8 things

02 May 2012

*** I want to make a great batch of pancakes ***

*** I want to get into Lomo ***

*** I want to take a trip to Paris ***  *** I want to eat and drink without feeling guilty ***

*** I want to bake a rainbow layered cake for my boyfriend ***

***I want to wear floral on floral without looking crazy***

*** I want to get away with saying anything to anyone***

*** I want to dye my hair pink and come to work ***


* HAPPY WEDNESDAY EVERYBODY*

Yves Saint Laurent Cardinals

01 May 2012

Hello and happy Tuesday to all!

(Merhabalar ve hepinize iyi Salılar!)

thanks to here


I have yet another contradiction for yet another pair of shoes. The Yves Saint Laurent Cardinal Pumps.

(Ve yine bir ayakkabı hakkında yine bir çatışma yaşamaktayım. Yves Saint Laurent Cardinal ayakkabılar.)

This season  it is imperative that you have some sort of metal on your shoes. While the pair we see the most is the Louis Vuitton pumps, the Cardinal pumps are also popping up nearly everywhere.

(Bu sezon ayakkabınızın herhangi bir yerinde bir metal olması şart. Her ne kadar en çok gördüğümüz çift Louis Vuitton ayakkabılar olsa da, Cardinal model ayakkabılar her yerden pörtlüyorlar.)all three via here


Of course, just as in every "hot shoe" case, I have started wondering whether I love or I have them. I think I love them. Or do I hate them? I am nearly as perplexed as this meme. Nonetheless, if you are willing to spend a thousand Euros on a pair, I say go ahead. You can never go wrong with YSL. Don't say I didn't warn you.

(Tabiki her "moda ayakkabı" olayında olduğu gibi yine ayakkabılara acaba aşık mı oldum yoksa nefret mi ettim çatışması yaşıyorum. Sanırım seviyorum. Yoksa nefret mi ediyorum? Bu kadar kafam karışık. Her neyse, eğer bir çifte bin euro vermeyi göze aldıysanız bence bu ayakkabıları mutlaka alın. YSL alırken hiçbir zaman yanlış yapmazsınız. Uyarmadı demeyin.)

via here

And here's our favorite gal  Lady Gaga

Amazing Lace

30 April 2012It's time to wear lace on lace on lace! You must take advantage of the great weather and take your best lace piece out :)

If you're asking me what I would wear, unfortunately I still haven't found that piece to awe me. I am open to suggestions though.

(Dantel üzerine dantel üzerine dantel giyme vakti! Harika havadan yararlanıp en güzel dantel parçanızı çıkartın! :)

Eğer bana ne giymeyi düşündüğümü sorarsanız, ben hala beni kendine çeken o parçayı bulamadım. Her türlü öneriye hazırım)


via here


Ice Blue

29 April 2012


Blue is one of my favorite colors. I love wearing it with black with white. I think anything goes with blue. As you know, mint green is another one of the it colors of the season and I feel that Icy Blue might be taking over. The SS 2012 show of Chanel took place underwater and we saw how Karl loves ice blue with white. Our dear Diane Kruger (who's style I really like) wore a piece from Chanel's collection which did not really look good on her per se but nevertheless, the dress is gorgeous. I also adore this dress Alesha Dixon is wearing from Peter Pilotto. I love love love the color and she looks perfect (even though it's raining).

(Mavi en sevdiğim renklerden biri. Hem siyahla hem de beyazla giymeye bayılıyorum. Bence mavi herşeye yakışıyor. Bildiğiniz gibi sezonun en popüler renklerinden biri nane yeşili. Bence bu sezon onun yerini Buz Mavisi alıyor olabilir. Chanel'in İlkbahar Yaz 2012 koleksiyonu denizden ilham alıyordu. Biz de bu koleksiyonla Karl'ın buz mavisine olan sevgisini görmüş olduk. Sayın Diane Kruger da bu koleksiyondan bir elbise giymiş. Bence elbise ona çok yakışmamış ama yine de elbisenin güzelliği ortada. Bir de Alesha Dixon'un giydiği Peter Pilotto elbiseye bayıldım. Bence rengi mükemmel. Kendisine de (dışarıda yağmur yağıyor olmasına rağmen) çok yakıştırmış.)

both courtesy of RCFA

Beyond the sea

28 April 2012via here

Corazon

26 April 2012
:)

loving this shoot 

may it be an inspiration for spring & summer!

(bu çekime bayıldım!)

(herkese bahar & yaz için bir ilham olması dileğiyle!)

The best way to wear Gucci

25 April 2012Everywhere is burning with the Gucci SS 2012 dresses. From covers to editorials to red carpets to blogs from here to here and even here. This is my favorite.

(Her yer Gucci SS 2012 elbiselerle kırılıyor. Dergi kapaklarından, çekimlere, kırmızı halıya, bloglara kadar ve hatta burada ve burada burada bile elbiseleri görüyoruz. Bu benim favorim.)

via here

Dior

24 April 2012As you might have heard, Raf Simmons will be the new creative director of Dior. While I adored his work, I am seriously nervous about this appointment. Not that I have doubt in him but because I adored John Galliano and every single piece he ever showed on the runway. The fact that he disappointed me does not mean his work ever disappointed me. Nonetheless, I will most definitely approach Raf's work without a single prejudice. And, I am looking forward to his work chez Dior. 

(Duymuşsunuzdur, Raf Simmons Dior'un yeni kreatif direktörü olacak. Kendisinin çalışmalarını beğeniyor olsam da bu değişiklik konusunda biraz gerginim. Kendisine karşı bir şüphem olduğundan değil John Galliano'ya ve her defilesindeki her bir parçaya olan aşkımdan dolayı. John'un beni hayal kırıklığına uğratmış olması çalışmalarının hayal kırıklığına uğratmış olduğu anlamına gelmiyor. Her ne olursa olsun, Raf'in çalışmalarına hiçbir ön yargı olmadan yaklaşacağım. Ve, kendisinin Dior'da yapacaklarını iple çekiyorum.)
This shoot has nothing to do with Raf going to Dior. But it is a shoot full of Dior Couture. So enjoy!

(Bu çekimin Raf'ın Dior'a gitmesiyle bir alakası yok. Ama Dior Couture ile dolu bir çekim. Tadını çıkarın!)

click here for more!

(devamı için tık!)

Photo diary

23 April 2012

It's been more than a month since I've been to Milan. But I wanted to share some pics.

(Milano'ya gideli bir aydan fazla oldu. Ama yine de birkaç resim paylaşmak istedim.)click to see what I wore :)

(ne giydiğimi görmek iççin tık :))

Beauty et al

22 April 2012


via fashion gone rogue 

So beautiful - retro

20 April 2012:)

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger