoş'tan özendiğim haha) Monica Vinader bileziğimi getirdi. Kendisiyle House Cafe'de pişerek bir kahvaltı ettik sonra da Celal Amcacığıma doğum günü hediyesi koşusuna çıktık. Her neyse, Burcu'nun ne alıcağı belliydi zaten ben de peşine takıldım. Bir nevi sokak araştırması. LouisVuitton'a gittik. İkimiz de artık markayı eskisi kadar sevmediğimize karar verdik. (Mon Monogram Speedy modelleri dışında) Hatta Burcu bi tane sandaleti eline alıp Nine West sandaleti dedi ve beni kopardı. Son olarak da anahtarlıklara bakarken kendimi tutamayıp bunlar da fena kıro demek zorunda kaldım. Her neyse, yolculuğumuza Topshop'ta devam ettik kendime uzun zamandır peşinden koştuğum maxi eteklerden bir tane daha alarak annemin beni azarlamasını için bir sebep daha yarattım. Yolculuğumuz önce Kitchenette'de kahve sonra Beymen'de bakınmakla sona erdi. Ha bu arada, kendimi kaybetmediğim ve o ayakkabıları almadığım için bir alkış da sizden gelsin.)

The only keychain we like as it does not shout Louis Vuitton (and of course the bird)
(Louis Vuitton diye bağırmadığı için beğendiğimiz tek anahtarlık (e tabi bi de kuş :))

Hi, is your keychain Louis Vuitton?
(Anahtarlığın Louis Vuitton mu?)

Mon Monogram

Monica Vinader

Prada Shoes 2

(Prada Ayakkabılar 2)

On my last post, I showed pictures of the oxford Prada shoes which were a hit this summer. Well, I guess Prada thought so too and they put them on the new season as well.

I can't say I'm a big fan, but for those who want to continue the lace up platform era, they are available at neimanmarcus.com. I totally fell in love with the below Prada sandals though. (Can someone tell Gürhan that :))

(Son postumda, yazın hiti olan oxford model Prada ayakkabılardan bahsetmiştim. Sanırım Prada da onların bir hit olduğuna karar verdi ve onların bir değişiklerini bu sezon da yaptılar.


Bayıldığımı söyleyemem ama eğer bağcıklı platform ayakkabı modasını devam ettirmek istiyorsanız, bunları neimanmarcus.com'da bulabilirsiniz. Prada'nın aşağıdaki ayakkabılarına bayıldım bu arada. (Birisi Gürhan'a söyleyebilir mi lütfen :) )

Spring Summer 2011 Platform Oxfords

Rihanna wearing the Oxfords

Fall Winter version of the Oxfords (less platform though)

Or, you can go with the Miu Miu's if you prefer something different
(veya, eğer farklı birşey isterseniz Miu Miu'nun bu modelini de tercih edebilirsiniz)
My choice of preference for this season as far as Prada goes are:

(Prada söz konusu olduğunda benim bu sezon için seçimlerim ise:)


Prada Shoes and Knockoffs

22 July 2011

(Prada Ayakkabılar ve sahteleri)

Do you remember my recent post about knockoffs and the designers going to the Congress for copyrights? (click) Well, I was going through Fashionista.com and I saw these Jeffrey Campbell shoes. Shocked much? Yeah, I was too. So, I looked up this Jeffrey Campbell. And these are what I found (which are very disturbing);

(Fikri haklar hakkında ve tasarımcıların Amerikan Meclisine (Congress) gittiklerinden bahsettiğim postu hatırlıyor musunuz? (tık) Dün Fashionista.com'da gezinirken bu Jeffrey Campbell ayakkabıları gördüm. Şok oldunuz mu? Ben de oldum. Bu sebeple, Jeffrey Campbell denilen markayı biraz araştırdım. Ve bunları buldum (baya rahatsız ediciler);

What's even more sad is while my research, I found a blog site called knockmedown just for knockoffs. I find this to be an insult to all designers. You don't have to wear the "hit" shoes of each season. And if moto boots are in that season, just buy motor boots that are not exactly the same as Jimmy Choo ones. I mean if nude heels are in just go buy normal nude heels and don't buy nude heels that have red soles. 

(Araştırmamla ilgili daha da acıklı olan, sadece iyi markaların aynılarını yapan ucuz (knockoff dediğimiz) ürünler için özel bir blog keşfetmiş olmam. Bunu tüm tasarımcılara bir hakaret buluyorum. Yani tabiki herkes bir ayakkabıya 1000$ vermek zorunda değil. Ama illa o sezonun en hit ayakkabı modelini giymek zorunda değilsiniz. Aynı zamanda da, eğer bir sezon motorcu botları modaysa, gidip Jimmy Chooların aynısı yerine başka bir model alın. Eğer nude topuklu ayakkabılar modaysa, güdün nude topuklu ayakkabı alın altı kırmızı nude ayakkabı almayın.)

70's much?

21 July 2011

(Çok mu 70ler ne?)

See below pictures from a shoot in Marie Claire Italia August. It stars Tanga Moreau and it was shot by Txema Yeste. The colors are very nice and he scenes as well. But I think that it looks more like my mom's old pictures rather than a fashion shoot. I mean, I'm all for the 70's influence and all but you still need to put your 2011 spin into both the shoots and the pieces. Do not hesitate to tell me if you think I'm wrong.

(Aşağıda Marie Clarie Italia Ağustos'ta bulunan çekimlerden birinin resimlerini görüceksiniz. Txema Yeste tarafından karelenmiş çekimde manken Tanga Moreau yer alıyor.Her resmin rengi ve kullanılan yerler çok güzel. Ama ben yine de bu resimlerin bir moda çekiminden çok annemin gençlik resimlerine daha çok benzediği kanısındayım. Yani, 70'lerden ilham almaya falan karşı değilim ama yine de hem resimlerde hem de parçalar da biraz 2011 çizgisinin de bulunması gerekiyor bence. Haksızsam söleyin.)source: fashiongonerogue

Are you kidding me with the Gucci Dress

20 July 2011

(Bu Gucci Elbiseyle benle dalga mı geçiyosun?)

This is a shoot from Harper's Bazaar Turkey July. And you see the Gucci Dress. You must remember my previous posts about this Gucci Dress (click and click). Is it me or is this dress is just seen too much and is becoming boring? I get it, orange and purple oh the colors of the season and oh color blocking great etc but come on. Enough is enough. Maybe it's because the fashion editors can't find good dresses or it's because they're just too lazy to look. This season we have been bombarded with the white Dolce Gabbana Dress, the stripes of Prada and this. And I'm just glad we will be seeing new things soon.

(Bu Harper's Bazaar Türkiye Temmuz sayısından bir çekim. Ve O Gucci Elbise. Bu Gucci Elbise ile ilgili önceki postlarımı (tık ve tık) hatırlıyorsunuzdur. Bana mı öyle geliyor yoksa bu elbise artık sıkıcı mı olmaya başladı. Anlıyorum, turuncu ve mor sezon renkleri ve color blocking sezonun olayı falan ama lütfen yeter yani. Belki moda editörleri yeterince iyi elbiseler bulamıyorlar diye belki de bakmaya üşeniyorlar diye. Ama bu sezon resmen beyaz Dolce Gabbana elbiseyle, Prada'nın çizgileriyle ve bu elbiseyle bombardımana tutulduk. Yeni şeyler görmemize az kaldığı için seviniyorum.)
Miu Miu you're killing me

The Resort 2012 Collection of Miu Miu is out. I am undecided. It's a bit too between 80's and 90's. With the lace gloves and everything. I cannot exactly say I'm a big fan of it. But, there are of course some looks which I really like. Let's see...

(Miu Miu 2012 Resort Koleksiyonu çıktı. Kararsızım. Biraz fazla 80ler ve 90lar arası sıkışmış gibi geldi bana. O dantel eldivenler falan. Çok beğendiğimi söyleyemiycem. Ama tabiki beğendiğim kıyafetler de var. Bakalım...)

Gloves are a NO
But I really like the coat
(Eldivenler tamamen HAYIR
Ama paltoyu beğendim
)

Vogue August the Age Issue is a-coming

(Vogue Ağustos Age Sayısı yolda!)

Yello. I know I have not been posting enough posts lately but it's because between work and IMA I have been really busy. Not that I don't care about my posts but I just could not find the time. Anyhow, talking about time, it's the Annual Age Issue of Vogue this month and the shoots for the theme are just wonderful. The other main theme of this month's issue is Sarah Jessica Parker, whom we adore. (Nazlı's adoration can also be called pure love.) (check her post ) So, needless to say, here are the best shoots for the Age Issue (SJP not included)...

Kissez

(Meraba. Son zamanlarda pek bişi yazamıyorum çünkü IMA ve işten pek zaman bulamadım. Blog umrumda olmadığından değil ama gerçekten hiç zamanım yoktu. Her neyse, zamandan bahsetmişken Vogue Yıllık Yaş Sayısı bu ay çıkıcak (Ağustosta) ve bu tema için yapılan çekimler gerçekten harika. Bu ayın Vogue'unun diğer konusu ise hepimizin çok sevdiği Sarah Jessica Parker. (Nazlı'nın beğenisi biraz aşk da denilebilir) (onun blog postu ) Her neyse, daha fazla söze gerek kalmadan, Yaş Sayısının en güzel çekimleri (SJP dahil olmadan) karşınızda.


Öptüm)


Teens
(everyone knows how I feel about Elle my blog post )

Twenties (adorable)
Courtin - Clarins Sisters

Thirties
Dylan Lauren

Forties
Virginie Mouzat

Fifties
Jane Lynch
source: vogue.com

Finally, something that merges Law and Fashion

17 July 2011

(Sonunda, hukuk ve modayı birleştiren birşey)

Ok, oil paint washed from hands, ready to surf through my favorite sites. I see an article in the nytimes blog site. Knockoffs vs. the real deal (the name of the Article is Designers Revisit Copyright Protection). The Article talks about what many of the designers supported in 2006 for copyright protection and the fact that many of those designers are planning on revisiting the Congress for another attempt.

So, I went back to 2006 and read what the hell happened in 2006. As many of you know, there are two types of items in fashion, the real deal and the steal (which is "inspired" from the real deal). While designers like Proenza Schouler, Zac Posen, Diane von Furstenberg are making pieces for $1,000, the same ones can be found at Zara, H&M and the Gap for not more than $50. While for some giving a $1,000 for a shirt can be too much and shops such as Zara and the Gap are probably their best choice, it may not seem so beneficial for the designers. They know that while some of their customers would always buy from their brands, there are people all around the world who are buying the same shirt for $50. Which also inspires the Steal vs. Splurge part of Marie Claire Magazine (which I presume Diane personally hates).

Accordingly, these designers want their designs to be protected under the copyright law just as a book or a song would be.

ABS Dresses
Article on NY Times states that this steal case has even gone further, with the brand ABS which is making the same dresses as Zac Posen, Elie Saab and even the wedding dress of Catherine Middleton. ABS has always been under the spotlight of brand designers says the Article but the wedding dress has made the CFDA Designers to want to visit the Congress once more.


One of the one thousand reasons why we love Karl Lagerfeld

16 July 2011

(Karl Lagerfeld'i sevmemizin bin sebebinden biri)

Before we went to Paris, my step dad said that he once saw Karl Lagerfeld at Café de Flore. His exact words was (and believe me I am not kidding) "I once saw that designer with that ponytail and the gloves." I said "That's Karl Lagerfeld!!!"! I don't understand why he gets to see him and I don't!  He is legendary designer, photographer and businessman. And in everything he does, he manages to surprise us. Since I've started attending IMA, I understood that to be a designer, you need to have a certain capability for photography. But his capability is of course beyond what I am talking about. He shot the 2011 Pirelli Calendar with the theme Mythology and it was great. When I was going through Fashion Gone Rouge today, I saw this Campaign Shoot for Fendi shot by Karl himself. And it is one of the best Campaign shoots so far. He does not need my saying so but hats off to Karl.

(Paris'e gitmeden önce, üvey babam bir keresinde Café de Flore'da Karl Lagerfeld'i gördüğünü söyledi. Kelimeleri tam olarak (ve emin olun şaka değil) "Bi keresinde o at kuyruklu ve eldivenli designer adamı gördüm"dü. Ben "O Karl Lagerfeld!!!" dedim! Onu neden ben değil o görebildi cidden anlamıyorum! Karl, efsanevi tasarımcı, fotoğrafçı ve iş adamı. Ve yaptığı herşeyde bizi bir kere daha şaşırtmayı başarıyor. IMA'ya başladıktan sonra anladım ki, iyi bir moda tasarımcısı olabilmek için belli bir fotoğraf yeteneğine de sahip olmak gerekiyor. Ancak, Karl'ın yeteneği benim bahsettiğimden çok daha fazla. 2011 Pirelli Takvimini Mitoloji temasıyla çekti ve tam anlamıyla muhteşemdi. Bugün Fashion Gone Rouge'da gezinirken, Karl tarafından çekilmiş bu Fendi Campaign çekimini gördüm. Ve bu sezon gördüğüm çekimler arasında en güzellerinden biri. Benim bunu dememe ihtiyacı yok ama Karl muhteşem.)

Fendi ShootKarl at work


Can't have a post without Freja :) Pirelli 2011 
sources: fashiongonerouge, frejabeha.blogspot (yes this exists but it's a fan's blog) (evet bu blog gerçekten var ama bir fan blogu)

Come on board the Ferris wheel with me

(Benimle dönme dolaba binin!)

You know, I am currently attending IMA and we have been given an assignment. We each choose a theme based on circles. And my theme is ferris wheels. Yes you've heard it right, ferris wheels! I don't know why I choose such a theme but I have been having the most fun this past week. I even dug out my old oil paints. I am not going to show you what I've done so far, I want it to be a final piece before I show it off. But no worries, it will end on Wednesday. A preview (a photo that I photoshoped)...

(Biliyorsunuz, şuanda IMA'ya gidiyorum ve burada bize bir ödev verdiler. Hepimiz daire üzerine kurulu bir tema seçtik. Ve benim temam dönme dolap. Evet doğru duydunuz, dönme dolap! Neden böyle bir tema seçtim ben de bilmiyorum ama geçtiğimiz haftadan beri gerçekten çok eğleniyorum. Hatta eski yağlı boyalarımı bile çıkarrtım. Size şimdiye kadar yaptıklarımı göstermiycem çünkü gösermeden önce tam olsun istiyorum. Ama merak etmeyin hepsi Çarşamba biticek. Bir öngösterim (photoshopladığım bir fotoğraf)...

Pinkish Ferris Wheel

I can't decide which one I like the best

(Hangisini daha çok beğendime karar veremiyorum)

The new Campaign Shoot for Balenciaga is a-mazing. I really like the colors used and the background. The thing I like the most is the shoes. These shoes have been seen around town. However I like the blue ones better than the red ones. I can't decide whether I like the shoot the best or the shoes :) Check them out!

(Balenciaga'nın yeni Campaign çekimi harika. Kullanılan renkleri ve arka planı çok beğendim. En sevdiğim şey ise ayakkabılar. Bunlar daha önce giyilmişti aslında. Ama ben mavileri kırmızılardan daha fazla beğendim. Ayakkabılarımı mı çekimi mi daha fazla beğendiğime karar veremedim :) İşte resimler!)Please don't wear that celebs

14 July 2011

I have nothing against the Kardashian sisters really. They just tend to give me a lot of material. See this photo of Kourtney Kardashian. We understand she got herself an orange Birkin. But once you get behind the Birkin, you see the jumpsuit that is just so wrong. When I see people dressed like her, I ask myself, "Don't these people a) have a mirror at their house b) anyone around them that loves them?". If she was my sister, hell even if I saw her walking down the street I would do her a favor and say "Please don't wear that!". And the Louboutins with that jumpsuit just doesn't go, well nothing would go with that jumpsuit but whatever..

(Kardashian kardeşlere karşı özel bir nefretim yok. Ama bana çok malzeme veriyorlar. Kourtney Kardashian'ın bu resmine bakın. Anladık, kendine turuncu bir Birkin almış. Ama çantanın arkasına da bakma fırsatı bulursanız, o tulumun gerçekten çok yanlış olduğunu görebilirsiniz. Böyle giyinen insanları görünce içimden diyorum ki "Bu insanların a) evlerinde ayna yok mu b) çevrelerinde onları seven birileri yok mu?" Eğer benim kardeşim olsaydı, kardeşim olmasını geç, sokakta yürürken görseydim "Lütfen bunu giyme!" derdim. Ve o tulumla o Louboutinler olmamış gerçi o tulumla hiçbişi olmaz ama neyse..)

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger