Just some Proenza backstage pics taken by Tommy

08 January 2012


Anna Wintour checks the collection out


Only Lady Gaga can pull off

06 January 2012


I would like to thank Red Carpet Fashion Awards for showing us these crazy yet somehow beautiful outfits of the one the only Lady Gaga. You might find her style to be too much but you have to appreciate her. Nobody can pull off the outfits she wears.

(Önce Red Carpet Fashion Awards'a Lady Gaga'nın bu deli ama yine de güzel kıyafetlerini bizlerle paylaştığı için teşekkür ederim. Lady Gaga'nın tarzını çok abartı buluyor ve beğenmiyor olabilirsiniz ama kesinlikle takdir etmelisiniz. Onun giydiklerini başka kimse giyemez ve taşıyamaz.)
Valentina

01 January 2012
Best fragrance ad ever!

(En iyi parfüm reklamı)

Isabel Marant Sneakers - Yey or Nay?

26 December 2011Ever since I saw these shoes, I can't get them out of my mind. It's not because I love them or hate them. It's because I just can't decide. What do you think?

(Bu ayakkabıları gördüğümden beri aklımdan çıkartamıyorum. Çok beğendiğimden veya nefret ettiğimden değil, karar veremediğimden. Siz ne düşünüyorsunuz?)

photos via here, here and here :)

Beauty

23 December 2011
VBH Brera Tote


The detailing of the VBH Brera Tote is magnificent. I totally recommend it if you are looking for a tote to spend $3,500 on :)

Turkish socialites Begüm Şen and Feryal Gülman have been seen sporting it so I expect it to be on the arms of every wannabe in Turkey.

Oh and Olivia Palermo and Blake Lively also have one. My favorite is the Blue Python.

(VBH Brera model çantanın detayları mükemmel. Eğer 3.500 dolar vericek bir çanta arıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. 

En sevgili sosyetiklerimiz Begüm Şen ve Feryal Gülmanın kolunda da bu çantayı gördük. Bu ne demek, her Türk sosyetik olmak isteyen bayan da birer bu çantadan alıcak. 

Ha bu arada Olivia Palermo ve Blake Lively'de de birer Brera var. Ben en çok mavi pitonunu beğendim.)
Gift Shopping

22 December 2011

1. Harper's Bazaar Greatest Hits Coffee Table Book
2. See by Chloe Keyring
3. Marc by Marc Jacobs Head phones

YSL Scarves
Illesteva Sunglasses

1. Burberry Ipad Case
2. Lanvin Cufflinks
3. Gucci black & brown Gloves

1. Assouline Books
2. Smythson cufflink case

It's all about Le Fur

21 December 2011


Cindy of COTTDS

Click to see my choice!

(Benim seçimim için tık!)

Rumy of Fashion Toast

Maffionista

Blair of Atlantic-Pacific

Chiara of the Blonde Salad

Fashionable matters that are too much for me

20 December 2011

When reading fashion news I sometimes feel that some of those matters are just way too extravagant or just plain too much for me. I am all for new things trying different faces but where does it end?

(Moda ile ilgili haberleri okurken bazen bazı şeylerin biraz fazla olduğunu düşünmeye başladım. Tamam değişiklik iyidir güzeldir ama nereye kadar?)

1. Andrej Pejic as model for push-up bra
(Sütyen reklamı mankeni Andrej Pejic)
Andrej Pejic is one of the male models who models as a female. Even though it was though at times, we got used to seeing him on the runway and on ads. However, I think having him as a model in a bra ad is just too much. At least for me...

(Andrej Pejic aslında bildiliğniz gibi kadın manken olarak kullanılan bir erkek. Bazı durumlarda onu görmeye alışık olsam da, bence sütyen reklamı biraz fazla. En azından benim için...)


Hair Inspirations

19 December 2011


I have finally decided. I am getting a hair cut. I used to have short hair but I have lengthen it. Now I'm bored. So here are a few inspirations....

(Sonunda kararımı verdim. Saçlarımı kestiricem. Eskiden zaten saçlarım kısaydı ama uzatmıştım. Şimdi sıkıldım. O yüzden birkaç fikir...)

via various tumblrs and Fashion Gone Rouge

Nothing to say
Keep Calm and What????

16 December 2011


When I first started working I never thought that I would adore my boss so much that I would dedicate a post to her. She is British and has been living in Turkey for the past three years. Her being British among most of things gives me the advantage of having a boss with the greatest sense of humor. As we are lawyers not everyday goes smoothly. When things are rough, she shows me this poster (which she has as a postcard). Then we try to Keep Calm and Carry on. (You can find further information on the Poster here.) The other day, I saw a sweatshirt with the same wording replaced with:

Keep Calm and Trust Snape :) 

(Sakin ol ve Snape'e güven :))It's beyond cute isn't it?

I wanted to share other posters with my beloved readers.

Don't worry brights and neons aren't going anywhere

14 December 2011When I work a lot, my head shuts down for several minutes. That's what happened. My head is all over the place. These bright colors might be giving me a headache. :) The neons and bright colors that we saw this past season will continue the next season so don't throw anything away!

(Çok çalıştığım zaman bir saatten sonra kafam duruyor. Aynen öyle oldu. Kafam duvarlarda falan şuanda. Bu parlak renkler de iyice başımı ağrıtıyor. :) Geçen sezon bolca gördüğümüz neon ve parlak renkler sonraki sezon da devam ediyor. O yüzden sakın hiçbirşeyi atmayın!)

Chanel Ski Accessories

11 December 2011

I had a dream last night.

(Dün gece bir rüya gördüm)

I had a dream last night where I was buying snowboard pants and all kinds of ski accessories from Chanel. I thought this to be a warning from up there (yeah right! :) )  so I am now posting about Chanel Ski wear. Ski season is among us and I am one of those lucky girls who get to go to Meribel with daddy every year. Though my outfits have been from Bogner till now, my dream made me think about buying a pair of Chanel Apres-skis :)

(Rüyamda Chanel'den snowboard pantalonu ve değişik aksesuarlar alıyordum. Heralde bu bana yukarıdan bir mesaj (ya tabi :)) dedim ve bu yüzden bununla ilgili bir post yazıyorum.Kayak sezonu gelmek üzere ve ben baabsıyla her kış Meribel'e kayağa gidebilen şanslı kızlardan biriyim. Her ne kadar bugüne kadar genelde kayak kıyafetlerim Bogner olsa da, rüyam bana Chanel Apres-ski alma fikri vermedi değil.)

Are you still using your old boring coffee cup sleeve?

09 December 2011

Jimmy Choo Coffee Sleeves for €105


We had heard that Hermes made coffee cup sleeves. Which I thought were for porcelain cups or some sort of home textile-y. But na-ah I was wrong. Turns out, they can also be used for your boring Starbucks cup. See here, I am using a sad Starbucks coffee sleeve where I could also sip my cup-o-joe with with my $190 sleeve. Or, if not I could have used my Jimmy Choo sleeve. Is it me or is luxury labels are going a wee bit too far? Or maybe some do like to drink $193 worth coffee. I don't get it. People! It will taste EXACTLY THE SAME. Jesus....

(Hermes'in kahve bardağı kılıfı yaptığını duymuştuk. O zaman ben bunun hani böyle porselen falan bardaklar için olduğunu sanmıştım yani ev dekorasyonun için falan. Meğer yanlış düşünmüşüm. Bu kılıflar bizim sıkıcı Starbucks bardaklarımız içinmiş. Bakınız bu resimde ben zavallı sıkıcı (!) bir Starbucks kahvesi içiyorum. Halbuki bu kahvemi 190$lık Hermes kılıfım veya Jimmy Choo kılıfımla da içebilirmişim. Bana mı öyle geliyor yoksa bu markalar biraz abartmıyor mu? Yoksa bazıları içtikleri kahvenin gerçekten 193$ olmasını mı tercih ediyorlar?  Anlamıyorum gerçekten. Hepsinin TADI AYNI OLUCAK arkadaşım! Allahım ya...)

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger