Harper's Bazaar wins the September Issue Cover Wars for me

26 August 2011

Harper's Bazaar Espana September Cover
Jacquelyn Jabolski in Dsquared Dress

Vogue Paris
# 2

Vogue UK
# 3 

Snake prints and love, pure love

I told you before, I hate snakes. I can't even stand the word. However, damn fashion industry made me somehow like something about them. The serpent accessories are now one of my favs even though I will never be able to wear one thanks to my damn phobia. Another thing I like about serpents has now become the snake prints. We have been seeing them all over and it dawned on me today that I actually like them.

(Daha önce söylemişimdir, yılanlardan nefret ederim. Hatta kelimeye bile dayanamıyorum. Ama lanet moda endüstrisi bir şekilde yılanlarla ilgili bazı şeyleri sevmemi sağladı. Her ne kadar fobim yüzünden asla bir tane bile takamıycak olsam da yılan şeklinde aksesuarlar şuan en beğendiğim parçalar arasında. Şuan beğendiğim başka bir şey ise yılan desenleri oldu. Bu aralar bu deseni her yerde görüyoruz ve dün anladım ki aslında ben bu deseni baya beğeniyorum.)Via Stockholmstreetstyle


Luxury Shoppers

Will Christian Louboutin lose its trademark?

23 August 2011

As you know, I am full time lawyer part time blogger. So when I see news that merge the two like this, my mouth waters. 

What is the first thing you think of when somebody says red soles? It's Christian Louboutin ("Louboutin"). Which is exactly why the designer and his company is fighting like crazy to protect its red sole. 

For those who don't remember, let me give you a quick summary. After years of applying and applying Louboutin finally got its trademark application approved in 2008. According to the U.S. Patent and Trademark Office, this trademark will mean that you cannot produce shoes with red soles if you're not Louboutin. This is exactly why Louboutin sued the Pinault-Printemps-Redoute ("PPR") company and one of the most popular luxury brands Yves Saint Laurent America ("YSL"). The court case, is about YSL producing shoes with red soles and Louboutin wanting to put a stop to it. The brand even asked for a preliminary injunction (with which the court would demand YSL to stop producing red sole shoes until the case was decided). However, the judge declined Louboutin's request which leads me to think that Louboutin might be facing a harsh decision.
This Isabel Marant clutch

I love love love this Isabel Marant clutch. The details, the beading is just wonderful!

(Bu Isabel Marant çantaya bayıldım. Detaylar boncuk işlemesi harika!)
Bold accesories everywhereI'm in love with Pigalle spikes

A small message to Gürhan... :)


What to invest in this winter - Clothing

22 August 2011

(Bu kış neye yatırım yapmalı - Kıyafetler)

I was thinking the other day, some pieces are just worth what you pay. Even if you pay what others might think a lot for a dress or a coat, that item might be a good investment. So I decided to make a list for my readers. I know you might think these pieces are too expensive, but that's exactly why we call them investments.

(Geçen gün bazı parçaların ne kadar öderseniz ödeyin buna değer olduğunu düşünüyordum. Başkaları için çok olabilecek kadar parayı bir elbiseye veya bir paltoya verseniz bile, bu iyi bir yatırım olabilir. İşte tam da bu sebepten dolayı sevgili okuyucularım bir liste yapmaya karar verdim. Bunlar çok pahalı diye düşünebilirsiniz, ama unutmayın bu yüzden onlara yatırım diyoruz.)

Emilio Pucci Leather Trenchcoat
€3,500

Bottega Veneta Leather Dress
€3,900

Jason Wu Coat
€2,210.76

Anne is looking s-harp

(Anne muhteşem görünüyor)

Gothic shoot from Mert&Marcus for Interview. Lovely.

(Interview dergisi için Mert&Marcus'tan gotik çekim.Harika)


New Colors from Chanel

20 August 2011

However, if you want these babies, you need to wait for September 8th. They are waiting for FNO to release them. What's even more sad is that these babies will only be available until the end of September. A friend of mine is living in New York, so maybe if I act all cute and stuff I can get him (yes it's a he) to buy me Coco Blue or either one or maybe all :)....

(Ancak eğer bu bebeklerden birini istiyorsanız, 8 Eylüle kadar beklemek zorundasınız. Bu ojeleri satışa çıkarmak için FNO'yu bekliyorlar. Daha da üzücüsü, ojelerin sadece Eylül sonuna kadar satışta olucak olması.  Bir arkadaşım New York'ta yaşıyor, o yüzden belki çok şeker davranırsam, bana Coco Blue yada diğerlerinden birini belki de hepsini almaya onu ikna edebilirim :)...)

Looking forward to FNO

Fashion's Night Out


Look at the video of the cast of Glee for FNO! It makes you feel so bad that you can't be in New York on September 8!!!!

Poor me!!!!

(Glee'nin FNO için yaptığı videoya bakın! 8 Eylül'de New York'ta olamıcağım için çok üzgünüm!)Stars Shining Bright Above You...

Mamas & Papas: Dream a Little Dream of Me
Coming up tomorrow: DIL

18 August 2011

(Yarın DIL)

DIY: Do it yourself

DIL: Do it Lerzan :)

Wait for tomorrow  :)

Light WorkTo see more click !

Vogue UK Freja Cover

15 August 2011


Turquoise

(Turkuaz)


Lucca Night

12 August 2011

Vintage Clutch 

Our good old Evil Eye has become the thing of the it girls

(Bizim Nazar Boncuğu bütün it kızların elinde kolunda)

In Turkey having an evil eye bracelet, ring or a necklace is normal. We put them on to protect ourselves from the looks of others (i.e. from the evil eye). It is quite a Turkish thing so imagine my surprise when I saw my favorite blogger Leandre Medine of the Man Repeller with evil eye bracelets and also Chira Ferragni of the Blonde Salad bejeweling herself with evil eyes during her trip in İstanbul. Cute! :)


(Türkiye'de sizin de bildiğiniz gibi nazar boncuğu takmak dünyanın en normal şeyi. Ama e sevdiğim bloggerlardan biri olan the Man Repeller'ın Leandre Medine'sinin bileğinde nazar boncuklarını dizi dizi görünce bunun üzerinde the Blonde Salad'ın Chiara Ferragni'si de İstanbul ziyaretinde kendini nazar boncuklarına boğması sonrasında baya şoka uğradım. Çook şeker :).)


The Man Repeller

The Blonde Salad

Zeynep Erol Jewellery

Two nights ago, a friend of my dad's had one of the coolest rings I had ever seen. (and also a vintage Chloe clutch that I will show in the previous post :)) I asked where she got it from and she told me that it was a Zeynep Erol design. Unfortunately, (maybe because of my lack of interest or just of my ignorance) I did not know what kind of jewellery she makes. So I looked her up. And I really liked some of her designs. Here you go :) oh and her website is here.

(İki gece evvel babamın bir arkadaşında bir yüzüğü acaip beğendim (ve bir de vintage Chloe bir clutch ama onu bir sonraki postta göstericem :)) Ona nerden aldığını sordum ve yüzüğünün bir Zeynep Erol tasarımı olduğunu söyledi. Ne yazıkki (belki ilgisizliğimden belki de cehaletimden) nasıl tasarımlar yaptığını bilmiyordum. Bu yüzden hemen araştırdım tabi. Ve bazı tasarımlarını gerçekten çok beğendim. İşte buyrunuz :) ha bir de websitesi bu.)

Please don't wear that celebs

11 August 2011

(Lütfen onu giyme - ünlüler)

Emma Stone is one of those celebrities that I love. First of all, she is very talented. But talent aside, she is very beautiful and also very stylish. You don't see her making fashion mistakes that often. Which is a very good thing if you're a celebrity. However, she managed to put on this ugly dress for the Beverly Hills premiere of The Help. The top I'm fine with, if you're wearing it to a dinner date. But the skirt is too baggy and makes her look like she is heavier. It looks as though she wrapped my curtain or even worse, my bed sheet.

(Emma Stone çok beğendiğim ünlülerden biri. Öncelikle çok yetenekli. Ama yetenek bir yana, çok güzel ve çok tarz. Moda hatası pek fazla yapmıyor ve eğer ünlü biriyseniz bu çok önemli birşey. Ama The Help filminin Beverly Hills premier'ine bu çirkin elbiseyi giymeyi başarmış. Elbisenin üstü eğer onu bluz gibi bir akşam yemeğine giyerseniz kötü değil. Ama etek çok bol ve onu çok şişman göstermiş. Sanki perdemi ya da daha kötüsü çarşafımı beline sarmış gibi duruyor.)Continue reading for better looks of Emma!


Kate Moss Vogue September Cover!!!!


Who doesn't love being right?

(Kim haklı olmayı sevmez ki?)

Do you remember my prediction? I said the Isabel Marant Boots would be one of the "it" things this year.

Well check out the latest post by Luxury Shoppers! I know what I'm talking about! :)

(Kehanetimi hatırlıyor musunuz? Isabel Marant botların senenin olaylarından biri olucağını söylemiştim.

Luxury Shoppers'ın son postuna bakın! Ne dediğimi bilirim :) )


Lookbook of the month

10 August 2011

(Ayın lookbooku)

Chloe Fall 2011click for more.

What I really want to be wearing right now

09 August 2011

 (Tam şuan giymek istediğim şeyler)

Neon Satchel (Cambridge preferred)

Studded lace up flats

Mathias Chaize Bracelets


vogue.com, netaporter.com

Friends' shoes I like

08 August 2011

(Arkadaşlarımın beğendiğim ayakkabıları)

I'm back from Bodrum and am now ready to post post post :). These are shoes of my friends that I've seen lately and I really liked.

(Bazı arkadaşlarımın beğendiğim ayakkabılarının resimleri! :) )


Zeynep's Shoes 

Banu's shoes (from Barcelona)


Random Bodrum Photos

(Bodrum resimlerinden bazıları)

Chloe Fragrance Ad


Camille Rowe and Imogen Poots


source: fashiongonerogue

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger