Vintage Rolex Watches

02 November 2011

My friend Ugur told me to check out Park and Bond and that I would love this website for my blog. I saw these Vintage Rolex Watches there. Falling slowly in love. These are way too stylish.

(Arkadaşım Ugur Park and Bond sitesine bakmamı ve blogum için çok süper olucağını söyledi. Ben de orada bu Vintage Rolex Saatleri gördüm. Yavaş yavaş aşık oluyorum bu saatlere. Çok çok tarzlar.)

Rolex Oyster Perpetual Datejust (c. 1981)

Rolex Oyster Quartz Datejust (c. 1984)Please do wear that - Biker Leather Jacket


Acne Oversized Leather Jacket

For fall, this is a must. Either over sized or not, you HAVE TO HAVE a leather bike jacket. Trust me.

(Bu sonbahar için bu bir şart. Dilerseniz büyük alabilirsiniz ama yine bir biker modeli deri ceketiniz olmak ZORUNDA. İnanın bana.)

Arizona


I have never seen a face this beautiful on a cover before. She looks amazing.

(Bir kapak resminde hiç bu kadar güzel bir yüz görmemiştim. Mükemmel görünüyor.)

Lovely!

01 November 2011

via Jak and Jil

Vogue Fashion Assistant Preetma Singh looking perfect

31 October 2011
clicky clicky for the rest

Sarah Jessica Parker for Marie Claire UK


Look at this shoot for Marie Claire UK. Doesn't she look gorgeous? Even though the Article says that she was never Carrie Bradshaw, she looks like the Carrie who is still our favorite gal.

Do you remember this Versace dress Carrie wore in the final episode? I find the skirt of this dress to be just like it.  And even though I don't want a third sequel of SATC, I still miss it dearly.

Thank you Marie Claire for making me feel all cozy and warm inside again.

(Marie Claire UK'in şu çekimine bakın. Harika görünmüyor mu? Her ne kadar orda Sarah'nın hiç bir zaman Carrie olmadığı yazsa da, bence aynı bizim en sevgilimiz Carrie gibi görünüyor.

Carrie'nin son bölümde giydiği bu Versace elbiseyi hatırlıyor musunuz? Bu eteği de aynı o elbiseye benzettim. Ve her ne kadar üçüncü bir SATC istemesem de, onu hala çok özlüyorum.

Marie Claire içimi ısıttığın için teşekkür ederim.)
via TFS

Some pictures from Free Day Friday

30 October 2011


As I stated in my first outfit post ever yesterday, Friday was my best friend Nazlı's birthday a la Münferit. These are some pictures that we took :). Hope you enjoy them!

Nazlosum I love you so so much !!!!!

(İlk outfit postumda da dediğim gibi, Cuma en yakın arkadaşım Nazlı'nın a la Münferit doğum günüydü. Bunlar da çektiğimiz resimlerin bazıları :). Umarım beğenirsiniz!)

Daydreamer

29 October 2011

Amy by Renkoh Sasaki for Fashion Gone Rogue


Mary Katrantzou for TopshopLooking forward to this!

I almost bought but then something stopped me

(Az kalsın alıyodum ama bişi beni durdurdu)

Charlotte Olympia Cat Wedges

Prada launches jewellery line

27 October 2011

Prada Resort Shoot
According to various fashion news sources, Prada is planning to launch a jewellery line which makes me a happy girl as I adored the jewellery on the SS 2012 show :). Looking forward.

(Birkaç moda haberine göre Prada bir mücevher (takı) koleksiyonu çıkarıcakmış. Eh bu haber beni çok sevindirdi çünkü SS 2012 defilesindeki takılara bayılmıştım. :) Dört gözle bekliyorum)

Monday is Halloween :)via refinery29 and the fancy

That Zara Shopper

26 October 2011

The above Zara Shopper is the arm candy of all the cutie pie bloggers these days... I must add I'm loving it. Especially the way the girls have styled it. :)

(Üstteki Zara çanta tüm şeker bloggerların kolunda. Söylemeliyim ki çok beğeniyorum. Özellikle bu kızların stylingi ile :))


Come over to the Dark Side 
5 inch and up

Park and Cube

Who will win the cover wars of Fall 2011 I bet the Fetish Cap


Every season, there are hit items that hit (see I can be ironic) the covers. Last season it was this Prada Hat, and even though this season is yet to end, I predict (yes I am making another prediction) that it will be the Fetish Cap of Louis Vuitton. It was already featured in 9 covers (and these are only the ones that I am aware of) and I think many more will come. We will see. If you think I'm wrong, please do say so.

(Her sezon dergi kapaklarını süsleyen bazı parçalar oluyor. Geçen sezon bu parça bu Prada Şapkaydı. Aslında daha bu sezon bitmemiş olsa da (en azından kış önümüzde) bence bu sezon kapaklarda en çok yer alan parça Louis Vuitton Fetish Şapka olucak (hatırlarsanız daha önce de kehanette bulunmuştum.). Şimdiden 9 kapakta yer alan bu şapkayı daha da çok görüceğimize inanıyorum. Görücez. Eğer farklı düşünüyorsanız, lütfen söyleyin.)Silence

As you might have heard, Turkey has been going through a rough time. After the terrorist attacks last week, the city of Van was hit by an earthquake of 7.3. I have not been in the mood to post just for that. I quite honestly still am not in the mood but I am pushing myself.

We are waiting for your prayers. 

Some nice photos to get through the depressive mode...

(Türkçe yazınca daha gerçek herşey. Zor iki hafta geçiriyor memleketim. Hepimiz dua ediyoruz biliyorum.

Lütfen 2868 Kızılay'a boş SMS gönderin.

Birkaç güzel resim....)

Coziest of shoots

21 October 2011


Elsa Hosk, Zuzanna & Julia Bijoch for Free People


Elle Mexico
Ps: Loving the bootsHanne Gaby Odiele for Harper's Bazaar Korea

Thank goodness - Miu Miu replaces Hailee

19 October 2011

 Guinevere van Seenus Photographed by David Sims and styled by Joe McKenna.
fashiolista.com

Operation Flat Boot

17 October 2011via netaporter, neimanmarcus, hermes.com

Oh Madame Carine

15 October 2011

Carine Roitfeld's shoot for Madame Magazine
Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger