Chanel Ski Accessories

11 December 2011

I had a dream last night.

(Dün gece bir rüya gördüm)

I had a dream last night where I was buying snowboard pants and all kinds of ski accessories from Chanel. I thought this to be a warning from up there (yeah right! :) )  so I am now posting about Chanel Ski wear. Ski season is among us and I am one of those lucky girls who get to go to Meribel with daddy every year. Though my outfits have been from Bogner till now, my dream made me think about buying a pair of Chanel Apres-skis :)

(Rüyamda Chanel'den snowboard pantalonu ve değişik aksesuarlar alıyordum. Heralde bu bana yukarıdan bir mesaj (ya tabi :)) dedim ve bu yüzden bununla ilgili bir post yazıyorum.Kayak sezonu gelmek üzere ve ben baabsıyla her kış Meribel'e kayağa gidebilen şanslı kızlardan biriyim. Her ne kadar bugüne kadar genelde kayak kıyafetlerim Bogner olsa da, rüyam bana Chanel Apres-ski alma fikri vermedi değil.)

Are you still using your old boring coffee cup sleeve?

09 December 2011

Jimmy Choo Coffee Sleeves for €105


We had heard that Hermes made coffee cup sleeves. Which I thought were for porcelain cups or some sort of home textile-y. But na-ah I was wrong. Turns out, they can also be used for your boring Starbucks cup. See here, I am using a sad Starbucks coffee sleeve where I could also sip my cup-o-joe with with my $190 sleeve. Or, if not I could have used my Jimmy Choo sleeve. Is it me or is luxury labels are going a wee bit too far? Or maybe some do like to drink $193 worth coffee. I don't get it. People! It will taste EXACTLY THE SAME. Jesus....

(Hermes'in kahve bardağı kılıfı yaptığını duymuştuk. O zaman ben bunun hani böyle porselen falan bardaklar için olduğunu sanmıştım yani ev dekorasyonun için falan. Meğer yanlış düşünmüşüm. Bu kılıflar bizim sıkıcı Starbucks bardaklarımız içinmiş. Bakınız bu resimde ben zavallı sıkıcı (!) bir Starbucks kahvesi içiyorum. Halbuki bu kahvemi 190$lık Hermes kılıfım veya Jimmy Choo kılıfımla da içebilirmişim. Bana mı öyle geliyor yoksa bu markalar biraz abartmıyor mu? Yoksa bazıları içtikleri kahvenin gerçekten 193$ olmasını mı tercih ediyorlar?  Anlamıyorum gerçekten. Hepsinin TADI AYNI OLUCAK arkadaşım! Allahım ya...)

Chanel Pre-Fall 2012

08 December 2011The collections name: Paris-Bombay. Wow did not see that coming? Well I think we sort of did. And when you look at the collection it's quite obvious. Karl says "Coco loved Indian jewellery.".

Gold, taffeta, India-inspired jewellery takes center stage at Chanel Pre-fall 2012.

I am not a fan.
Vogue.com

Wedding Inspiration 2

07 December 2011
For the second time, no I'm not getting married. I'm just appreciating beautiful weddings and dresses and every little thing which inspires me.

(İkinci kere, hayır evlenmiyorum. Sadece güzel düğünlerdeki güzel resimlerin hoşuma gidenlerinin tadını çıkarıyorum.)
thanks to Merci New York, This is Glamorous and tumblrs

Madeleines


I remember when I was in High School, I used to hate madeleines. But the reason for that was not because I hated the desert itself, but because I hated Marcel Proust. When you're studying in a French High School, they tend to shove every single French writer in your face as if you are supposed to understand and (if possible) love them. We were thought Marcel Proust and his theory on Involuntary Memory (which in French is called souvenir involontaire). We were supposed to read "In Search of Lost Time" of Proust, where the writer "involuntarily" remembers his great aunt each time he eats madeleines. You might think that it could not have been so painful but believe me, it was. Reading in French is hard enough, reading Proust in French (at the age of 17) is torture. But, I don't regret having that experience as now I love madeleines, especially cherry madeleines and each time I eat one I remember my High School which I miss dearly. You might find my little story here to have nothing to do with Fashion or my blog, but its my blog and I'm on a diet so all I can think about is food. So there :).

(Lisedeyken madlenden nefret ederdim (biz genelde madleni mekik olarak biliriz). Lisedeyken mekikten hoşlanmamamın sebebi ingilizce ve fransız mekiklerin madlen olması ve madlenlerin Marcel Proust yazarının romanında en önemli rolü oynamalarıydı. Fransız lisesinde okuyorsanız, genelde bütün fransız yazarlar önünüze tek tek konulur ve bu yazarların yazdıklarını anlamanız (ve hatta mümkünse sevmeniz) beklenir. Biz de yine bu sebeple Marcel Proust'un "In Search of Lost Time" adlı romanının bir bölümünü okumak zorundaydık. (Hatta sanırım derste bir parçasını okutmuşlardı ve emin olun korkunçtu). Her neyse, bu hikayede yazarımız her mekik yediğinde büyük teyzesi aklına geliyor ve bu şekilde "istem dışı hafıza"yı buluyor. (Tam olarak Türkçesi doğru mu emin değilim, yanlışsa affediniz). Her neyse, şimdi mekike bayılıyorum hem de vişneli olanlara ve bu tecrübemden hiç pişman olmuyorum çünkü ben de aynı bu şekilde her mekik yediğimde çok özlediğim lisemi hatırlamış oluyorum. Belki de bunun modayla veya bu blogla ne alakası var diye düşünebilirsiniz, ama ben rejimdeyim ve sadece yemek düşünebiliyorum ve bu da benim blogum. :) )


Have a great Wednesday. And have a madeleine for me. (If you can't find one with cherries go with blueberry)

(Umarım çok güzel bir Çarşamba geçirirsiniz. Benden bir mekik yiyin. Hem de vişneli.)

The worst possible way to wear Isabel Marant Yoan Alpaca Sweater - Katie Holmes

06 December 2011


Red Carpet Fashion Awards.com

Katie Holmes. Do you remember when she was the fashion icon? She cut her hair everyone cut her hair. She wore bf jeans, everyone wore bf jeans. However, she has managed to disappoint me. She is ice skating wearing one of the most worn sweaters of the season. Yes the Isabel Marant Yoan Alpaca Blend Instarsia Sweater. But if it were up to me, I would not wear them with flare jeans or boot cut jeans. Instead, I would go with skinny jeans. Maybe it would be the safer choice but I think she does not look good. She looks as if she just put on something and went out. If you're a celebrity you cannot not do that. Especially if you're Katie Holmes.

(Katie Holmes. Hatırlıyor musunuz bir zamanlar tam bir moda ikonuydu. Saçlarını kestirdiğinde herkes onunla birlikte kestirmişti. Boyfriend Jeans giydiğinde herkes onunla birlikte giymişti. Ama beni hayal kırıklığına uğratmayı başardı. Kendisi yukarıdaki resimde herkesin bu sezon giydiği aldığı hayal ettiği kazağı giyiyor. Evet Isabel Marant kazaktan bahsediyorum. Ama ben olsaydım bu kazağı geniş paçalı veya boot cut bir pantalonla giymezdim. Onun yerine skinny bir pantalon seçerdim. Daha kolay olurdu belki ama eminim daha güzel görünürdü. Bence Katie bu resimde herhangi birşeyi üstüne atmış özensiz görünüyor. Ve eğer ünlü biriyseniz bunu yapamazsınız. Hele de Katie Holmes'sanız hiç yapamazsınız.)


Christian Louboutin Spring Summer 2012 Resort Collection

05 December 2011


Some seriously ugly-ass shoes going on there. I love Louboutin shoes. But this collection puts the "u" to the "ugly". I'm afraid Mr.Loubi ran out of good ideas there. What the hell is that Bollywoody and the Devidas? I can see some ladies buying them just so they can look stylish and hip. But come on, do you really want to look like you glued all kinds of beads and mirrors or what not to your feet? No. 

(Baya çirkin ayakkabılar var koleksiyonda. Ben Louboutin'i çok beğenirim ama bu koleksiyon gerçekten baya kötü. Sanırım Sayın Louboutin fikir eksikliği yaşamakta. Bu Bollywoody ve Devidas denen ayakkabılar nedir akdaşım? Bir sürü kadın şimdi kesin gidip alıcak bunları kendilerini tarz falan sanıcaklar. Ama gerçekten ayağınızda incik boncukçuda ne varsa alıp yapıştırmışsınız gibi bir görüntü ister misiniz? İstemezsiniz.)

Pigalle Pollock

Lady Corset


OK I need to be fair, I LOVE the Lady Corset Model and the Pigalle Pollocks.

(Hakkını vermem lazım Pigalle Pollock ve Lady Corset modellerini çok beğendim.)

Asteroid


Oh and I must add this, you really don't want to wear the Asteroids and kick someone. You might end up in court for possession of and attacking with a DEADLY WEAPON.

(Ve şunu da eklemem lazım, Asteroid modelini giyip kimseyi tekmelemeyin. Direk mahkeme üstü hapis.)

Amen.

H&M Lingerie

03 December 2011


Elettra Wiedemann by Alvaro Beamud Cortes for S Moda


Fashion Gone Rouge

Jablonskis - No they are not related

02 December 2011

Meet Constance Jablonski and Jacquelyn Jablonski. Two very beautiful ladies. However, even though they share a last name, they are not related. (killed the boys' fantasies there) Constance was born in France in 1990 and Jacquelyn in the USA in 1992. Which means they are both younger than I am and yet I adore them which is kind of funny (in a tragic way).

C. Wonder Fab or Fail?
The other day when I was reading the New York Times, I ran into the new article of Critical Shopper. The article was talking about C. Wonder, the label found by J. Christopher Burch. Who amazingly is the ex-husband of Tory Burch. The article claims that things are way too familiar at C. Wonder. Either be it familiar to Tory's brand or Longchamp or even Kate Spade. Of course, I wanted to see things for myself before jumping to the same conclusion with the Critical Shopper. I looked at the pictures on the web and the facebook page of the brand. I was going to say the brand is cool. But then I saw the Longchamp Le Pliage's C. Wonder version. Therefore, I'm afraid I will reach the same conclusion. You must Read more!

White

01 December 2011


I know, white in winter, crazy right? No. Get used to it. With snow, out coats knits sweaters are now white. Yummy!

(Biliyorum, kışın beyaz giymek delilik değil mi? Hayır artık değil. Alışmak lazım. Karla birlikte, montlarımız, kazaklarımız herşeyimiz beyaz oldu.

Mmm!)

Yasmin le Bon more like Yasmin le Non

30 November 2011

via Red Carpet Fashion Awards
That poor poor Christopher Kane dress. It did not deserve to be worn like this. However, Yasmin le Bon did that to the Vertu event in London. The dress is lovely don't get me wrong, but her waist is too big for that dress. She does not look good. At all.

(Zavallı Christopher Kane elbise. Hiç böyle giyilmeyi haketmiyor. Ama Yasmin le Bon Londra'daki Vertu etkinliğine kötü bir seçim yapmış. Elbise çok güzel beni yanlış anlamayın, ama Yasmin'in beli bu elbise için çok kalın. Hiç de iyi gözükmüyor. Hem de hiç.)

Did you get your slippers yet?Everybody threw their ballerinas off and got them a pair of slippers. Slippers, those we saw on creepy old dudes wearing Ralph Lauren (and with colored socks). Yes we used to hate the sight of that guy but now we are adoring his slippers and we want to wear them. This guy actually looks good in them but you know that's not what I'm talking about. Btw, this Facebook page on wearing slippers is making me laugh. Nevertheless, I really like slippers. Those above are from Aldo and Topshop but you know the Louboutins or the Alexander McQueens are the winners of my little heart.  

(Herkes çoktan babetlerini attı ve kendisine bir slipper aldı. O terlik modeli ayakkabıların Ralph Lauren modellerini içlerinde renkli çoraplarla yaşlı adamlarda görür ve onlardan nefret ederdik. Ama şimdi o terliklere bayılıyoruz ve onları giymek istiyoruz. Bu adam terliklerle çok iyi görünüyor ama benim o adamdan bahsetmediğimi siz de biliyorsunuz. Bu arada bu Facebook sayfası beni gülmekten öldürdü. Her neyse, ben terlik modellerini çok beğeniyorum. Yukarıdakiler Aldo ve Topshoptan ama sizin de bildiğiniz gibi benim kalbim Louboutinlerde ve Alexander McQueenlerde.)


What you MUST grab from the Net-a-porter Sale

29 November 2011

The Net-a-porter Sale (US) is here. Due to the problematic Turkish customs I don't shop from Net-a-porter but what I will do is give you great advice on what to invest during the sales. Sales shopping can be very dangerous and the prices may make you buy either something you don't need or something that will be out in seconds. Therefore, I invite you to be careful. What I also invite you to is buying these shoes if you want to dive in to the sale of Net-a-porter. These items will not be out of style next season (or next winter) or they will always stay as classics. So let's see;

(Net-a-porter indirimleri (US) başladı. Bense Türk gümrük problemleri yüzünden alışveriş yapamıyorum. Ama şunu yapabilirim.. Siz sevgili okuyucularıma bu indirimden neler alabiliceğiniz konusunda yardımcı olmak! İndirim çok tehlikeli olabilir. Sizi ihtiyacınız olamayn birşeye ya da çok çabuk modası geçicek bir parça almaya itebilir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor. Bence kendinizi Net-a-porter indirimine atmadan önce bir dediklerimi okuyun. Bu parçaların indirimden almak için mükemmel olduklarını düşünüyorum. Bir bakalım;)


1. Kors Michael Kors Boots
These boots are a very classic model. You might not believe me but my mom had the same model from Free Lance ten years ago and it's still wearable. So believe me, you will never regret having spent $225 (which is the half of the original price!) for these boots.

(Bu model çok klasik. İnanmazsınız ama bunların aynısının Free Lance'leri annemde on yıl önce vardı ve hala giyilebilir haldeler. Bu yüzden inanın bana bu botlara $225 (yani aslının yarı fiyatını) harcadığınıza asla pişman olmazsınız.)

2. Carven Black Pumps

I cannot claim these to be classics. But I can guarantee that you will be wearing them the following month, in spring and in fall. Why? Because Carven actually made the same pumps with the bow (even with a larger bow) in various colors for the SS collection. You can see here that they are already a hit. So, don't let someone else buy those shoes before you do.

(Bu ayakkabıların klasik olduğunu iddia edemem. Ama şunu garanti edebilirim; bir sonraki ay giyebilirsiniz ilkbaharda ve hatta sonbaharda bile giyebilirsiniz. Çünkü Carven bu ayakkabıların (daha büyük kurdelelilerinin) bir sürü rengini SS koleksiyonu için yaptı. Burada da görebileceğiniz gibi çoktan hit oldular bile! Bu yüzden sakın kaçırmayın derim.)


3. YSL Tribute Chain Detailed Suede Sandals

YSL will make the Tribute Sandals every season. These are now officially classic sandals. So, never mind the chain never mind the suede. Just buy them. And for $717? It's a favor from Net-a-porter. Believe me.

(YSL Tribute modelini her sezon yapıcak. Artık resmen klasik oldular. Bu yüzden zincir detayını ve süet olmasına takılmayın. Alın. Emin olun ki bu ayakkabılara $717 az bile.)

The rest, I am not so sure about. But, if they are shoes that you might consider wearing in the future, you can also go for the Platform Burberry Leather Wedges. They sold like bread this past season and you never know, even if I am not quite sure, I'm afraid they are here to stay.

(Geri kalan ayakkabılar konusunda emin değilim. Ama eğer bu tip ayakkabıları giymeyi düşünürseniz, Burberry Platform ayakkabıları da alabilirsiniz. Bu sezon ekmek gibi (!) satıldılar ve emin olamazsınız, belki de geri dönebilirler.)

Marni for H&M
Yet another dream collaboration from H&M! This time, it's the Italian label Marni. I was hoping for Prada but Marni will just do fine. These are the very first pictures of the women we should be thanking for the collaboration. It is announced that the collection will hit the stores on 8 March 2012. I don't know about you but I'm very excited! See the video for the collection to come!

(Ve H&M'den bir başka tasarımcı işbirliği daha! Bu sefer İtalyan marka Marni ile H&M işbirliğini göreceğiz. Ben Prada umuyordum ama Marni de emin olun beni idare edicektir. Bu resimler ilk çıkan resimler. Koleksiyonun 8 Mart'ta satışta olacağı söyleniyor. Sizi bilemem ama ben çok heycanlıyım! Koleksiyon için video'yu izleyin!)

Please do wear that "Mini on your ..."

28 November 2011

Asos Minis

Buy a mini skirt. Buy opaque black tights. Wear your booties, pumps. Or wear your oxfords. End of story...

(Mini bir etek alın. Altına opak siyah çoraplar. Ayağınıza bootieleriniz, topuklularınız. Veya oxford model ayakkabılarınız. Olay bitmiştir....)


Moschino Cheap&Chic Pre-fall 2012


via TFS

Shoes

From the Miu Miu Resort 2012 Collection

As I might have told you 4232 times, Evos is getting married in January. So we're super-excited. I already bought the dress. Which I am totally in love with. But you will not see it until "the day". What I am now looking for is the perfect shoes to go with the dress. I actually own black shoes but I wanted to go a little different so I am currently shoe-hunting. I want something glittery, shiny and of course, glamorous. My dress is all black so I can go all nuts with my shoes. These are my choices.

(Bin kere size söylemiş olabilirim, Ocak'ta Evoş evleniyor. Bu yüzden çok heycanlıyız. Ben elbisemi aldım bile. Hem de gerçekten bayılarak. Ama resmini düğüne kadar göremeyeceksiniz. Şimdi ise elbisemle gidicek mükemmel ayakkabıları arıyorum. Aslında siyah ayakkabım var ama bu elbise tamamen siyah olduğu için biraz değişiklik katmak istiyorum. Bu yüzden şuan ayakkabı avındayım. Simli, parlak birşeyler istiyorum. Elbisem siyah olduğu için çılgın herşeyi deneyebilirim. Bunlar da seçimlerim!)

Katherine Heigl looks hot hot hot

I love this dress Katherine is wearing. I also love her choice of tights. Even though I am not the biggest fan of lace tights, she looks just the right amount of hot. Kudos.

Read more for close-ups.

(Katherine'in bu elbisesine bayıldım. Üstelik böyle çoraplardan hoşlanmasam da seçtiği çoraplar elbisesine bence çok yakışmış. Tam olması gerektiği gibi görünüyor. Bravo.

Daha büyük resimler için devam)

Massimo Dutti Winter Looks


The winter days are now here and this shoot made me feel so warm and cozy. Especially the coat. It's one of those days when it's so dark out and winter starts to show itself. So, all you feel like doing is curl up in your bed with the latest Vogue and a cup of coffee (or tea). And lookbooks like this just make me love winter. And let me tell you, even though I have the cold there's just something that I love about winter time. Maybe it's the fact that the snow being so white covers all the horrible things. Maybe it's because I was born in February and my body just feels a part of winter. Ok I will cut to the chase. I love this lookbook. Thank you Massimo Dutti and Fashion Gone Rogue.

(Kış geldi ve bu çekim içimi ısıttı. Özellikle de monta bayıldım. Bugün dışarısı çok karanlık o günlerden ve kış kendini göstermeye başladı bile. Böyle günlerde insanın tek istediği yatağa elinde bir Vogue ve bir kahveyle (yada çayla) girip hiç çıkmamak. Ve böyle kataloglar benim kışı daha da çok sevmeme sebep oluyor. Aslında soğuktan hiç hoşlanmasam da kışı çok seviyorum. Belki de yağan karın beyazlığıyla bütün kötülükleri örtmesidir. Belki de Şubat doğumlu olduğum için vücudum kışı sevmeye meğillidir. Neyse lafı daha fazla uzatmıyorum. Bu katalog resimlerine bayıldım. Massimo Dutti ve Fashion Gone Rouge'a teşekkürler.)


When you're on a diet...

27 November 2011
... all you can think about is food. Either dessert or fast food. Anything goes! But I've got Karl Lagerfeld to hold my hand through my misery. I have stopped eating chocolate which is quite painful and for the first time in my life I am thinking about switching to Diet Coke. I need to have patience though! Check out this post if you want to see how I'm craving :)

(Diyettteyken tek düşünebildiğiniz şey yemek. Tatlı ya da fast food. Ama yanımda elimi tutan sevgili Karl Lagerfeld var. Çikolata yemeyi bırakmış durumdayım dolayısıyla acı içindeyim ve hayatımda ilk defa Diet Kolaya geçmeyi düşünüyorum. Ama sabırlı olmalıyım! Eğer tatlı yemeyi ne kadar canımın çektiğini merak ediyorsanız bu posta bakın :) )

Cupcakes. Are you ready for cupcakes?

25 November 2011

via Sweetapolita

via Sprinkle Bakes.com

  
via various food bloggers!
 And as to our favorite designers just continue reading to see their cupcake versions!!! :)

(Vee en sevdiğimiz tasarımcıların cupcake versiyonlarını görmek için okumaya devam edin!! :))
Comme des Garçons Clutch. Yes. I want. 

Just look how cute! Colored cute clutches. They are sold in Beymen in Turkey and they have them in all the cutest colors. But I am trying not to be tempted. With all the items on my wish list I really cannot go and buy this. Or maybe can I? Hrr... Stay posted!

(Bakar mısınız ne kadar şekerler! Renkli şeker el çantaları. Türkiye'de Beymen'de satılıyorlar ve her renginden var. Ama etkilenmemeye çalışıyorum. İstek listemdeki o kadar üründen sonra bir de bunu alamam. Yoksa alabilir miyim? Hrrr... Beni izlemeye devam edin!)

Lanvin Gift Shopping

My best friend's birthday has passed but if yours' is still a-coming and she is a fashionista, you must get her one of these (male fashionistas also apply)! Lanvin made these so cute porcelain figures which are perfect to give someone. Also, if a friend of yours just got married or moved in to her own place, I would definitely get one! You might think they are a bit expensive, so I also suggest the pen or the book or maybe the cards. The book is perfect to make a coffee table book and the pen is just one of kind cute. If you like me so much, you can also get one for me too :)

(En yakın arkadaşımın doğum günü çoktan geçti ama eğer sizinkinin geçmediyse ve o da sizin gibi bir moda delisiyse, bunlardan birini ona mutlaka almalısınız (hem kız olmasına da gerek yok bazı durumlarda)! Aynı zamanda arkadaşınız evleniyorsa veya kendi evine çıkıyorsa da bunlar tam alınmalık! Biraz pahalı olduğunu düşünüyorsanız, size kalemi veya kitabı hatta belki de kartları öneriyorum. Kitap tam sehpa üzerine koymalık kalem ise şeker ötesi! Beni de çok seviyorsanız bana da bir tane alabilirsiniz :)!)


MAC and Daphne Guinness

24 November 2011I'm writing my name down for these items. The colors are beyond perfect!
(Bu ürünler için adımız yazdırıyorum. Renkler mükemmel ötesi!)

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger