Ice Blue

29 April 2012


Blue is one of my favorite colors. I love wearing it with black with white. I think anything goes with blue. As you know, mint green is another one of the it colors of the season and I feel that Icy Blue might be taking over. The SS 2012 show of Chanel took place underwater and we saw how Karl loves ice blue with white. Our dear Diane Kruger (who's style I really like) wore a piece from Chanel's collection which did not really look good on her per se but nevertheless, the dress is gorgeous. I also adore this dress Alesha Dixon is wearing from Peter Pilotto. I love love love the color and she looks perfect (even though it's raining).

(Mavi en sevdiğim renklerden biri. Hem siyahla hem de beyazla giymeye bayılıyorum. Bence mavi herşeye yakışıyor. Bildiğiniz gibi sezonun en popüler renklerinden biri nane yeşili. Bence bu sezon onun yerini Buz Mavisi alıyor olabilir. Chanel'in İlkbahar Yaz 2012 koleksiyonu denizden ilham alıyordu. Biz de bu koleksiyonla Karl'ın buz mavisine olan sevgisini görmüş olduk. Sayın Diane Kruger da bu koleksiyondan bir elbise giymiş. Bence elbise ona çok yakışmamış ama yine de elbisenin güzelliği ortada. Bir de Alesha Dixon'un giydiği Peter Pilotto elbiseye bayıldım. Bence rengi mükemmel. Kendisine de (dışarıda yağmur yağıyor olmasına rağmen) çok yakıştırmış.)

both courtesy of RCFA

Beyond the sea

28 April 2012via here

Corazon

26 April 2012
:)

loving this shoot 

may it be an inspiration for spring & summer!

(bu çekime bayıldım!)

(herkese bahar & yaz için bir ilham olması dileğiyle!)

The best way to wear Gucci

25 April 2012Everywhere is burning with the Gucci SS 2012 dresses. From covers to editorials to red carpets to blogs from here to here and even here. This is my favorite.

(Her yer Gucci SS 2012 elbiselerle kırılıyor. Dergi kapaklarından, çekimlere, kırmızı halıya, bloglara kadar ve hatta burada ve burada burada bile elbiseleri görüyoruz. Bu benim favorim.)

via here

Dior

24 April 2012As you might have heard, Raf Simmons will be the new creative director of Dior. While I adored his work, I am seriously nervous about this appointment. Not that I have doubt in him but because I adored John Galliano and every single piece he ever showed on the runway. The fact that he disappointed me does not mean his work ever disappointed me. Nonetheless, I will most definitely approach Raf's work without a single prejudice. And, I am looking forward to his work chez Dior. 

(Duymuşsunuzdur, Raf Simmons Dior'un yeni kreatif direktörü olacak. Kendisinin çalışmalarını beğeniyor olsam da bu değişiklik konusunda biraz gerginim. Kendisine karşı bir şüphem olduğundan değil John Galliano'ya ve her defilesindeki her bir parçaya olan aşkımdan dolayı. John'un beni hayal kırıklığına uğratmış olması çalışmalarının hayal kırıklığına uğratmış olduğu anlamına gelmiyor. Her ne olursa olsun, Raf'in çalışmalarına hiçbir ön yargı olmadan yaklaşacağım. Ve, kendisinin Dior'da yapacaklarını iple çekiyorum.)
This shoot has nothing to do with Raf going to Dior. But it is a shoot full of Dior Couture. So enjoy!

(Bu çekimin Raf'ın Dior'a gitmesiyle bir alakası yok. Ama Dior Couture ile dolu bir çekim. Tadını çıkarın!)

click here for more!

(devamı için tık!)

Photo diary

23 April 2012

It's been more than a month since I've been to Milan. But I wanted to share some pics.

(Milano'ya gideli bir aydan fazla oldu. Ama yine de birkaç resim paylaşmak istedim.)click to see what I wore :)

(ne giydiğimi görmek iççin tık :))

Beauty et al

22 April 2012


via fashion gone rogue 

So beautiful - retro

20 April 2012:)

Josephine in Wonderland

18 April 2012via Fashion Gone Rogue

You can also see a similar colorful shoot here!

(Burada da benzer renkli bir çekim görebilirsiniz!)

Scandal of the week
Never again. I will never buy shoes from Vario again. Vario is a Turkish shoe store who sells brands such as Roberto Cavalli, Castaner and also their own products. I made the mistake of buying a pair of theirs.

(Asla. Bir daha asla Vario'dan ayakkabı almam. Vario Akmerkez, İstinye Park ve bir yerlerde daha mağazası olan bir ayakkabı dükkanı. Belki biliyorsunuzdur, bilmiyorsanız. Roberto Cavalli, Castaner gibi markaları da satıyorlar (hatta bir iki marka daha var ama şuan hatırlayamıyorum). Vario'nun kendi üretimi olan ayakkabılardan birini alma hatasını yaptım.)

Let's go back to the beginning of the story. I don't buy my clothes from high end brands. Even though I would really want to buy my clothes from high end brands such as Balenciaga or Stella McCartney, I can't afford to have a closet full of items worth at least 500$ a pair. So, I dress from less expensive brands. My favorite these days is Beymen Club. If I want to go highstreet, I go Topshop or Zara or H&M. However, I never bought shoes from anywhere but high end brands. It might seem a bit snobbish to you but shoes and bags were my babies and I never bought shoes from Zara or Topshop. For the last two years or so, that had changed. I had decided to give a chance to shoes from Topshop or Zara. And to my boyfriend's surprise, I was going to continue my new motto (when he had seen the shoes I bought from Topshop he had said "Wow would you buy shoes this cheap?". His unique way of mocking me.) So, till now, it has been great. Me and my shoes from Topshop were having a love affair.

(Hikayenin başına dönelim. Kıyafetlerini çok pahalı markalardan alan birisi değilim. Her ne kadar Balenciaga ve Stella McCartney gibi markalardan giyinmek istesem de, şuanda bütün dolabımın her biri en az 500$ olan parçalarla doldurmaya ne yazıkki bütçem yetmez. Dolayısıyla, daha az pahalı yerlerden giyinmeyi tercih ediyorum. Şu aralar Beymen Club favorim. Daha ucuza inersek de her genç kız gibi Zara veya Topshop veya H&M'i seviyorum. Ama eskiden marka olmayan ayakkabı almamak gibi bir huyum vardı. Çok snob gelebilir ama çantalarım ve ayakkabılarım benim bebeklerim olduğu için hiç bir zaman Topshop veya Zara'dan almazdım. Son iki senedir bu durum değişmişti. Zara ve Topshop'tan ayakkabı almaya başladım. Ve erkek arkadaşım şaşırmış olmasına rağmen bu duruma da devam etmeyi planlıyordum (Topshop'tan aldığım ayakkabıları görünce "Vaaay sen bu kadara ayakkabı alır mıydın?" şeklinde benle kendince dalga geçmişti). Her neyse, bugüne kadar herşey harika gidiyordu. Hatta ben ve Topshop ayakkabılarım harika bir aşk hikayesi yaşıyorduk bile diyebilirim.)


Moves like Jagger

16 April 2012

Come on, this joke was due :)

(Bu şaka yapılmalıydı :))

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger