Made me want to work out :)

06 April 2012

Totally in love with that tattoo!

(Dövmeye resmen aşık oldum!)
:)

Zara - the Oops factor

05 April 2012

If you follow my blog, you must know that I love Zara. However, love did not turn me blind. You must also know that I am really cautious when it comes to knockoffs. See the previous post here.

(Eğer blogumu takip ediyorsanız, Zara'yı ne kadar çok sevdiğimi de biliyorsunuzdur. Ama sevgi gözümü kör etmedi. Aynı zamanda iş kopya çekmeye gelince de ne kadar hassas olduğumu bildiğinize eminim. Önceki postum burada.)

My last visit to Zara was yesterday when I spotted one or two items which seemed "familiar". As if it was fate, I ran into this article from the New York Times talking about just that.

(Zara'ya en son dün gittim. Bu ziyaretimde bazı ürünler biraz fazla "tanıdık" geldi. Sanki kader bana oyun oynuyormuş gibi bugün de New York Times'ın bu makalesine rastladım.)

I appreciate what the Zara designers are trying to do, but instead of being this blunt, they might try to be a little subtle with the whole "inspiration" thing.

(Zara tasarımcılarının ne yapmak istediğini anlıyorum ama bu kadar açık bir şekilde bunu yapmak yerine "ilham alma" işini biraz daha hafif yapabilirler.)

See some small examples.

(Birkaç örnek.)

Zara v. Prada

Zara v. Balmain

Zara v. Louis Vuitton

Zara v. Prada


My sincere apologies for the low quality photos.

Must have pants

02 April 2012

H&M Striped Trousers

 Perfect for a cool and casual look! Also, find some shoe suggestions here.

(Cool ve rahat bir görüntü için mükemmel! Ayrıca başka ayakkabı önerilerimi de burada bulabilirsiniz!)via Luxury Shoppers

via Stockholm Streetstyle

or, if you prefer you can go with Zara version :)

(veya, dilerseniz Zara olanları da alabilirsiniz. :))

Zara Palazzo Trousers


Loving - Nicole's look

30 March 2012

via here

Gypsy Years


Julia Frauche & Ruby Aldridge by Kai Z Feng for Vogue Australia April 2012

click on the text to see more :)

Bright shoes not lights

29 March 2012

You must remember, before the season kicked in, I warned you that neons were not going anywhere. And as always, I was right. When it comes to neon, my preference is shoes. I love that pop it adds to your outfit. So, in addition to my post on pumps this is a post on neon shoes (either be it pumps or sandals). Enjoy!

(Hatırlıyorsunuzdur, sezon daha başlamadan neon renklerin daha bir yere gitmedikleri konusunda sizi uyarmıştım. Ve her zamanki gibi haklıydım. İş neon renklere gelince benim tercihim ayakkabı. Bence kıyafetinize bir hava katmakta üstüne yok. Dolayısıyla daha önce stilettolarla ilgili postumun üzerine şimde de neon ayakkabılarla (hem sandalet hem stiletto herşey!) ilgili bu postu yazmaktayım. Umarım beğenirsiniz!)

1. Brian Atwood - € 455
2. Sergio Rossi - €347
3. Miu Miu - € 365
4. Casadei - € 404
5. Balenciaga - € 335

As you might notice, all of the shoes are quite pricey. However, I am sad to say that our favorite high street brands have yet to show their neon shoes (which is appealing to me). Therefore, I am required to buy one from either Zanotti, Casadei or Miu Miu (poker face). No of course I am not required to buy a neon shoe. I just want to (my boyfriend will be pulling all kinds of faces when he sees yet another post of me wanting to buy yet another pair). 

(Farkedeceğiniz gibi, ayakkabılar çok da ucuz değil. Ama ne yazıkki en sevdiğimiz ucuz markalarda şuan (bana uygun) neon ayakkabı yok. O yüzden Zanotti, Casadei veya Miu Miu'dan almak zorundayım (poker face). Hayır tabiki neon rengi ayakkabı almak zorunda değilim ama istiyorum (bir çift ayakkabı daha almak istediğim hakkında yine bir post yazdığımı gören erkek arkadaşım şuan kaşlarını falan kaldırıyordur).)

Sorry ma, I will hide these from you. 

(Annecim özür dilerim ama bunları senden saklamayı düşünüyorum :))


Manolo Blahnik - $ 595

Zanotti - $ 750

Zanotti - $ 695

Brian Atwood - €650

The "WOW!" effect

28 March 2012

*

When you see a cover this bold you can't help but admire it.

(Bu kadar cesur bir kapak gördüğünüzde elinizden hayran kalmaktan başka birşey gelmiyor.)

Please don't wear that - Malin Akerman

27 March 2012

Malin Ackerman in a Halston Heritage Dress

via people.com

Either her pose is seriously wrong or her dress is. If you're going to wear a dress which shows your body that much, at least tuck your tummy in. That's the least you can do for the rest of the world. Again, I apologize if she's preggers but word on the street she is not. 


(Ya pozu çok yanlış ya da elbisesi. Eğer o kadar vücuda yapışan bir elbise giyildiyse bence yapılacak en iyi şey göbeği içine çekmektir. Bizler için en azından. Tekrardan eğer Malin hamileyse özür dilerim ama fısıltı gazetesinde böyle bir bilgi şimdilik yok.)

Fighter

26 March 2012Alyona Subbotina by Jean-François Campos for Flair March 2012 via here 

for more beauty in the ring go here!

Beauty Trend Alert: Eyebrows

23 March 2012


If you are filling your eyebrows, stop it. The Fall Runways were all about the bleached eyebrow and now so are the covers and editorials.

(Eğer kaşlarınızı boyayıp dolduruyorsanız hemen durun. Sonbahar defileleri rengi açılmış kaşlar ile doluydu şimdi de dergi kapakları ve çekimleri doldu.)

Self ServiceNumero China
I'm just kidding. Your only choice is not to bleach your eyebrows. If you have naturally thick and black eyebrows like me, don't be afraid. Designers such as Missoni and Pucci are still loving the thick eyebrows. 

(Şaka yapıyorum. Tabiki tek seçeneğiniz kaşlarınızın rengini açmak değil. Eğer sizin de kaşlarınız benim gibi kendinden dolgun ve siyahsa, korkmanıza gerek yok. Missoni ve Pucci gibi tasarımcılar koyu kaşlarımızı hala seviyorlar.)

Pucci

Or you can go totally mad like Chanel and Prada and crystallize and paint 'em orange. Please don't. :)

(Ha tabi tamamen çılgınlaşıp kaşlarınıza Chanel ve Prada'daki gibi kristallerle bezemeyi veya turuncuya boyamayı da seçebilirsiniz. Lütfen yapmayın. :))


 via vogue.com, fashion gone rogue and the fashionspot.

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger