Bejeweled

27 September 2011
Sexy Looks by Emilio Pucci

26 September 2011
Minimal Looks on the Runway - Alberta Ferretti and Jil Sander

Alberta Ferretti


Jil Sander

Milan!

25 September 2011


via vogue.com

Pleats, pleats, pleats and Cadillacs??

23 September 2011


Prada SS 2012
Likes:

Pleated dresses and pastel tones

Pastel Pink Clutch

Fire Details 

Large earrings

Anja Rubik for Vogue US SeptemberWhen I first saw this shoot in the magazine, I thought "Oh the hits of the season are together." Of course, what I meant was the YSL bag and the Alexander Wang  Fabiana sandals. As you might have noticed, these sandals are basically everywhere. (Read more for the sandals) However, I must admit I find them to look like slippers from the 70's. Yeah I know it's on purpose (duh!) but nonetheless, they're a bit too retro for me. If you like them go ahead and buy them you will not regret it.

(Bu çekimi dergide ilk gördüğümde içimden "İşte sezonun hitlerini bir araya getiren bir resim" dedim içimden. Tabiki, YSL çantadan ve Alexander Wang Fabiana ayakkabılardan bahsediyordum. Farketmişsinizdir, her yerdeler. Hem de baya uzun zamandır. (Bakınız ilerdeki resimlere) Ama itiraf etmeliyim bence tam bir 70ler hanımefendi ev terliği. Bilerek öyle yapıldıklarını biliyorum (yani!!) yine de benim için fazla retrolar. Eğer beğeniyorsanız gidin alın emin olun pişman olmassınız.)

Cara Delevigne

22 September 2011via Vanessa Jackman

Please don't wear that - Emmy's

Dear Heather,

What is this dress supposed to look like? I really am speechless maybe for the first time. I can't say it looks like waves, I can't say it looks like Ruffles Chips. I mean, this looks like a Barbie dress gone wrong. I am not going to waste any more time with this horrible dress. 

(Sevgili Heather,

Bu elbise neye benzemeye çalışıyor? Hani gerçekten belki hayatımda ilk defa kelimeler kifayetsiz kaldı. Dalgaya benziyor desem değil, Ruffles'a benziyor desem değil. Saçma sapan bir elbise. Hani eskiden Barbie elbiseleri vardı baya çirkin onlara falan benziyor. Bu çirkin ötesi elbiseyle daha fazla vakit kaybetmiycem.)


Heather Morris

I want these shoes I NEED these shoes

(Bu ayakkabıları istiyorum bu ayakkabılara İHTİYACIM VAR)

Miu Miu
Louboutin

Gucci

You might have noticed, I'm a big fan of Frida Giannini. I love her. I love everything about her designs. You look at it and you say "This is Gucci". And I have been looking forward to Gucci SS 2012. Yes I might not be able to see it there now, but I know I will someday. (A friend of mine always says "If you believe it enough, you can see the Smurfs in the forest.")

(Belki farketmişsinizdir Frida Giannini'nin çok büyük bir hayranıyım. Bayılıyorum. Tasarımlarıyla ilgili herşeye bayılıyorum. Gucci kıyafetlere baktığınız anda "İşte bu Gucci" dedirtiyor size. Ve Gucci SS 2012 defilesini tam anlamıyla kitlenmiş bir şekilde dört gözle bekliyordum. Yani şu anda onu yerinde izleyemiyorum ama biliyorum ki bir gün mutlaka orda olucam. (Bir arkadaşım der ki "Yeterince inanırsan ormanda Şirinleri bile görebilirsin.")
Oh Elle

21 September 2011


Crazy shoes on the runway - Acne SS 2012

London Fashion Week Street Looks 1

20 September 2011

My inspiration for fall!

Beware fall is a-coming!

(Sonbahar ilham kaynakları!

Dikkat edin sonbahar geldi bile!)


Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger