Cupcakes. Are you ready for cupcakes?

25 November 2011

via Sweetapolita

via Sprinkle Bakes.com

  
via various food bloggers!
 And as to our favorite designers just continue reading to see their cupcake versions!!! :)

(Vee en sevdiğimiz tasarımcıların cupcake versiyonlarını görmek için okumaya devam edin!! :))
Comme des Garçons Clutch. Yes. I want. 

Just look how cute! Colored cute clutches. They are sold in Beymen in Turkey and they have them in all the cutest colors. But I am trying not to be tempted. With all the items on my wish list I really cannot go and buy this. Or maybe can I? Hrr... Stay posted!

(Bakar mısınız ne kadar şekerler! Renkli şeker el çantaları. Türkiye'de Beymen'de satılıyorlar ve her renginden var. Ama etkilenmemeye çalışıyorum. İstek listemdeki o kadar üründen sonra bir de bunu alamam. Yoksa alabilir miyim? Hrrr... Beni izlemeye devam edin!)

Lanvin Gift Shopping

My best friend's birthday has passed but if yours' is still a-coming and she is a fashionista, you must get her one of these (male fashionistas also apply)! Lanvin made these so cute porcelain figures which are perfect to give someone. Also, if a friend of yours just got married or moved in to her own place, I would definitely get one! You might think they are a bit expensive, so I also suggest the pen or the book or maybe the cards. The book is perfect to make a coffee table book and the pen is just one of kind cute. If you like me so much, you can also get one for me too :)

(En yakın arkadaşımın doğum günü çoktan geçti ama eğer sizinkinin geçmediyse ve o da sizin gibi bir moda delisiyse, bunlardan birini ona mutlaka almalısınız (hem kız olmasına da gerek yok bazı durumlarda)! Aynı zamanda arkadaşınız evleniyorsa veya kendi evine çıkıyorsa da bunlar tam alınmalık! Biraz pahalı olduğunu düşünüyorsanız, size kalemi veya kitabı hatta belki de kartları öneriyorum. Kitap tam sehpa üzerine koymalık kalem ise şeker ötesi! Beni de çok seviyorsanız bana da bir tane alabilirsiniz :)!)


MAC and Daphne Guinness

24 November 2011I'm writing my name down for these items. The colors are beyond perfect!
(Bu ürünler için adımız yazdırıyorum. Renkler mükemmel ötesi!)

Ana Sekulic

23 November 2011

via TFS

Versace for H&M Spring Summer 2012?? Why, yes


via Mirror UK
You know how crazy everyone was for the Versace for H&M collection. Well, good news, word is that there will be another collaboration from the duo in Spring. The collection (from what I've seen) is fruity, colorful and fun! I don't know when it will be launched if ever but let me tell you I will keep you posted on the news.

(Herkesin Versace for H&M için ne kadar delirdiğini gördünüz. İyi haber, bu ikilinin bahar için bir koleksiyon daha çıkaracağı konusunda bir dedikodu olması (hatta resimler bile var!). Koleksiyon (gördüğüm kadarıyla) meyveli, renkli ve çok eğlenceli. Eğer satışa sunulursa ne zaman sunulur bilemiyorum ama sizi mutlaka haberdar edicem.)

Aren't these so cute!

22 November 2011


Topshop Glitter Cardholders

Pretty / Unpretty


Just watch this video and think for a minute. You'll understand.

Random

  
  
 


 


via The Sartoralist, Jak and Jil and various Tumblrs

Loving - Alexander Wang Caroline

21 November 2011Yes please

20 November 2011

DIY Punk Pin Necklace


It's so funny that I already have wishes for this summer!

19 November 2011

I could not help but share this feeling that I have towards these items. I know summer is way ahead. But what am I supposed to do? They are so lovely! Wish list add. 

(Dayanamadım, bu parçalara karşı olan hissimi sizinle paylaşmam gerekiyordu. Biliyorum yaza daha çok var. Ama napiyim çok güzeller! İstek listesine ekleme direk :))
Valentino Studded Sandals, find here.

Burberry Beaded Sandals, find here.We are Handsome Bathing suit, find here

Not bad little Roberts, not bad!

via Red Carpet Fashion Awards
Lateybirdy is loving this Temperley London dress on Emma Roberts :). 

(Lateybirdy Emma Roberts'ın bu Temperley London elbisesini çok beğendi :).)

Tone down

18 November 2011McKenzi Hendricks by Aingeru Zorita for Metal #25 via Fashion Gone Rogue


Reporting from: H&M Istinye Park

17 November 2011As you know, today was the launch of Versace for H&M. The only store in Turkey that will sell these items is İstinye Park H&M so I was expecting a crowd. This morning, I left home early to go to Pilates in Hillside İstinye Park. Hillside is just above H&M so I thought I would take a look after my Pilates. So at 10:00 am (which is when the mall is supposed to open) I went downstairs to take a look.

Wedding Inspiration


No, I am not getting married. But I am loving these pictures. Evos's wedding is in January and I know she will look as gorgeous as Kirsten Dunst maybe even better.

(Hayır evlenmiyorum. Ama bu resimleri çok beğendim. Evoş'un düğünü Ocak'ta ve biliyorum en az Kirsten Dunst kadar güzel görünücek. Hatta belki de daha bile güzel görünücek!)
thanks to This is Glamorous

I want to eat cake.

16 November 2011


Dying to try this. Click for the recipe.
(Denemek için sabırsızlanıyorum. Tarif için tık.)

Somebody give Kristin Davis a hairbrush

via Red Carpet Fashion Awards

Do you remember when we used to watch Kristin Davis on SATC and adore her? Well as some of the episodes still run on Turkish TV channel DiziMax, I do. However, I cannot begin the state of shock I am in since I saw this photo. I mean the dress the make up everything is beautiful. But for God's sake, what is up with that hair? It looks like she has been in a nasty lady fight. If I was there I would throw her my hairbrush. Just to do her a favor.

(Kristin Davis'i SATC'de izleyip ona bayıldığımız günleri hatırlıyor musunuz? Bölümleri hala DiziMax'te gösterildiği için ben hatırlıyorum. Ama bu resmi gördüğümde girdiğim şoku size anlatamam. Elbise ve makyajı gayet güzel ve yerinde. Ama Allah aşkına o saç durumu nedir? Kavgaya karışmış gibi duruyor resmen. Ben orda olsaydım ona iyilik olsun diye saş fırçamı atardım.)

Fell in love with these Cavalli Earrings

15 November 2011You can find them here

I had a dream about Zanotti sneakers
My mother is going to Milan next month and I have started making long lists of what I will ask from her. I have many wishes as you might appreciate, however I am drooling over these Zanotti shoes. The funny thing is I did not dream about them rather, I had a dream that I bought the golden studded sneakers (you can find them here!) and that we lived happily ever after. So I might ask mommy to bring me a pair (or I can run off to Nişantaşı and buy them myself (if they have any left!)). 

(Annem Aralık'ta Milano'ya gidicek ve ben şimdiden uzun uzun listeler yazmaya başladım bile. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi birçok isteğim var ama bu Zanotti ayakkabılara resmen ağzımın suları akıyor. İşin komiği rüyamda bu ayakkabıları değil altın zımbalı spor ayabbıları gördüm (burda bulabilirsiniz!). Onları alıp giyiyordum ve ne kadar mutlu olduğu tahmin edemessiniz. O yüzden annemden belki onları isteyebilirim (ya da Nişantaşı'na koşup ordan alabilirim (tabi kaldıysa!)). 

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger