The "WOW!" effect

28 March 2012

*

When you see a cover this bold you can't help but admire it.

(Bu kadar cesur bir kapak gördüğünüzde elinizden hayran kalmaktan başka birşey gelmiyor.)

Please don't wear that - Malin Akerman

27 March 2012

Malin Ackerman in a Halston Heritage Dress

via people.com

Either her pose is seriously wrong or her dress is. If you're going to wear a dress which shows your body that much, at least tuck your tummy in. That's the least you can do for the rest of the world. Again, I apologize if she's preggers but word on the street she is not. 


(Ya pozu çok yanlış ya da elbisesi. Eğer o kadar vücuda yapışan bir elbise giyildiyse bence yapılacak en iyi şey göbeği içine çekmektir. Bizler için en azından. Tekrardan eğer Malin hamileyse özür dilerim ama fısıltı gazetesinde böyle bir bilgi şimdilik yok.)

Fighter

26 March 2012Alyona Subbotina by Jean-François Campos for Flair March 2012 via here 

for more beauty in the ring go here!

Beauty Trend Alert: Eyebrows

23 March 2012


If you are filling your eyebrows, stop it. The Fall Runways were all about the bleached eyebrow and now so are the covers and editorials.

(Eğer kaşlarınızı boyayıp dolduruyorsanız hemen durun. Sonbahar defileleri rengi açılmış kaşlar ile doluydu şimdi de dergi kapakları ve çekimleri doldu.)

Self ServiceNumero China
I'm just kidding. Your only choice is not to bleach your eyebrows. If you have naturally thick and black eyebrows like me, don't be afraid. Designers such as Missoni and Pucci are still loving the thick eyebrows. 

(Şaka yapıyorum. Tabiki tek seçeneğiniz kaşlarınızın rengini açmak değil. Eğer sizin de kaşlarınız benim gibi kendinden dolgun ve siyahsa, korkmanıza gerek yok. Missoni ve Pucci gibi tasarımcılar koyu kaşlarımızı hala seviyorlar.)

Pucci

Or you can go totally mad like Chanel and Prada and crystallize and paint 'em orange. Please don't. :)

(Ha tabi tamamen çılgınlaşıp kaşlarınıza Chanel ve Prada'daki gibi kristallerle bezemeyi veya turuncuya boyamayı da seçebilirsiniz. Lütfen yapmayın. :))


 via vogue.com, fashion gone rogue and the fashionspot.

What I wore

22 March 2012

Last Saturday we celebrated Ahmet's birthday, Evos' lovely husband. It was a nice dinner at home among friends so I decided to wear ballet flats instead of heels. 

(Geçen cumartesi canım arkadaşım Evoş'un şeker ötesi kocası Ahmet'in doğumgününü kutladık. Evde arkadaşlar arasında bir akşam yemeğiydi o yüzden ben de babet giymeyi tercih ettim.)

H&M Leather Shorts and Shirt
Stella McCartney Falabella
Chanel Flats


Thank you Evos for a lovely evening!

(Evoş süper bir akşam için teşekkürler!)

Kate Moss strikes again

21 March 2012

Kate Moss Vogue US April 2012 

shot in Paris Ritz

The TV show on my watch: Revenge

20 March 2012
I am looking forward to Monday nights (when Digiturk airs Revenge). If I miss it, my lovely DigiturkPlus records it for me or it records it to VOD (the DVD section). I am in love with this show right now. Of course, it can never be as good as the other shows I currently watch. You know I am such a Gleek! Nonetheless, this show is my new 90210 / Gossip Girl (as I had abandoned them a long time ago). I hope it does not disappoint. But according to my boyfriend, the plot is bound to end or will most definitely become "soap opera-ish" at some point. Let's hope he's wrong. 

(Pazartesileri iple çekiyorum. Sevgili Digiturk Revenge'i Pazartesi yayınlıyor. Eğer kaçırırsam da kaydediyorum ya da daha da iyisi Digitürk kendisi VOD'ye (Var mı o DVD?) kaydediyor. Şuan bu diziye baya aşığım. Tabiki diğer izlediğim dizilerle kıyaslamıyorum. Tam bir Glee aşığı olduğumu biliyorsunuz. Yine de şuanda Revenge bırakmış olduğum 90210 ve Gossip Girl dizilerinin yerini almış durumda. Umarım beni hayal kırıklığına uğratmaz. Ama erkek arkadaşıma göre, dizinin konusu bir noktada tıkanıcak veya mutlaka uzatmak için saçmalama noktasına gelicek. Umalım yanılıyor olsun.)It's as if someone said "Thou shall wear gold!" to Jennifer Lawrence

19 March 2012

In Prabal Grung

You must have seen Jennifer Lawrence's dresses for the Hunger Games premieres. She got the attention she never did with both of these outfits. And great for her. She wore the most beautiful Prabal Grung gown to the LA Premiere of the movie and the Ralph Lauren gown to the London Premiere. 

(Jennifer Lawrence'ın Hunger Games galalarına giydiği elbiseleri görmüşsünüzdür. Her iki elbiseyle de hiç görmediği ilgiyi gördü. Filmin Los Angeles galasına inanılmaz güzel bir Prabal Grung elbise giydi. Londra galasına ise Ralph Lauren bir elbise ile katıldı.

In Ralph Lauren

Both dresses are magnificent. However, I don't think it is wise to wear the same color to the premiere of the same movie in the same damn week! What the hell? Couldn't her stylist find her another color for the London Premiere? Or couldn't she say no to her stylist insisting that she wear the same color twice? Or did she receive a message from the high above "Thou shall wear gold twice!" "Thou shall not wear another color!"? I mean wtf? No-no honey, no-no. 

(Her iki elbise de çok güzel. Ama, bence aynı hafta içinde, aynı filmin galasına aynı renk iki elbise giymek hiç de akıllıca değil. Ne alaka? Stilisti hem Los Angeles hem de Londra galasına aynı renk elbise giymemelisin demedi mi? Ya eğer stilisti tutturduysa kendisi aynı renkte iki elbiseyi üstüste giymem diyemedi mi? Veya kendisine yukardan vahiy mi gelmiş "Altın rengi giy!" diye? Hayır. Sadece hayır.)

both pics via here!

Paige Denim Verdugo

16 March 2012


 
via here

Well who doesn't love a good tie-dye jean in their collection. If you're bored of your good-old colored denims go with tie-dye. According to Geri they are very comfy and read as "I put an effort into this". I guess Olivia Palermo agrees. Well so do I. 

(Kim koleksiyonunda boyanmış kot istemez ki. Eğer eski renkli kotlarınızdan sıkıldıysanız bu süper bir yol. Hem Geri'ye göre çok rahat ve sanki uğraşmışsınız gibi görünüyorlar. Heralde Olivia Palermo da aynı fikirde. Ben de öyle.)


You can get yours for $199. Or you can get this color if you prefer. 

(Kendinize 199$'a alabilirsiniz. Dilerseniz bu rengi de var.)

Please don't wear that - Celebs

15 March 2012

I have not been posting "Please don't wear that" for a long time and I have been getting complaints (A friend of mine loves that section). And our celebs do give me the material. 

(Baya zamandır "Please don't wear that" postu yazmıyordum ve gerçekten şikayet alıyordum (Bir arkadaşım bu postlarıma bayılıyor). Sevgili ünlülerimiz de haklı sebep vermiyor değiller.)

January Jones in Jenny PackhamMs. January Jones, you are a beautiful, beautiful woman. I just don't understand why you insist on wearing ugly things. I don't particularly have a problem with the dress itself. I have a problem with those opaque tights with it. I love a good dress with good opaque tights but this does not work.

(Bayan January Jones, çok ama çok güzel bir bayansınız. Gerçekten neden bu kadar çirkin şeyler giymekte ısrar ettiğinizi anlayamıyorum. Elbisenin kendisiyle bir problemim yok. Problemim altına giydiği o kalın siyah çoraplarla. Ben de herkes gibi opak çorap giymeyi çok seviyorum ama bu elbiseyle olamamış üzgünüm.)

Miley Cyrus in Emilio Pucci


I think this outfit is really beautiful. However, it does not work on Miley. Just as this didn't work for Gwyneth. The mere fact that Miley's breasts are bursting out of the bustier is reason enough for me to hate it. Oh, and don't forget that she is too young to pull of this either.

(Bence bu kıyafet gayet güzel. Ama Miley'e olmamış. Bu elbisenin de Gwyneth'e olmadığı gibi. Zaten sadece Miley'nin memelerinin elbiseden fırlamak üzere olmaları bile bu kıyafetten nefret etmem için yeterli bir sebep. Ha, Miley'nin bu tip şeyler için çok genç olması da cabası.)

Whitney Port in All SaintsBefore I make a full out of myself, is Whitney Port pregnant? If not, you get my point. If she is indeed pregnant good choice.

(Kendimi rezil etmeden önce sormak istiyorum, Whitney Port hamile mi? Değilse, ne demek istediğimi anladınız. Eğer hamileyse bence seçim güzel olmuş.)


All photos via here!

Currently on my list: Celine trapeze

13 March 2012If my mother knew I was still craving for a bag she would hit me with my current bags (and seriously beat the crap out of me). But I can't help it. Hey dreaming is not a sin you know! For the moment dreaming will need to suffice.

(Eğer annem hala çanta istediğimi bilseydi şuanda sahip olduğum bütün çantalarla beni döverdi (ve hakkaten canımı da yakardı). Ama elimde değil. Ya gerçekten hayal kurmak günah değil! Şu aralar hayal kurmak yetmek zorunda.

What happens if you meet Coco Rocha in Milan?

12 March 2012Well you feel like a bug for instance. I don't mean to be mean to myself. But god she's beautfitul. 

Ok let me tell you how this hideous picture was taken. We were wining and dining in Savini in Milan when Coco and her friends walked in. I tried to talk myself into going over to her and ask her to take a picture together for an hour (and thanks to the wine I drank, I finally did). So I went over to her table trying not to make her uncomfortable and asked her if we could take a picture. To my utter surprise she said yes. And she was really nice about it. 

But this is not the point to my post. The point is that models are so beautiful (she said, feeling like an utter idiot). I mean she was sitting there with three other models (who I'm sorry but I did not recognize) and each of them looked like they were from another planet. It's not like they are very beautiful regular people. They are models which now I come to understand is a totally different concept. And you cannot understand the difference unless you see one in person. God, the way she looked made me hate myself. Their skin and their bodies. I thought I was at least a little bit attractive you know. But now, I feel like I look like a total bug.

When I come to think about it, perhaps, this is what people have been shouting about girls like myself trying to look like models and having no sense of self-confidence, to a point of making them(our)selves starve to death. The difference is I think (I have come to understand) is that no matter how much you starve yourself to death if your DNA does not allow you to look like a model, you won't and you will end up looking like Nicole Richie at her worst. And I know that there is no fucking way you will look like a model unless you are genetically designed to look like one. 

I mean I get that no matter how much I work out I will not be as thin as Karlie Kloss or how much I go to a facial my skin will never be as pure as Coco's. So I have accepted the fact that I will never be "model" beautiful. Instead I might try my best to look "people" good. (Which admittedly, I don't look in this picture)

I know this is a long post but I promise I am cutting to the chase right now. I, as a devoted fashion magazine reader, I appreciate curves on normal people. (Damn it, I know a man would never look twice at a girl without tits and a hot ass) Therefore you can appreciate that I am not pro-anorexia and that I accept in no way girls idolizing models so much that they starve themselves. Me, I just want to see pretty pretty girls (and the sound in my head is like tra-la-la-laaa).

So there, make a comparison and hate me.

Coco Rocha you rock my world

PS1 welcome to your family baby

09 March 2012

Proenza Schouler PS1 
Ah working! Working and finally getting your expectations met. Working and going and buying what you have been craving for months. It makes me so happy. I have been dreaming of a PS1 since I don't know when and I finally got it. (and the beat goes bumpumtıss) I'm so glad that I still can dream and have my dreams met.

PS: follow here

(Çalışmak. Çalışmak ve sonunda hayallerinin yerine gelmesi. Çalışmak ve aylardır istediğin şeyi almak. O kadar seviniyorum ki. PS1 modeli çantayı almak için bayadır kıvranıyordum. Sonunda kendisine kavuştum (şarkılar falan yani :)). Hala hayal kurabildiğim ve hayallerime kavuştuğum zaman mutlu olabildiğim için minnettarım.

Not: Buradan takip edebilirsiniz)

Paris Fashion Week Fall 2012: Miu Miu

08 March 2012


And last but not least (not taking into consideration any post I might add on the street styling thing) Miu Miu. As promised, I will not be posting any runway pictures. Because I have also seen that I have posted way too many runway collages and I even bored myself. (Keh. Keh) I even don't have the energy to write that much about the show. I'm like "decide for yourself." No seriously, I like it. Especially the mustard bags. Added them on my non-ending list of wishes. I will shut up now.

(Ve son olarak (sokak modası ile ilgili koyacağım postları saymazsak) Miu Miu. Söz verdiğim gibi daha fazla defile resmi koymayacağım. Çünkü ben de gördüm ki bu sefer baya abartmışım hatta kendimi bile baydım (Keh). Zaten oturup yorum yazıcak enerjim bile yok. Biraz "kararı size bırakıyorum" modundayım. Şaka bir yana, baya beğendim. Hatta hardal rengi çantalar bence çok güzel. Sonu gelmeyen isteklerime onları da ekledim. Şimdi ise çenemi kapıyorum.)

via style.com, vogue.com and vogue.fr

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger