This is why I can't help but adore Kate Moss

07 October 2011
Please do wear that Leather Pleated or Circle Skirt

(Lütfen bunu giyin: Deri Pilili veya Yuvarlak Etek)

Yeah yeah, leather skirts are seen everywhere. I know. But I'm not talking about those mini leather skirts :)... Go on then, buy one.

(Biliyorum, biliyorum içinizden ama deri etek çok görüldü diyorsunuz. Biliyorum ben de. Ama ben o mini eteklerden bahsetmiyorum :).. Hadi gidip kapın birer :))McQ Leather Circle Skirt


Kelly Bergin Leather SkirtPearls

06 October 2011

Yet another post about Chanel I'm inspired are you?Under the Sea and In the Aquarium

05 October 2011

(Denizin altında ve Akvaryumda)

Sometimes, within all the runway shows all the collections that we see, there is one that impresses us beyond all. I felt goosebumps on my arm when I saw the collection Sarah Burton so wonderfully prepared for Alexander McQueen SS 2012. Perhaps it's easy to see her inspiration but it's not easy to create a collection so beautiful inspired by nothing but what's way down under the sea - coral reefs and the sea weeds. Maybe you won't agree with me. Maybe you will think her inspiration is the mayhem under the sea, no matter what you think, the collection is what I would call pure genius. While I can hardly say this for the other designers who took over after legends, I find Sarah Burton to be doing amazingly well and she is not having us thinking "Where did the creation go?".

While Sarah Burton's collection for Alexander McQueen SS 2012 is inspired by the sea and what's under it, Karl Lagerfeld's runway for Chanel SS 2012 was inspired by the sea and what captives the sea best - an aquarium and the pearls of the ocean. I saw the tweets during the show and the attendants were going crazy by his idea to put the show as if it was inside an aquarium. I hardly put two collections which are both beyond amazing together in one post, but I would feel really bad if I did not put the sea and the aquarium together.

Just look and you will be as amazed as I am right now.

(Bazen resimlerini gördüğünüz bir sürü defile ve bir sürü koleksiyon arasında bir tanesi sizi hepsinden de fazla etkiler. İnanmazsınız, Sarah Burton tarafından hazırlanan Alexander McQueen SS 2012 koleksiyonuna bakarken tüylerim diken diken oldu. Belki koleksiyona ilham olan şeyi görmek çok da zor değildir, ama denizin dibindeki güzellik olan mercan resiflerinden ve yosunlardan ilham alınarak bu kadar güzel bir koleksiyon yaratmak hiç de kolay değildir. Belki benimle aynı fikirde değilsiniz. Belki sizin için ilham kaynağı ne yosunlar ne de mercan resifleri, belki sizin için o ilham kaynağı denizin altındaki o muhteşem karmaşa. Ama ilham kaynağının ne olduğunu düşünürseniz düşünün, bu koleksiyonun tam bir mükemmeliyet örneği olduğu konusunda benim gibi düşüneceğinize eminim. Büyük bir efsaneden sonra bir moda evinin direktörlüğünü alan yeni kişiler için ne yazık ki bunu söyleyemiyor olsam da, Sarah Burton'ın mükemmel bir iş yaptığına ve bize "Yaratıcılığa ne oldu" dedirtmediğine eminim.

Sarah Burton'ın Alexander McQueen SS 2012 koleksiyonu denizin altından ilham almışken, Karl Lagerfeld'in Chanel SS 2012 defilesi ve podyumu da denizi en iyi yakalayan şey olan akvaryumlardan ve okyanuslardan çıkan incilerden esinlenilmiş durumda. Defile sırasında defilede olanların attıkları tweetleri gördüm onlar da bir akvaryumun içinde defile izliyor olmaktan dolayı çılgınlar gibi mutluydular. Normalde iki koleksiyonu çok zor aynı posta koyarım ama bu sefer deniz ve akvaryumu birbirinden ayırsaydım çok üzülücektim.)

Alexander McQueen's Deep Sea

Chanel's Aquarium

vogue.com

Fall Wishlist

04 October 2011

Very simple.

(Çok basit.)

Miu Miu Boots

PS1 Satchel

Chanel Flats

Louboutin Pumps

A girl can never have too many shoes or bags or sunglasses or ... :)

The Coveteur - Jessica Sailer

White domination chez Chloé SS 2012

03 October 2011Oh how I want to be there! - ParisParis Fashion Week Favorites so far - Givenchy and Celine

Celine by Phoebe Philo

Celine 


Celine Shoes

Givenchy by Riccardo Tisci

Givenchy

Givenchy loves White

Logomania

30 September 2011

I was going through Anna Del Russo's blog and I saw this post of the Logomania shoot for Vogue Japan November. I loved the Dior photo. Which led me to think, Logomania is seriously among us... Nevertheless, I want to share these photos taken by Massimo Gammacurta. Makes you want to eat them up right?

(Bugün Anna Del Russo'nun blogunda gezinirken Vogue Japonya Kasım için yapılmış Logomania çekimi hakkındaki bu postu buldum. Dior resmini çok beğendim. Sonra düşündüm ki gerçekten tam bir Logomania var artık... Her neyse, sizinle Massimo Gammacurta tarafından çekilen bu resimleri paylaşmak istedim. İnsanın yiyesi gelmiyor mu?)It's cold, wear your sweater

Sweater: A.P.C
Bag: Proenza Schouler
Jeans: Current/Elliot
Boots: Jimmy Choo

Sci-fi Geeks and Fashionistas will have a field day

29 September 2011

Balenciaga 

Turns out, the benches at Balenciaga show broke and everyone had to watch it standing up.


Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger