Iosselliani

04 November 2011

Necklace
Iosseliani


 A name hard to pronounce. But jewellery oh so beautiful.

(Adını söylemesi zor ama mükemmel takılar)


Let's make clutches of our Ipad Cases


Proenza Schouler Ipad Case
 No, I don't own an Ipad -yet- and yes, I was very jealous when my bf bought one. However, the fact that I don't own an Ipad does not mean I cannot appreciate a good Ipad Case. The fashion industry now makes the most beautiful Ipad cases with brands selective from Bottega Veneta to Marc by Marc Jacobs. I must tell you, the colors and the shades are just perfect. What has been happening lately is our favorite bloggers and fashionistas from all over the world have been sporting Ipad cases as clutches. No surprise though. I think it's a perfect idea. And no, I will not buy an Ipad case and make it a clutch when I don't have an Ipad.

(Hayır bir Ipad'im yok (daha) ve evet Gürhan bi Ipad aldığı için çok kıskandım. Ama Ipad'imin olmaması Ipad case'lerin güzelliğine hayran kalamam anlamına gelmiyor. Moda dünyası şuan en güzel Ipad caselerini yapıyor ve Ipad yapan markalar Bottega Veneta'dan Marc by Marc Jacobs'a kadar uzanıyor. Söylemem gerek, bu Ipad caselerin renkleri ve tonları gerçekten mükemmel. Bu aralar olan ise en sevgili bloggerlarımız ve fashionistalarımız bu Ipad caseleri clutch çanta olarak kullanıyorlar. Çok büyük sürpriz değil aslında. Hatta bence süper bir fikir. Ve hayır, Ipad'im olmamasına rağmen gidip bir Ipad case alıp clutch yapmıycam.)


Lateybirdy wants to wear

03 November 2011

This Markus Lumpfer Knit or this or this
This Kelly Bergin Maxi Skirt
These Maje Boots
This Proenza Schouler Bag
Bracelets:
Hermes
Eddie Borgo
Kenneth Jay Lane

Buy or DIY? Glitter Boots


When I was surfing (yes I did use that word in 2011 :)) my fav blogs, I ran into these DIY Glitter Boots in A Pair  & a Spare which led me to Le Fanciulle. They give you instructions on how to make glitter boots and let me tell you I was very intrigued. I saw these Maje boots when I was in Barcelona but did not buy them as they felt a little uncomfortable. Yesterday I saw them again in Beymen and I wanted to give them another try as I really really want a glitter boot. I will go to Beymen again today for something else, but what do you think, shoul I buy the Maje boots or try to do it myself thanks to Le Fanciulle?

(Internette en sevdiğim bloglara bakarken beni Le Fanciulle bloguna gönderen A Pair & a Spare blogunda bu DIY Simli Botlara rastladım.Bu botların nasıl yapılıcağını size tek tek gösteriyorlar ve inanın çok etkilendim. Barselona'dayken bu Maje botları denemiştim ama biraz rahatsızlardı o yüzden almamıştım. Geçen gün aynı botları Beymen'de gördüm ve bir daha denemek istedim çünkü simli bir bot gerçekten çok istiyorum. Bugün başka bir sebeple yine Beymen'e gidicem, ne dersiniz bu Maje botları mı aliyim yoksa Le Fanciulle'den öğrendiğim gibi kendi botumu kendim mi yapiyim?)

Vintage Rolex Watches

02 November 2011

My friend Ugur told me to check out Park and Bond and that I would love this website for my blog. I saw these Vintage Rolex Watches there. Falling slowly in love. These are way too stylish.

(Arkadaşım Ugur Park and Bond sitesine bakmamı ve blogum için çok süper olucağını söyledi. Ben de orada bu Vintage Rolex Saatleri gördüm. Yavaş yavaş aşık oluyorum bu saatlere. Çok çok tarzlar.)

Rolex Oyster Perpetual Datejust (c. 1981)

Rolex Oyster Quartz Datejust (c. 1984)Please do wear that - Biker Leather Jacket


Acne Oversized Leather Jacket

For fall, this is a must. Either over sized or not, you HAVE TO HAVE a leather bike jacket. Trust me.

(Bu sonbahar için bu bir şart. Dilerseniz büyük alabilirsiniz ama yine bir biker modeli deri ceketiniz olmak ZORUNDA. İnanın bana.)

Arizona


I have never seen a face this beautiful on a cover before. She looks amazing.

(Bir kapak resminde hiç bu kadar güzel bir yüz görmemiştim. Mükemmel görünüyor.)

Lovely!

01 November 2011

via Jak and Jil

Vogue Fashion Assistant Preetma Singh looking perfect

31 October 2011
clicky clicky for the rest

Sarah Jessica Parker for Marie Claire UK


Look at this shoot for Marie Claire UK. Doesn't she look gorgeous? Even though the Article says that she was never Carrie Bradshaw, she looks like the Carrie who is still our favorite gal.

Do you remember this Versace dress Carrie wore in the final episode? I find the skirt of this dress to be just like it.  And even though I don't want a third sequel of SATC, I still miss it dearly.

Thank you Marie Claire for making me feel all cozy and warm inside again.

(Marie Claire UK'in şu çekimine bakın. Harika görünmüyor mu? Her ne kadar orda Sarah'nın hiç bir zaman Carrie olmadığı yazsa da, bence aynı bizim en sevgilimiz Carrie gibi görünüyor.

Carrie'nin son bölümde giydiği bu Versace elbiseyi hatırlıyor musunuz? Bu eteği de aynı o elbiseye benzettim. Ve her ne kadar üçüncü bir SATC istemesem de, onu hala çok özlüyorum.

Marie Claire içimi ısıttığın için teşekkür ederim.)
via TFS

Some pictures from Free Day Friday

30 October 2011


As I stated in my first outfit post ever yesterday, Friday was my best friend Nazlı's birthday a la Münferit. These are some pictures that we took :). Hope you enjoy them!

Nazlosum I love you so so much !!!!!

(İlk outfit postumda da dediğim gibi, Cuma en yakın arkadaşım Nazlı'nın a la Münferit doğum günüydü. Bunlar da çektiğimiz resimlerin bazıları :). Umarım beğenirsiniz!)

Daydreamer

29 October 2011

Amy by Renkoh Sasaki for Fashion Gone Rogue


Mary Katrantzou for TopshopLooking forward to this!

I almost bought but then something stopped me

(Az kalsın alıyodum ama bişi beni durdurdu)

Charlotte Olympia Cat Wedges

Prada launches jewellery line

27 October 2011

Prada Resort Shoot
According to various fashion news sources, Prada is planning to launch a jewellery line which makes me a happy girl as I adored the jewellery on the SS 2012 show :). Looking forward.

(Birkaç moda haberine göre Prada bir mücevher (takı) koleksiyonu çıkarıcakmış. Eh bu haber beni çok sevindirdi çünkü SS 2012 defilesindeki takılara bayılmıştım. :) Dört gözle bekliyorum)

Monday is Halloween :)via refinery29 and the fancy

That Zara Shopper

26 October 2011

The above Zara Shopper is the arm candy of all the cutie pie bloggers these days... I must add I'm loving it. Especially the way the girls have styled it. :)

(Üstteki Zara çanta tüm şeker bloggerların kolunda. Söylemeliyim ki çok beğeniyorum. Özellikle bu kızların stylingi ile :))


Come over to the Dark Side 
5 inch and up

Park and Cube

Who will win the cover wars of Fall 2011 I bet the Fetish Cap


Every season, there are hit items that hit (see I can be ironic) the covers. Last season it was this Prada Hat, and even though this season is yet to end, I predict (yes I am making another prediction) that it will be the Fetish Cap of Louis Vuitton. It was already featured in 9 covers (and these are only the ones that I am aware of) and I think many more will come. We will see. If you think I'm wrong, please do say so.

(Her sezon dergi kapaklarını süsleyen bazı parçalar oluyor. Geçen sezon bu parça bu Prada Şapkaydı. Aslında daha bu sezon bitmemiş olsa da (en azından kış önümüzde) bence bu sezon kapaklarda en çok yer alan parça Louis Vuitton Fetish Şapka olucak (hatırlarsanız daha önce de kehanette bulunmuştum.). Şimdiden 9 kapakta yer alan bu şapkayı daha da çok görüceğimize inanıyorum. Görücez. Eğer farklı düşünüyorsanız, lütfen söyleyin.)Silence

As you might have heard, Turkey has been going through a rough time. After the terrorist attacks last week, the city of Van was hit by an earthquake of 7.3. I have not been in the mood to post just for that. I quite honestly still am not in the mood but I am pushing myself.

We are waiting for your prayers. 

Some nice photos to get through the depressive mode...

(Türkçe yazınca daha gerçek herşey. Zor iki hafta geçiriyor memleketim. Hepimiz dua ediyoruz biliyorum.

Lütfen 2868 Kızılay'a boş SMS gönderin.

Birkaç güzel resim....)

Coziest of shoots

21 October 2011


Elsa Hosk, Zuzanna & Julia Bijoch for Free People


Elle Mexico
Ps: Loving the bootsHanne Gaby Odiele for Harper's Bazaar Korea

Thank goodness - Miu Miu replaces Hailee

19 October 2011

 Guinevere van Seenus Photographed by David Sims and styled by Joe McKenna.
fashiolista.com

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger