No, I don't like overalls

14 April 2012

Don't shove them in my face damn it. I don't like them, never did (nope not even in the 90's).

(Arkadaşım gözüme gözüme sokmayın. Sevmiyorum, hiç bir zaman da sevmedim (90larda bile).)

the Man Repeller

Vanilla Scented

The Sartorialist

Coachella

13 April 2012

***

Those who are going to Coachella, have fun for me :)

(Coachella'ya gidenler, benim için de eğlenin!)

So you did not get to buy the Isabel Marant Sneakers

09 April 2012Well you couldn't get to buy them because they are sold out. If you really wish to own them to go online (which is not the ultimate solution). However, if your ultimate goal is to own wedge sneakers, then stop crying. 

(Evet Isabel Marant spor ayakkabıları alamadınız çünkü her eyrde satıldılar ve kalmadı. Ama illa almak istiyorum diyorsanız interneti deneyin (ki şuanda bu da çare değil). Ancak eğer amacınız topuklu spor ayakkabı almaksa, o zaman ağlamayı kesebilirsiniz.)

When I was in middle school (which was in the 90's) wedged sneakers were hot. I remember crying like a baby to have my mom buy me one. Then that trend went to trash and so did my sneakers. Isabel Marant, being the new fashion icon brand decided to introduce the wedge sneakers last season. Which I could not decide to love or hate (and then decided to love). Everyone from Luxuryshoppers to Miranda Kerr to the Blonde Salad wore them shoving them to our unhappy face because we just could not find one (and believe me I know for a fact that some did really try). 

(Ben orta okuldayken (yani 90lı yıllarda) topuklu spor ayakkabılar feci modaydı. Anneme aldırmak için bebek gibi ağladığımı da hatırlıyorum. Ama daha sonra bu moda ve beraberinde ayakkabılarım da çöpe gittiler. Isabel Marant, günümüzün ikon markalarından biri olarak geçen sezon bize tekrar topuklu spor ayakkabıları sundu. İlk gördüğümde nefret ve aşk arasında bir çizgideydim (ki sonradan sevmeye karar verdim). Luxuryshoppers'dan Miranda Kerr'e ve Blonde Salad'a kadar herkes bu spor ayakkabıları gözümüze soka soka giydiler ve bizi biz onlardan bulamadığımız için çok da mutsuz ettiler (ve bana inanın ki gerçekten bazıları bulmak için çok çabaladı).) However, as you might have heard me a million times before, when it comes to fashion, don't lose your hope someone will most definitely continue the reign of a trend. And they did. (Well, we were expecting these after the fashion show but nonetheless).

(Ancak milyon kere söylediğim gibi, iş modaya gelince hiç bir zaman umudumuzu kaybetmemek gerekiyor ve söz konusu bir trend olunca biri diğerinin saltanatını mutlaka devam ettiriyor. Ve zaten olan da bu (tabiki defileden sonra bu ayakkabıları zaten bekliyorduk ama olsun).)


Marc by Marc Jacobs Runway Show


Say hello to the wedge sneakers of Chloe and Marc by Marc Jacobs. The Chloe pair might not be that hot at the moment but they will. If you're asking me what I will do, I will not buy either. 

(Chloe ve Marc by Marc Jacobs topuklu spor ayakkabılara merhaba deyin. Şimdilik Chloe olanlar o kadar da popüler olmasalar da onların da zamanı gelicek. Ha, eğer bana ne yapacaığımı soruyorsanız, ben ikisini de almayı düşünmüyorum.)Marc by Marc Jacobs Wedge Sneakers - $ 320

Chloé Wedge Sneakers  - $ 795After trying to buy the Isabel Marant's in Milan and failing, I decided to not put so much effort to some sneakers. (And I will always have my lovely Supergas and Converses so * it.)

(Zaten Milano'da Isabel Marantları almak isteyip alamayınca spor ayakkabı olayına efor harcamamaya karar verdim. (Zaten sevgili Supergalarım ve Converselerim her zaman yanımda olacaklar o yüzden *.))


Katy Perry with the Marc by Marc Jacobs Sneakers via Mtv.com


If you're dying to own a pair of wedge sneakers read this article first, then if you still haven't changed your mind go ahead and buy one.

(Eğer illa topuklu spor ayakkabı alıcam diyorsanız önce bunu okuyun, sonra eğer hala kararlıysanız, bir adet alabilirsiniz.)

Many kisses and have a lovely week!InspirationMade me want to work out :)

06 April 2012

Totally in love with that tattoo!

(Dövmeye resmen aşık oldum!)
:)

Zara - the Oops factor

05 April 2012

If you follow my blog, you must know that I love Zara. However, love did not turn me blind. You must also know that I am really cautious when it comes to knockoffs. See the previous post here.

(Eğer blogumu takip ediyorsanız, Zara'yı ne kadar çok sevdiğimi de biliyorsunuzdur. Ama sevgi gözümü kör etmedi. Aynı zamanda iş kopya çekmeye gelince de ne kadar hassas olduğumu bildiğinize eminim. Önceki postum burada.)

My last visit to Zara was yesterday when I spotted one or two items which seemed "familiar". As if it was fate, I ran into this article from the New York Times talking about just that.

(Zara'ya en son dün gittim. Bu ziyaretimde bazı ürünler biraz fazla "tanıdık" geldi. Sanki kader bana oyun oynuyormuş gibi bugün de New York Times'ın bu makalesine rastladım.)

I appreciate what the Zara designers are trying to do, but instead of being this blunt, they might try to be a little subtle with the whole "inspiration" thing.

(Zara tasarımcılarının ne yapmak istediğini anlıyorum ama bu kadar açık bir şekilde bunu yapmak yerine "ilham alma" işini biraz daha hafif yapabilirler.)

See some small examples.

(Birkaç örnek.)

Zara v. Prada

Zara v. Balmain

Zara v. Louis Vuitton

Zara v. Prada


My sincere apologies for the low quality photos.

Must have pants

02 April 2012

H&M Striped Trousers

 Perfect for a cool and casual look! Also, find some shoe suggestions here.

(Cool ve rahat bir görüntü için mükemmel! Ayrıca başka ayakkabı önerilerimi de burada bulabilirsiniz!)via Luxury Shoppers

via Stockholm Streetstyle

or, if you prefer you can go with Zara version :)

(veya, dilerseniz Zara olanları da alabilirsiniz. :))

Zara Palazzo Trousers


Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger