Please do wear that "Mini on your ..."

28 November 2011

Asos Minis

Buy a mini skirt. Buy opaque black tights. Wear your booties, pumps. Or wear your oxfords. End of story...

(Mini bir etek alın. Altına opak siyah çoraplar. Ayağınıza bootieleriniz, topuklularınız. Veya oxford model ayakkabılarınız. Olay bitmiştir....)


Moschino Cheap&Chic Pre-fall 2012


via TFS

Shoes

From the Miu Miu Resort 2012 Collection

As I might have told you 4232 times, Evos is getting married in January. So we're super-excited. I already bought the dress. Which I am totally in love with. But you will not see it until "the day". What I am now looking for is the perfect shoes to go with the dress. I actually own black shoes but I wanted to go a little different so I am currently shoe-hunting. I want something glittery, shiny and of course, glamorous. My dress is all black so I can go all nuts with my shoes. These are my choices.

(Bin kere size söylemiş olabilirim, Ocak'ta Evoş evleniyor. Bu yüzden çok heycanlıyız. Ben elbisemi aldım bile. Hem de gerçekten bayılarak. Ama resmini düğüne kadar göremeyeceksiniz. Şimdi ise elbisemle gidicek mükemmel ayakkabıları arıyorum. Aslında siyah ayakkabım var ama bu elbise tamamen siyah olduğu için biraz değişiklik katmak istiyorum. Bu yüzden şuan ayakkabı avındayım. Simli, parlak birşeyler istiyorum. Elbisem siyah olduğu için çılgın herşeyi deneyebilirim. Bunlar da seçimlerim!)

Katherine Heigl looks hot hot hot

I love this dress Katherine is wearing. I also love her choice of tights. Even though I am not the biggest fan of lace tights, she looks just the right amount of hot. Kudos.

Read more for close-ups.

(Katherine'in bu elbisesine bayıldım. Üstelik böyle çoraplardan hoşlanmasam da seçtiği çoraplar elbisesine bence çok yakışmış. Tam olması gerektiği gibi görünüyor. Bravo.

Daha büyük resimler için devam)

Massimo Dutti Winter Looks


The winter days are now here and this shoot made me feel so warm and cozy. Especially the coat. It's one of those days when it's so dark out and winter starts to show itself. So, all you feel like doing is curl up in your bed with the latest Vogue and a cup of coffee (or tea). And lookbooks like this just make me love winter. And let me tell you, even though I have the cold there's just something that I love about winter time. Maybe it's the fact that the snow being so white covers all the horrible things. Maybe it's because I was born in February and my body just feels a part of winter. Ok I will cut to the chase. I love this lookbook. Thank you Massimo Dutti and Fashion Gone Rogue.

(Kış geldi ve bu çekim içimi ısıttı. Özellikle de monta bayıldım. Bugün dışarısı çok karanlık o günlerden ve kış kendini göstermeye başladı bile. Böyle günlerde insanın tek istediği yatağa elinde bir Vogue ve bir kahveyle (yada çayla) girip hiç çıkmamak. Ve böyle kataloglar benim kışı daha da çok sevmeme sebep oluyor. Aslında soğuktan hiç hoşlanmasam da kışı çok seviyorum. Belki de yağan karın beyazlığıyla bütün kötülükleri örtmesidir. Belki de Şubat doğumlu olduğum için vücudum kışı sevmeye meğillidir. Neyse lafı daha fazla uzatmıyorum. Bu katalog resimlerine bayıldım. Massimo Dutti ve Fashion Gone Rouge'a teşekkürler.)


When you're on a diet...

27 November 2011
... all you can think about is food. Either dessert or fast food. Anything goes! But I've got Karl Lagerfeld to hold my hand through my misery. I have stopped eating chocolate which is quite painful and for the first time in my life I am thinking about switching to Diet Coke. I need to have patience though! Check out this post if you want to see how I'm craving :)

(Diyettteyken tek düşünebildiğiniz şey yemek. Tatlı ya da fast food. Ama yanımda elimi tutan sevgili Karl Lagerfeld var. Çikolata yemeyi bırakmış durumdayım dolayısıyla acı içindeyim ve hayatımda ilk defa Diet Kolaya geçmeyi düşünüyorum. Ama sabırlı olmalıyım! Eğer tatlı yemeyi ne kadar canımın çektiğini merak ediyorsanız bu posta bakın :) )

Cupcakes. Are you ready for cupcakes?

25 November 2011

via Sweetapolita

via Sprinkle Bakes.com

  
via various food bloggers!
 And as to our favorite designers just continue reading to see their cupcake versions!!! :)

(Vee en sevdiğimiz tasarımcıların cupcake versiyonlarını görmek için okumaya devam edin!! :))
Comme des Garçons Clutch. Yes. I want. 

Just look how cute! Colored cute clutches. They are sold in Beymen in Turkey and they have them in all the cutest colors. But I am trying not to be tempted. With all the items on my wish list I really cannot go and buy this. Or maybe can I? Hrr... Stay posted!

(Bakar mısınız ne kadar şekerler! Renkli şeker el çantaları. Türkiye'de Beymen'de satılıyorlar ve her renginden var. Ama etkilenmemeye çalışıyorum. İstek listemdeki o kadar üründen sonra bir de bunu alamam. Yoksa alabilir miyim? Hrrr... Beni izlemeye devam edin!)

Lanvin Gift Shopping

My best friend's birthday has passed but if yours' is still a-coming and she is a fashionista, you must get her one of these (male fashionistas also apply)! Lanvin made these so cute porcelain figures which are perfect to give someone. Also, if a friend of yours just got married or moved in to her own place, I would definitely get one! You might think they are a bit expensive, so I also suggest the pen or the book or maybe the cards. The book is perfect to make a coffee table book and the pen is just one of kind cute. If you like me so much, you can also get one for me too :)

(En yakın arkadaşımın doğum günü çoktan geçti ama eğer sizinkinin geçmediyse ve o da sizin gibi bir moda delisiyse, bunlardan birini ona mutlaka almalısınız (hem kız olmasına da gerek yok bazı durumlarda)! Aynı zamanda arkadaşınız evleniyorsa veya kendi evine çıkıyorsa da bunlar tam alınmalık! Biraz pahalı olduğunu düşünüyorsanız, size kalemi veya kitabı hatta belki de kartları öneriyorum. Kitap tam sehpa üzerine koymalık kalem ise şeker ötesi! Beni de çok seviyorsanız bana da bir tane alabilirsiniz :)!)


MAC and Daphne Guinness

24 November 2011I'm writing my name down for these items. The colors are beyond perfect!
(Bu ürünler için adımız yazdırıyorum. Renkler mükemmel ötesi!)

Ana Sekulic

23 November 2011

via TFS

Versace for H&M Spring Summer 2012?? Why, yes


via Mirror UK
You know how crazy everyone was for the Versace for H&M collection. Well, good news, word is that there will be another collaboration from the duo in Spring. The collection (from what I've seen) is fruity, colorful and fun! I don't know when it will be launched if ever but let me tell you I will keep you posted on the news.

(Herkesin Versace for H&M için ne kadar delirdiğini gördünüz. İyi haber, bu ikilinin bahar için bir koleksiyon daha çıkaracağı konusunda bir dedikodu olması (hatta resimler bile var!). Koleksiyon (gördüğüm kadarıyla) meyveli, renkli ve çok eğlenceli. Eğer satışa sunulursa ne zaman sunulur bilemiyorum ama sizi mutlaka haberdar edicem.)

Aren't these so cute!

22 November 2011


Topshop Glitter Cardholders

Pretty / Unpretty


Just watch this video and think for a minute. You'll understand.

Random

  
  
 


 


via The Sartoralist, Jak and Jil and various Tumblrs

Loving - Alexander Wang Caroline

21 November 2011Yes please

20 November 2011

DIY Punk Pin Necklace


It's so funny that I already have wishes for this summer!

19 November 2011

I could not help but share this feeling that I have towards these items. I know summer is way ahead. But what am I supposed to do? They are so lovely! Wish list add. 

(Dayanamadım, bu parçalara karşı olan hissimi sizinle paylaşmam gerekiyordu. Biliyorum yaza daha çok var. Ama napiyim çok güzeller! İstek listesine ekleme direk :))
Valentino Studded Sandals, find here.

Burberry Beaded Sandals, find here.We are Handsome Bathing suit, find here

Not bad little Roberts, not bad!

via Red Carpet Fashion Awards
Lateybirdy is loving this Temperley London dress on Emma Roberts :). 

(Lateybirdy Emma Roberts'ın bu Temperley London elbisesini çok beğendi :).)

Tone down

18 November 2011McKenzi Hendricks by Aingeru Zorita for Metal #25 via Fashion Gone Rogue


Reporting from: H&M Istinye Park

17 November 2011As you know, today was the launch of Versace for H&M. The only store in Turkey that will sell these items is İstinye Park H&M so I was expecting a crowd. This morning, I left home early to go to Pilates in Hillside İstinye Park. Hillside is just above H&M so I thought I would take a look after my Pilates. So at 10:00 am (which is when the mall is supposed to open) I went downstairs to take a look.

Wedding Inspiration


No, I am not getting married. But I am loving these pictures. Evos's wedding is in January and I know she will look as gorgeous as Kirsten Dunst maybe even better.

(Hayır evlenmiyorum. Ama bu resimleri çok beğendim. Evoş'un düğünü Ocak'ta ve biliyorum en az Kirsten Dunst kadar güzel görünücek. Hatta belki de daha bile güzel görünücek!)
thanks to This is Glamorous

I want to eat cake.

16 November 2011


Dying to try this. Click for the recipe.
(Denemek için sabırsızlanıyorum. Tarif için tık.)

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger