Romance

15 June 2012


Chanel Fine Jewelry SS 2012

This shoot is so perfect and so romantic, it nearly made me cry my eyes out!

(Bu çekim o kadar mükemmel ve romantik ki, az kalsın fena halde ağlatıyordu!)

via fgr


Charlotte Olympia Cruise 2013

14 June 2012


Pandora Bamboo ClutchPandora Bow ClutchDarcy Flat

Octavia Sandal

all via Moda Operandi!


Kristen in Narciso Rodriguez burns

Burn baby burn! Disco infernoooooooooooo! *ehm my apologies for losing it

(delirdiğim için özür dilerim)


via RCFA

Waiting for - Dolce Vita Archer Sandals

13 June 2012I had fallen in love with shoes before, but not so much to order them online. So you might say I am somewhat of a unicorn when it comes to online retail shopping. Even though my love with Amazon in terms of book shopping is everlasting, I had never trusted any website for retail. However, these Dolce Vita Sandals made me fall in love so fast that I had to have one regardless of where from. If you are living in Turkey, clearing stuff from customs can be a trick and not all packages made themselves to you. So, I had to make sure to choose a source I had used before. I had never tried shopbop before so that was out of the question. Imagine my happiness when I saw them at Amazon! I will not let you know which color I choose but believe me, you will love 'em. 

(Daha önce aşık olduğum ayakkabılar olmuştu ama hiç internetten sipariş verecek kadar aşık olmamıştım. Söz konusu kıyafet ve ayakkabı olunca online alışverişte baya tekim. Tabiki kitap alışverişi konusunda Amazonla olan aşkım sonsuz ama kıyafet ve ayakkabı konusunda hiçbir siteye güvenemiyorum. Ancak bu Dolce Vita sandaletlere o kadar aşık oldum ki, nereden olursa olsun almak zorundaydım. Eğer Türkiye'de yaşıyorsanız gümrükten mal geçirmek zor olabiliyor ve paketleriniz size ulaşamayabiliyor. Bu yüzden daha önce kulladığım bir siteyi kullanmak zorundaydım. Shopbop'u daha önce hiç kullanmadığım için onu kullanamazdım. Amazonda sandaletleri görünce ne kadar sevindiğimi düşünün bir! Ne renk seçtiğim sürpriz olsun ama inanın çok beğeneceksiniz!)

photos via here, here, the Blonde Salad and here.

Girl next door


Camille Rowe for Tank’s Summer Issue
via here

Balenciaga Resort

12 June 2012
As we welcome the Resort collections every day, one seems most intriguing. I have always loved Balenciaga so it's no surprise that I am once again astounded by the collection. Even though I find it hard to understand the turban or the funny furry hats, I am pretty sure that even these pieces will make it to the streets of fashion week. While I find it hard to conceal my excitement over the pants and just like I would kill or easily die for a Dries Van Noten coat, I would do the same for Balenciaga pants any given day. You might have noticed this is my longest post these days and the reason behind it that I have been getting some complaints. So from this day on, I will try and write more and hopefully you will enjoy it. For now, ciao bellas! 

(Her gün yeni resort koleksiyonlarını misafir ederken, bir tanesi aralarında daha da bir parlıyor. Her zaman Balenciaga'yı sevmiş olmamdan olsa gerek, bu koleksiyonun beni çekmesi çok da büyük bir sürpriz değil. Her ne kadar kafalardaki türbanları ve tüylü şapkaları anlamlı bulmasam da, bu parçaların da kendilerini moda haftası sokaklarında göstereceklerinden eminim. Bu pantalonlara karşı heycanımı saklamakta güçlük çekerken, nasıl bir Dries Van Noten palto için ölebilirsem, aynısını aynı şekilde bir Balenciaga pantalon için de yapabilirim. Farkettiğiniz üzere bu uzun zamandır ilk uzun postum, bunun altındaki sebep ise bazı şikayetler almış olmam. Dolayısıyla, artık daha fazla yazmaya çalışacağım ve umuyorum ki size de bundan zevk alacaksınız. Şimdilik ciao bellas!)

all images via style.com

One inspiration at a time :)

11 June 2012
via here, here and here!!

Balade a Paris

10 June 2012Elie Saab’s Pre-Fall 2012 Collection in the Short Film, ‘Balade à Paris’
via here

Hilary

09 June 2012


Hilary Rhoda in Fendi in Veuve Cliquot Polo Classic

(Veuve Cliquot Polo Classic'de Hilary Rhoda Fendi giyerken)

via here

also, see this

(bunu da kaçırmayın)

Erin strikes again!

08 June 2012
Little Black Jacket Event

I seriously did not care what anybody wore. I was just so happy that Freja finally showed her beautiful face!

(Gerçekten kimin ne giydiğini umursamadım. Sadece Freja'nın güzel yüzünü sonunda göstermesine sevindim!)


Proenza

SunnyRetro Miami

07 June 2012When retro and Miami come together, the most beautiful editorial is born.

(Retro ve Miami bir araya geldiğinde en güzel çekim ortaya çıkar)

thanks to here!

Lateybirdy All rights reserved © Blog Milk Powered by Blogger