Margherita Missoni's hideous of a wedding dress

26 June 2012Good gracious God. Was my reaction when I saw this. My mother's dress who got married in 1984 was just like this - not in a good way. What the hell with the balloon arms?"Margherita Missoni wed Eugenio Amos in Italy this weekend, wearing a custom-designed gown by Giambattista Valli." says Elle.com and adds "The scion of the Missoni clan collaborated closely with friend Valli on the gown design. The romantic, soft white gown featured an off-the shoulder bodice with long ruched tulle sleeves. Along with Valli’s signature frothiness and femininity, it also starred details straight from the Missoni archive, like floral embroidery and layered textures." making no real comment on the dress.


Well, if they won't I will. I don't care who designed it and I have great respect for Giambattista Valli. But I say no! No. No. No. The only good thing I can say is that she looks beautiful and the embroidery of the dress is perfect. That is as far as it gets.

Hateful day - my apologies.

(Aman yarabbi dedim bunu gördüğümde. 1984 yılında evlenen annemin gelinliği de aynı böleydi (iyi anlamda değil). O balon kollar nedir arkadaş?

Elle.com "Margherita Missoni bu haftasonu Giambattista Valli tarafından özel olarak tasarlanan bir gelinlik ile Eugenio Amos ile Italya'da evlendi." diyor ve "Missoni klanının evladı arkadaşı Valli ile gelinliğin tasarımı için yakın olarak çalıştı. Romantik, beyaz gelinliğin omuzları düşük ve uzun tül kollara sahip. Valli'nin köpüksi ve feminen çizgisine sahip olmakla birlikte çiçekli işlemeler ve katkat yapılar gibi Missoni arşiv çizgilerine de sahip" diye ekliyor ve aslında gelinlikle ilgili tam bir yorum katmamış oluyor.

Eh eğer onlar demezlerse ben derim. Kimin tasarladığı umrumda değil hatta Giambattista Valli'ye çok saygım da olsa hayır yani. Hayır. Hayır.

Gelinlik ile ilgili söyleyebileceğim tek güzel şey Margherita'nın çok güzel göründüğü ve mükemmel işleme. O kadar.

Nefret dolu bir gün. Özür dilerim.)


2 comments:

  1. Haha! I completely agree with you!

    www.fashionpastiche.com

    ReplyDelete
  2. Haha!! I agree, there is a lot of dress, but I suppose it works for her...

    ReplyDelete

Hey! I want to know what you think :)

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger