Zara

01 June 2012


Gotto love Zara!

(Zara'yı sevmelisiniz!)

Gabriella Wilde Covers L'OfficielAs you know this weekend is the Queen's Diamond Jubilee. L'Officiel takes it to a cool level with Gabriella Wilde.

(Bildiğiniz üzere bu haftasonu Kraliçe Pırlanta Jubilesini kutlayacak. L'Officiel bunu Gabriella Wilde ile harika bir hale getirmeyi başarmış.)

via here

I suggest you look here for ideas on how to dress for this weekend! :)

(Bu haftasonu için nasıl giyineceğinize karar vermek için buraya bakın derim! :))

My favorite Cannes looks

30 May 2012

Cannes Festival has ended and we have seen the good the bad and the (oh-so) ugly. Perhaps I am a little late to be posting about this today but it was on my schedule and I don't want to let myself down.

(Cannes Festivali bitti ve hem iyisini hem güzelini hem de çok çirkinini gördük. Belki de bu post için çok geç ama kafamda bunu takvimime almıştım ve kendimi hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum.)

Kristen Stewart in Reem Acra

Nicole Kidman in Lanvin

Freida Pinto in Atelier Versace
Naomi Watts in Marchesa

Let's get inspired people!

Gaby

28 May 2012


Have you tried the burgundy lips?

(Bordo dudakları denediniz mi?)

via here

Exotic
via here

Another look to Venice

26 May 2012
I went to Venice two years ago with my friends Lerzan and Fezan. Fezan was living in Milan then and when I went to visit her there, I suggested that we visit Venice for a day.

I instantly fell in love with the city. I hope to go back with my loved one. 

(Venedik'e iki yıl önce arkadaşlarım Lerzan ve Fezanla gitmiştim. Fezan o zamanlar Milano'da yaşıyordu ve onu Milano'da ziyarete gittiğimde bir günlüğüne Venedik'e gitmeyi önermiştim.)

(Bu güzel şehre anında aşık oldum. Bir gün sevdiceğimle tekrar gitmeyi diliyorum.)


via here


Mango Fall 2012

25 May 2012
Form special - who else but Gisele

24 May 2012


So hot!

via here

Karolina
Sporting the goth mouth trend perfectly with the Roberto Cavalli dress that had awed me at Fashion Week, Karolina gets an A!


(Gotik dudak modasını mükemmel taşıyan ve Milano Moda Haftasında nefesimi kesen elbise ile Karolina A aldı!)


images via here, here and here!

Erin

23 May 2012


I was not planning on posting Erin from the Cannes Festival. But her wearing that jacket over her Antonio Berardi gown. Bravo! Let's thank the cold :)

(Erin'in Cannes'dan resimlerini koymak gibi bir planım yoktu. Ama Antonio Berardi elbisesinin üzerine o ceketi giyişi. Bravo! Soğuğa teşekkür ederim :))


Kristen Stewart awed me

22 May 2012Perfect look from Kristen. I am not used to having her in my blog - like ever. Let's hope she keeps up the good work and most importantly continues to brush her f'in hair.

(Kristen'dan mükemmel bir kıyafet. Ona burda yer vermeye alışkın değilim hem de hiç. Umalım ki böyle güzel giyinmeye devam etsin ve saçlarını hep tarasın!)Her shoes - Louboutin Un Bout are magnificent! I hope I could get my hands on a pair but they are sold out like everywhere!

(Ayakkabıları - Louboutin Un Bout model harika! Keşke ben de alabilseydim ama her yerde bitti!)


What the heck?

Sometimes, these celebrities just forget to look on the mirror before they leave their houses. Wearing only the smoking jacket might look hot if you're not 20 and especially if you're not trying to look like you're 30.

I especially hated the hair. It looks like a blow dryer went co-coo on her. All and all this look of Miley is just giving me a headache.

(Bazen ünlüler evlerinden çıkmadan aynaya bakmayı unutuyorlar. Belki sadece ceket  giymek seksi görünebilir ama bu ancak eğer 20 yaşındayken 30 yaşında gibi görünmeye çalışmıyorsanız mümkün.)

(Özellikle saçlarından nefret ettim. Sanki kurutma makinesi ona saldırmış gibi duruyor. Tümüyle Miley'nin bu kıyafeti başımı ağrıttı.)

P.S. the boobage action does not work either.

(Not: Meme olayı da olmamış.)

via here

Did you say yellow?

17 May 2012


Yellow trend will not end in the near future!

(Sarı trendi yakın gelecekte bitecek gibi değil!)


Bottega Veneta Resort 2013

Yellow love

***

Sarı aşk

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger