It's all about Le Fur

21 December 2011


Cindy of COTTDS

Click to see my choice!

(Benim seçimim için tık!)

Rumy of Fashion Toast

Maffionista

Blair of Atlantic-Pacific

Chiara of the Blonde Salad

Fashionable matters that are too much for me

20 December 2011

When reading fashion news I sometimes feel that some of those matters are just way too extravagant or just plain too much for me. I am all for new things trying different faces but where does it end?

(Moda ile ilgili haberleri okurken bazen bazı şeylerin biraz fazla olduğunu düşünmeye başladım. Tamam değişiklik iyidir güzeldir ama nereye kadar?)

1. Andrej Pejic as model for push-up bra
(Sütyen reklamı mankeni Andrej Pejic)
Andrej Pejic is one of the male models who models as a female. Even though it was though at times, we got used to seeing him on the runway and on ads. However, I think having him as a model in a bra ad is just too much. At least for me...

(Andrej Pejic aslında bildiliğniz gibi kadın manken olarak kullanılan bir erkek. Bazı durumlarda onu görmeye alışık olsam da, bence sütyen reklamı biraz fazla. En azından benim için...)


Hair Inspirations

19 December 2011


I have finally decided. I am getting a hair cut. I used to have short hair but I have lengthen it. Now I'm bored. So here are a few inspirations....

(Sonunda kararımı verdim. Saçlarımı kestiricem. Eskiden zaten saçlarım kısaydı ama uzatmıştım. Şimdi sıkıldım. O yüzden birkaç fikir...)

via various tumblrs and Fashion Gone Rouge

Nothing to say
Keep Calm and What????

16 December 2011


When I first started working I never thought that I would adore my boss so much that I would dedicate a post to her. She is British and has been living in Turkey for the past three years. Her being British among most of things gives me the advantage of having a boss with the greatest sense of humor. As we are lawyers not everyday goes smoothly. When things are rough, she shows me this poster (which she has as a postcard). Then we try to Keep Calm and Carry on. (You can find further information on the Poster here.) The other day, I saw a sweatshirt with the same wording replaced with:

Keep Calm and Trust Snape :) 

(Sakin ol ve Snape'e güven :))It's beyond cute isn't it?

I wanted to share other posters with my beloved readers.

Don't worry brights and neons aren't going anywhere

14 December 2011When I work a lot, my head shuts down for several minutes. That's what happened. My head is all over the place. These bright colors might be giving me a headache. :) The neons and bright colors that we saw this past season will continue the next season so don't throw anything away!

(Çok çalıştığım zaman bir saatten sonra kafam duruyor. Aynen öyle oldu. Kafam duvarlarda falan şuanda. Bu parlak renkler de iyice başımı ağrıtıyor. :) Geçen sezon bolca gördüğümüz neon ve parlak renkler sonraki sezon da devam ediyor. O yüzden sakın hiçbirşeyi atmayın!)

Chanel Ski Accessories

11 December 2011

I had a dream last night.

(Dün gece bir rüya gördüm)

I had a dream last night where I was buying snowboard pants and all kinds of ski accessories from Chanel. I thought this to be a warning from up there (yeah right! :) )  so I am now posting about Chanel Ski wear. Ski season is among us and I am one of those lucky girls who get to go to Meribel with daddy every year. Though my outfits have been from Bogner till now, my dream made me think about buying a pair of Chanel Apres-skis :)

(Rüyamda Chanel'den snowboard pantalonu ve değişik aksesuarlar alıyordum. Heralde bu bana yukarıdan bir mesaj (ya tabi :)) dedim ve bu yüzden bununla ilgili bir post yazıyorum.Kayak sezonu gelmek üzere ve ben baabsıyla her kış Meribel'e kayağa gidebilen şanslı kızlardan biriyim. Her ne kadar bugüne kadar genelde kayak kıyafetlerim Bogner olsa da, rüyam bana Chanel Apres-ski alma fikri vermedi değil.)

Are you still using your old boring coffee cup sleeve?

09 December 2011

Jimmy Choo Coffee Sleeves for €105


We had heard that Hermes made coffee cup sleeves. Which I thought were for porcelain cups or some sort of home textile-y. But na-ah I was wrong. Turns out, they can also be used for your boring Starbucks cup. See here, I am using a sad Starbucks coffee sleeve where I could also sip my cup-o-joe with with my $190 sleeve. Or, if not I could have used my Jimmy Choo sleeve. Is it me or is luxury labels are going a wee bit too far? Or maybe some do like to drink $193 worth coffee. I don't get it. People! It will taste EXACTLY THE SAME. Jesus....

(Hermes'in kahve bardağı kılıfı yaptığını duymuştuk. O zaman ben bunun hani böyle porselen falan bardaklar için olduğunu sanmıştım yani ev dekorasyonun için falan. Meğer yanlış düşünmüşüm. Bu kılıflar bizim sıkıcı Starbucks bardaklarımız içinmiş. Bakınız bu resimde ben zavallı sıkıcı (!) bir Starbucks kahvesi içiyorum. Halbuki bu kahvemi 190$lık Hermes kılıfım veya Jimmy Choo kılıfımla da içebilirmişim. Bana mı öyle geliyor yoksa bu markalar biraz abartmıyor mu? Yoksa bazıları içtikleri kahvenin gerçekten 193$ olmasını mı tercih ediyorlar?  Anlamıyorum gerçekten. Hepsinin TADI AYNI OLUCAK arkadaşım! Allahım ya...)

Chanel Pre-Fall 2012

08 December 2011The collections name: Paris-Bombay. Wow did not see that coming? Well I think we sort of did. And when you look at the collection it's quite obvious. Karl says "Coco loved Indian jewellery.".

Gold, taffeta, India-inspired jewellery takes center stage at Chanel Pre-fall 2012.

I am not a fan.
Vogue.com

Wedding Inspiration 2

07 December 2011
For the second time, no I'm not getting married. I'm just appreciating beautiful weddings and dresses and every little thing which inspires me.

(İkinci kere, hayır evlenmiyorum. Sadece güzel düğünlerdeki güzel resimlerin hoşuma gidenlerinin tadını çıkarıyorum.)
thanks to Merci New York, This is Glamorous and tumblrs

Madeleines


I remember when I was in High School, I used to hate madeleines. But the reason for that was not because I hated the desert itself, but because I hated Marcel Proust. When you're studying in a French High School, they tend to shove every single French writer in your face as if you are supposed to understand and (if possible) love them. We were thought Marcel Proust and his theory on Involuntary Memory (which in French is called souvenir involontaire). We were supposed to read "In Search of Lost Time" of Proust, where the writer "involuntarily" remembers his great aunt each time he eats madeleines. You might think that it could not have been so painful but believe me, it was. Reading in French is hard enough, reading Proust in French (at the age of 17) is torture. But, I don't regret having that experience as now I love madeleines, especially cherry madeleines and each time I eat one I remember my High School which I miss dearly. You might find my little story here to have nothing to do with Fashion or my blog, but its my blog and I'm on a diet so all I can think about is food. So there :).

(Lisedeyken madlenden nefret ederdim (biz genelde madleni mekik olarak biliriz). Lisedeyken mekikten hoşlanmamamın sebebi ingilizce ve fransız mekiklerin madlen olması ve madlenlerin Marcel Proust yazarının romanında en önemli rolü oynamalarıydı. Fransız lisesinde okuyorsanız, genelde bütün fransız yazarlar önünüze tek tek konulur ve bu yazarların yazdıklarını anlamanız (ve hatta mümkünse sevmeniz) beklenir. Biz de yine bu sebeple Marcel Proust'un "In Search of Lost Time" adlı romanının bir bölümünü okumak zorundaydık. (Hatta sanırım derste bir parçasını okutmuşlardı ve emin olun korkunçtu). Her neyse, bu hikayede yazarımız her mekik yediğinde büyük teyzesi aklına geliyor ve bu şekilde "istem dışı hafıza"yı buluyor. (Tam olarak Türkçesi doğru mu emin değilim, yanlışsa affediniz). Her neyse, şimdi mekike bayılıyorum hem de vişneli olanlara ve bu tecrübemden hiç pişman olmuyorum çünkü ben de aynı bu şekilde her mekik yediğimde çok özlediğim lisemi hatırlamış oluyorum. Belki de bunun modayla veya bu blogla ne alakası var diye düşünebilirsiniz, ama ben rejimdeyim ve sadece yemek düşünebiliyorum ve bu da benim blogum. :) )


Have a great Wednesday. And have a madeleine for me. (If you can't find one with cherries go with blueberry)

(Umarım çok güzel bir Çarşamba geçirirsiniz. Benden bir mekik yiyin. Hem de vişneli.)

The worst possible way to wear Isabel Marant Yoan Alpaca Sweater - Katie Holmes

06 December 2011


Red Carpet Fashion Awards.com

Katie Holmes. Do you remember when she was the fashion icon? She cut her hair everyone cut her hair. She wore bf jeans, everyone wore bf jeans. However, she has managed to disappoint me. She is ice skating wearing one of the most worn sweaters of the season. Yes the Isabel Marant Yoan Alpaca Blend Instarsia Sweater. But if it were up to me, I would not wear them with flare jeans or boot cut jeans. Instead, I would go with skinny jeans. Maybe it would be the safer choice but I think she does not look good. She looks as if she just put on something and went out. If you're a celebrity you cannot not do that. Especially if you're Katie Holmes.

(Katie Holmes. Hatırlıyor musunuz bir zamanlar tam bir moda ikonuydu. Saçlarını kestirdiğinde herkes onunla birlikte kestirmişti. Boyfriend Jeans giydiğinde herkes onunla birlikte giymişti. Ama beni hayal kırıklığına uğratmayı başardı. Kendisi yukarıdaki resimde herkesin bu sezon giydiği aldığı hayal ettiği kazağı giyiyor. Evet Isabel Marant kazaktan bahsediyorum. Ama ben olsaydım bu kazağı geniş paçalı veya boot cut bir pantalonla giymezdim. Onun yerine skinny bir pantalon seçerdim. Daha kolay olurdu belki ama eminim daha güzel görünürdü. Bence Katie bu resimde herhangi birşeyi üstüne atmış özensiz görünüyor. Ve eğer ünlü biriyseniz bunu yapamazsınız. Hele de Katie Holmes'sanız hiç yapamazsınız.)


Christian Louboutin Spring Summer 2012 Resort Collection

05 December 2011


Some seriously ugly-ass shoes going on there. I love Louboutin shoes. But this collection puts the "u" to the "ugly". I'm afraid Mr.Loubi ran out of good ideas there. What the hell is that Bollywoody and the Devidas? I can see some ladies buying them just so they can look stylish and hip. But come on, do you really want to look like you glued all kinds of beads and mirrors or what not to your feet? No. 

(Baya çirkin ayakkabılar var koleksiyonda. Ben Louboutin'i çok beğenirim ama bu koleksiyon gerçekten baya kötü. Sanırım Sayın Louboutin fikir eksikliği yaşamakta. Bu Bollywoody ve Devidas denen ayakkabılar nedir akdaşım? Bir sürü kadın şimdi kesin gidip alıcak bunları kendilerini tarz falan sanıcaklar. Ama gerçekten ayağınızda incik boncukçuda ne varsa alıp yapıştırmışsınız gibi bir görüntü ister misiniz? İstemezsiniz.)

Pigalle Pollock

Lady Corset


OK I need to be fair, I LOVE the Lady Corset Model and the Pigalle Pollocks.

(Hakkını vermem lazım Pigalle Pollock ve Lady Corset modellerini çok beğendim.)

Asteroid


Oh and I must add this, you really don't want to wear the Asteroids and kick someone. You might end up in court for possession of and attacking with a DEADLY WEAPON.

(Ve şunu da eklemem lazım, Asteroid modelini giyip kimseyi tekmelemeyin. Direk mahkeme üstü hapis.)

Amen.

H&M Lingerie

03 December 2011


Elettra Wiedemann by Alvaro Beamud Cortes for S Moda


Fashion Gone Rouge

Jablonskis - No they are not related

02 December 2011

Meet Constance Jablonski and Jacquelyn Jablonski. Two very beautiful ladies. However, even though they share a last name, they are not related. (killed the boys' fantasies there) Constance was born in France in 1990 and Jacquelyn in the USA in 1992. Which means they are both younger than I am and yet I adore them which is kind of funny (in a tragic way).

C. Wonder Fab or Fail?
The other day when I was reading the New York Times, I ran into the new article of Critical Shopper. The article was talking about C. Wonder, the label found by J. Christopher Burch. Who amazingly is the ex-husband of Tory Burch. The article claims that things are way too familiar at C. Wonder. Either be it familiar to Tory's brand or Longchamp or even Kate Spade. Of course, I wanted to see things for myself before jumping to the same conclusion with the Critical Shopper. I looked at the pictures on the web and the facebook page of the brand. I was going to say the brand is cool. But then I saw the Longchamp Le Pliage's C. Wonder version. Therefore, I'm afraid I will reach the same conclusion. You must Read more!

White

01 December 2011


I know, white in winter, crazy right? No. Get used to it. With snow, out coats knits sweaters are now white. Yummy!

(Biliyorum, kışın beyaz giymek delilik değil mi? Hayır artık değil. Alışmak lazım. Karla birlikte, montlarımız, kazaklarımız herşeyimiz beyaz oldu.

Mmm!)

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger