Beauty et al

22 April 2012


via fashion gone rogue 

So beautiful - retro

20 April 2012:)

Josephine in Wonderland

18 April 2012via Fashion Gone Rogue

You can also see a similar colorful shoot here!

(Burada da benzer renkli bir çekim görebilirsiniz!)

Scandal of the week
Never again. I will never buy shoes from Vario again. Vario is a Turkish shoe store who sells brands such as Roberto Cavalli, Castaner and also their own products. I made the mistake of buying a pair of theirs.

(Asla. Bir daha asla Vario'dan ayakkabı almam. Vario Akmerkez, İstinye Park ve bir yerlerde daha mağazası olan bir ayakkabı dükkanı. Belki biliyorsunuzdur, bilmiyorsanız. Roberto Cavalli, Castaner gibi markaları da satıyorlar (hatta bir iki marka daha var ama şuan hatırlayamıyorum). Vario'nun kendi üretimi olan ayakkabılardan birini alma hatasını yaptım.)

Let's go back to the beginning of the story. I don't buy my clothes from high end brands. Even though I would really want to buy my clothes from high end brands such as Balenciaga or Stella McCartney, I can't afford to have a closet full of items worth at least 500$ a pair. So, I dress from less expensive brands. My favorite these days is Beymen Club. If I want to go highstreet, I go Topshop or Zara or H&M. However, I never bought shoes from anywhere but high end brands. It might seem a bit snobbish to you but shoes and bags were my babies and I never bought shoes from Zara or Topshop. For the last two years or so, that had changed. I had decided to give a chance to shoes from Topshop or Zara. And to my boyfriend's surprise, I was going to continue my new motto (when he had seen the shoes I bought from Topshop he had said "Wow would you buy shoes this cheap?". His unique way of mocking me.) So, till now, it has been great. Me and my shoes from Topshop were having a love affair.

(Hikayenin başına dönelim. Kıyafetlerini çok pahalı markalardan alan birisi değilim. Her ne kadar Balenciaga ve Stella McCartney gibi markalardan giyinmek istesem de, şuanda bütün dolabımın her biri en az 500$ olan parçalarla doldurmaya ne yazıkki bütçem yetmez. Dolayısıyla, daha az pahalı yerlerden giyinmeyi tercih ediyorum. Şu aralar Beymen Club favorim. Daha ucuza inersek de her genç kız gibi Zara veya Topshop veya H&M'i seviyorum. Ama eskiden marka olmayan ayakkabı almamak gibi bir huyum vardı. Çok snob gelebilir ama çantalarım ve ayakkabılarım benim bebeklerim olduğu için hiç bir zaman Topshop veya Zara'dan almazdım. Son iki senedir bu durum değişmişti. Zara ve Topshop'tan ayakkabı almaya başladım. Ve erkek arkadaşım şaşırmış olmasına rağmen bu duruma da devam etmeyi planlıyordum (Topshop'tan aldığım ayakkabıları görünce "Vaaay sen bu kadara ayakkabı alır mıydın?" şeklinde benle kendince dalga geçmişti). Her neyse, bugüne kadar herşey harika gidiyordu. Hatta ben ve Topshop ayakkabılarım harika bir aşk hikayesi yaşıyorduk bile diyebilirim.)


Moves like Jagger

16 April 2012

Come on, this joke was due :)

(Bu şaka yapılmalıydı :))

No, I don't like overalls

14 April 2012

Don't shove them in my face damn it. I don't like them, never did (nope not even in the 90's).

(Arkadaşım gözüme gözüme sokmayın. Sevmiyorum, hiç bir zaman da sevmedim (90larda bile).)

the Man Repeller

Vanilla Scented

The Sartorialist

Coachella

13 April 2012

***

Those who are going to Coachella, have fun for me :)

(Coachella'ya gidenler, benim için de eğlenin!)

So you did not get to buy the Isabel Marant Sneakers

09 April 2012Well you couldn't get to buy them because they are sold out. If you really wish to own them to go online (which is not the ultimate solution). However, if your ultimate goal is to own wedge sneakers, then stop crying. 

(Evet Isabel Marant spor ayakkabıları alamadınız çünkü her eyrde satıldılar ve kalmadı. Ama illa almak istiyorum diyorsanız interneti deneyin (ki şuanda bu da çare değil). Ancak eğer amacınız topuklu spor ayakkabı almaksa, o zaman ağlamayı kesebilirsiniz.)

When I was in middle school (which was in the 90's) wedged sneakers were hot. I remember crying like a baby to have my mom buy me one. Then that trend went to trash and so did my sneakers. Isabel Marant, being the new fashion icon brand decided to introduce the wedge sneakers last season. Which I could not decide to love or hate (and then decided to love). Everyone from Luxuryshoppers to Miranda Kerr to the Blonde Salad wore them shoving them to our unhappy face because we just could not find one (and believe me I know for a fact that some did really try). 

(Ben orta okuldayken (yani 90lı yıllarda) topuklu spor ayakkabılar feci modaydı. Anneme aldırmak için bebek gibi ağladığımı da hatırlıyorum. Ama daha sonra bu moda ve beraberinde ayakkabılarım da çöpe gittiler. Isabel Marant, günümüzün ikon markalarından biri olarak geçen sezon bize tekrar topuklu spor ayakkabıları sundu. İlk gördüğümde nefret ve aşk arasında bir çizgideydim (ki sonradan sevmeye karar verdim). Luxuryshoppers'dan Miranda Kerr'e ve Blonde Salad'a kadar herkes bu spor ayakkabıları gözümüze soka soka giydiler ve bizi biz onlardan bulamadığımız için çok da mutsuz ettiler (ve bana inanın ki gerçekten bazıları bulmak için çok çabaladı).) However, as you might have heard me a million times before, when it comes to fashion, don't lose your hope someone will most definitely continue the reign of a trend. And they did. (Well, we were expecting these after the fashion show but nonetheless).

(Ancak milyon kere söylediğim gibi, iş modaya gelince hiç bir zaman umudumuzu kaybetmemek gerekiyor ve söz konusu bir trend olunca biri diğerinin saltanatını mutlaka devam ettiriyor. Ve zaten olan da bu (tabiki defileden sonra bu ayakkabıları zaten bekliyorduk ama olsun).)


Marc by Marc Jacobs Runway Show


Say hello to the wedge sneakers of Chloe and Marc by Marc Jacobs. The Chloe pair might not be that hot at the moment but they will. If you're asking me what I will do, I will not buy either. 

(Chloe ve Marc by Marc Jacobs topuklu spor ayakkabılara merhaba deyin. Şimdilik Chloe olanlar o kadar da popüler olmasalar da onların da zamanı gelicek. Ha, eğer bana ne yapacaığımı soruyorsanız, ben ikisini de almayı düşünmüyorum.)Marc by Marc Jacobs Wedge Sneakers - $ 320

Chloé Wedge Sneakers  - $ 795After trying to buy the Isabel Marant's in Milan and failing, I decided to not put so much effort to some sneakers. (And I will always have my lovely Supergas and Converses so * it.)

(Zaten Milano'da Isabel Marantları almak isteyip alamayınca spor ayakkabı olayına efor harcamamaya karar verdim. (Zaten sevgili Supergalarım ve Converselerim her zaman yanımda olacaklar o yüzden *.))


Katy Perry with the Marc by Marc Jacobs Sneakers via Mtv.com


If you're dying to own a pair of wedge sneakers read this article first, then if you still haven't changed your mind go ahead and buy one.

(Eğer illa topuklu spor ayakkabı alıcam diyorsanız önce bunu okuyun, sonra eğer hala kararlıysanız, bir adet alabilirsiniz.)

Many kisses and have a lovely week!InspirationLateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger