Let's talk watches

03 July 2012

The day when Leandra a.k.a Man Repeller introduced the "arm party" was a good day. Of course, she only came up with the name if you ask me but once some trend has a name it is when it gets bigger than anticipated. So here we are taking pictures of our own "arm parties", meaning our bracelets and posting them on instagram, facebook, pinterest and wherever. Yes our bracelets form the most important part of our "arm parties" but underestimating our good-old watches seems so unfair to me. So I decided to have a post long overdue on my favorite "arm parties" consisting of my favorite watches. Me, I prefer a Rolex, be it gold or steel. I appreciate the difficulty of actually owning a gold Rolex and therefore I also appreciate having a gold plated Michael Kors watch (which seems to be everyone's favorite). 

(Leandra yani Man Repeller'ın bize "arm party" sözünü öğrettiği gün güzel bir gündü. Tabiki sadece ismi o buldu ama bana sorarsanız eğer birisi bir trend'e isim koyduktan sonra bu trend beklenildiğinden de daha büyük hale gelir. Eh biz de şimdi kendi "arm party"lerimizinyani bileziklerimizin resimlerini çekip instagram, facebook, pinterest veya bulduğumuz diğer yerlere koyuyoruz. Evet, bileziklerimiz "arm party"lerimizin en önemli öğesi ama bana güzel saatlerimizi hafife almak bana haksızlık gibi geliyor. Ben de bu sebeple çok zamanı gelip geçmiş olan en sevdiğim saatlerden oluşan "arm party"lerin resimlerinden oluşan bu postu yazmaya karar verdim. Ben, çelik ya da altın Rolex tercih ediyorum. Ama altın bir Rolex almanın ne kadar zor olduğunu da bildiğim için altın kaplama Michael Kors saat sahibi olanları da beğenmekteyim (ki bu saat herkesin favorisi).)

The below pictures are my personal favorites but please do share with a link below if you have other preferences.

(Aşağıdaki resimler benim kişisel favorilerim ama eğer sizin de çok sevdiğiniz örnekler varsa lütfen paylaşın.)


Have a nice day and as always be fashionable!

xo

Merv

pictures via here, herehere, here, here and here!

1 comments:

  1. I am yet to score my life lasting watch. My bf actually collects antique ones; so i've gotten quite picky about it...

    Watch can be such a major statement jewelry! Great post..

    www.azrakunworld.com

    ReplyDelete

Hey! I want to know what you think :)

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger